Rulluisud

Rulluisud ja kuidas nendega turvaliselt tutvuda

Tahaksid nautida aktiivset vaba aja veetmist õues, ent jalutamine tundub igavalt aeglane ja ratta jaoks ei ole kodus ruumi? Äkki on õigeks valikuks rulluisud ning rulluisutamine? Rulluisutamine on tore, pakub sõidu- ja õppimisrõõmu ning arendab kogu keha lihaskonda. Ja kui teada, millele tähelepanu pöörata, on see ka väga turvaline!

Parimad laste rulluisud on reguleeritavad rulluisud

Laste rulluisud on midagi, millele tuleb veel eriliselt tähelepanu pöörata, sest ohutuse tagamiseks on tarvilikud kvaliteetsed ja sobivad rulluisud. Olemas on eraldi rulluisud nii võistlustasemel sõitjatele, kui ka neile kes soovivad aeglaselt kodutänaval kulgeda. Kaup24 e-poest leiab kõiki variante ning peab vaid veenduma selles, et sa tead, milliseid rulluiske sul vaja on.

Kindlasti pole mõtet soetada lapsele liialt suuri uiske lootusega, et ta „neisse sisse kasvab“. Suured uisud muudavad rulluisutamise keeruliseks ja suurendavad kukkumise ohtu. Selle asemel tasub vaadata Hansapost veebipoodi, kus on olemas soodsa hinnaga reguleeritavad rulluisud.

Ja sealt saab juba veel täpsemaks minna ja rulluiske lähemalt vaadata. Näiteks on pidurid olulised algajale, kes ei oska veel oma sõiduasendiga hoog reguleerida. Kes tahab tegeleda aga trikitamisega, neile on pidurid pigem takistuseks. Suuremad rattad nõuavad paremat sõiduoskust, ent lubavad arendada ka suuremat kiirust. Nii leiab iga uisutaja endale sobivad rulluisud.

Kui ostad rulluisud, ära unusta kiivrit ja kaitsmeid

Oleme harjunud sellega, et kiiver on peas mootorrattaga sõites, jalgrattaga liigeldes ning ratsutades. Kiiver on nr 1 ohutusvahend ka rulluisutamisel. Valiku tegemisel on suur roll mugavusel, et kiiver oleks õiges suuruses ning istuks hästi. Selliselt on seda ka kerge ja lihtne kasutada. Lastele meeldib tihtipeale see, kui nad saavad ise valida, mis värvi kiiver on, või sellele näiteks ägedaid kleepse peale kleepida.

Kindlasti tuleb rääkida ka ülejäänud turvavarustusest, mis on kindlasti tuttav mootorratta- ja ekstreemspordimaailmast. Kukkudes on suur oht vigastada randmeid ja peopesa ning selle jaoks on mõeldud randmekaitsed. Jalgu ja käsi kaitsevad põlvekaitsmed ning küünarnukikaitsmed. Muidugi on nendest abi suuremate kukkumiste korral, aga päästavad ühtviisi hästi ka kergemate kriimustuste eest, mis spordiga tegeledes tahes tahtmata võivad juhtuda.

Rulluisutamise põhitõed

Ohutusele peab tähelepanu pöörama nii algaja kui kogenud rulluisutaja. Alati ei ole ju asi enda oskustes. Mõnikord võib kivi ratta alla sattuda või teeb mõni teine liikleja ootamatu manöövri. Mõeldes ohutusele ja turvalisusele, on rulluisutamine ka lõbusam! Lisaks turvavarustusele aitab rulluisutamise ohutumaks muuta see, kui tead baastõdesid.

Üks viis ohutumaks kukkumiseks on kükitamine ning seejärel kukkudes küljele maandumine. Teine variant on sihtida oma kukkumine murule, mis on oluliselt pehmem. Kui sul on kaitsmed peal ja tead, et need päästavad sind kriipsudest-kraapsudest on ka planeeritult kukkumine palju kergem. Uuesti püsti saamiseks on üks variant esmalt põlvitamine ja seejärel püsti tõusmine. Seegi on mugavam, kui sa ei põlvita mitte otse asfaldi peal, vaid sinu põlvede ja asfaldi vahele jäävad põlvekaitsmed.

Rulluisud on niivõrd väikesed, et mahuvad ühtviisi hästi nii koridorikappi kui seljakotti: Mitte kõiki spordivahendeid ei ole sedavõrd lihtne transportida. Arvestades ka sellega, kui palju on ehitatud kergliiklusteid, saadki rulluisud endaga isegi puhkusele kaasa pakkida ja nautida ümbrust mõnusalt liueldes!