Jäätmeseaduse muudatused, mis jõustusid 2023. aastal tähendavad seda, et biojäätmete komposter on jõudnud ka nende inimeste silmapiirile, kes varem sellele mõtlema ei pidanud. Arusaadav, et uus asi võib algul tekitada segadust ja küsimusi, kuid asjale loogiliselt lähenedes ei olegi see nii keeruline.
Miks on biojäätmete komposter vajalik?
Miks käia väetist ja mulda ostmas poes, kui võrdlemisi väikese vaevaga saaks selle ise valmis teha? Kogudes biojäätmeid, saab enda heaks tööle panna kõik need väikesed mikroorganismid, bakterid ning lausa vihmaussid! Kuigi kompostimine võtab aega, siis tasapisi alustades jõuad hetke, mil kompostrist on alati vähemalt kühvlitäis komposti võtta.
Biojäätmete komposter on kohaks, kuhu võib panna põhimõtteliselt kõiki biojäätmeid. Aiaga majapidamistes on selleks kindlasti niidetud muru, peenralt eemaldatud umbrohi, puukoore tükid, okkad ja purustatud oksad. Lisaks köögist pärit biojäätmed: puu- ja köögiviljakoored, toidujäägid, puuviljasüdamikud, munakoored, söögikõlbmatud leib ja sai, kohvipuru ning köögiviljatükid. Hea on meeles pidada seda, et mida rohkem erinevaid biojäätmeid kompostrisse jõuab, seda parem see on!
Milline komposter valida?
Väga pikalt oli korralik biojäätmete komposter harv nähe ja pigem võis aianurgas silmata lahtist kompostihunnikut. See riivab aga silma, levitab kuumade ilmadega ebameeldivat haisu ning on kutsuvaks söögikohaks erinevatele loomadele-lindudele, kes selle ka laiali veavad. Palju parem lahendus on kinnine kompostikast, et biojäätmed püsiksid seal, kuhu oled pannud. See võib olla lausa osa aia kujundusest!
Kaup24 e-poes on tavaliste kompostrite kõrval valikus kiirkomposter. Kui tavaliselt nõuab biojäätmete komposter omajagu aega, et biojäätmetest täielikult moodustunud kompost saaks, siis kiirkomposter on disainitud soojahoidvaks, mis aitab lagunemisprotsessi ning aiatöid kiirendada.
Kompostri valikul on kaks olulist faktorit. Esmalt see, kui suur on pere, sest see mõjutab kompostrisse jõudvate toidujäätmete hulka. Teisalt aga see, kus on plaan kompostrit kasutada. Arusaadav, et kortermajas ei ole tarvis muru niita ega oksi lõigata ehk et väike kogumiskonteiner, mida saab tühjendada suuremasse kortermaja ees olevasse konteinerisse, on täiesti piisav. Eramajas on lisaks köögis olevale kogumiskonteinerile tarvilik eraldi suur biojäätmete komposter, et ka ülejäänud biojäätmed oma koha leiaksid.
Kas on olemas biojäätmete konteiner korterisse?
Võib jääda mulje, et eramajas on biojäätmete kogumine palju kergem, kui korteris. Saab ju minna ja biojäätmed otse õue viia, samas kui korteris tähendab biojäätmete kogumine haisuprobleemi. See on siis siiski müüt. Hansapost veebipoes on olemas lai valik kogumiskonteinerid, mida saab probleemivabalt kasutada köögis, rõdul, sahvris ja mujal siseruumides.
Esiteks kasutatakse tänapäevaste kogumiskonteinerite juures lahendusi, mis takistavad haisul levimast. See võib tähendada korralikult peale käivat kaant ning aktiivsöefiltrit. Teiseks on kaasaegne biojäätmete konteiner läbimõeldud disainiga. Pole imestada, kui see sulandub sedavõrd hästi ülejäänud köögi kujundusega, et võõras pilk ei pane seda tähelegi!
Biojäätmete komposter on tarvilik juba seetõttu, et seadusega mitte pahuksisse sattuda. Aga hea on meeles pidada ka seda, et biojäätmed ei ole lihtsalt suvaline prügi, vaid hoopis uskumatult väärtuslik ressurss ning tark on seda ära kasutada.