17.2 C
Kuressaare
Reede, 12. august 2022

Meie Maa lõpetab homsega ilmumise

„Peab tunnistama, et tegemist on väga raske otsusega, aga midagi ei ole teha,“ ütles lehe omanik, väliseestlasest saare juurtega 81-aastane Arne Pagil, kes on olnud ajalehe Meie Maa ja Saaremaa Raadio OÜ omanik kõige kauem, seda 29 aastat.

„Muidugi on kurb,“ ohkas Pagil. Ta tundis muret, et kõige rohkem kaotavad siiski tellijad, sest kui üks leht ära kaob, ent samas sa oled just seda lehte kogu aeg lugenud, siis on raske teist lehte lugema hakata. „Leht kajastas ju Saaremaa elu ning kõik lood olid minu jaoks huvitavad,“ kinnitas ta. Arne Pagil ostis ajalehe Raul Pikkanilt. Saaremaa on Rootsis elava Arne Pagili südames ning kindlasti plaanib ta tulla siia ka sel suvel.

Üle 40 aasta Saaremaal ajakirjanikuna töötanud Heli Salongile oli Saaremaa ajakirjandus esimene töökoht ja ta on töötanud nii Kommunismiehitajas, Saaremaa Raadios kui Meie Maas. „Meie Maa lõpuga kaob üks ajastu. Eestimaal ei ole arvatavalt sellist kohta, kus veel toimiksid koos väike trükikoda ja toimetus. See on omalaadne kompleks, mis tegutsenud üle poole sajandi. Trükikojas on alles tõeline ajalugu, tinalaomasin ja tinalaotähed, giljotiinimasinad. See on kõik selline vana ja arhailine ja need on olnud kunagi kõik töös,“ rääkis Salong.

Ta meenutas, et trükikoja kõrvale tekkis toimetus, mida siis aastate jooksul laiendati. Kahe maja vaheline läbikäik ehk galerii tekkis siis, kui peatoimetajaks oli Endel Prooses.
„Keeletoimetajad ei viitsinud üle õue käia ja palusid galerii ehitada,“ meenutas Heli Salong, kelle sõnul ongi enamus tema mälestusi seotud just selle maja ja trükikojaga. „Nüüd saab see ajastu otsa. Meil oli vanamoodne kabinetsüsteem, ei olnud üks suur ruum, kus kõik koos ja puudub privaatsus.“

Salong lisas, et muidugi on üks asi lehe lõppemine ja sellega seonduv kurbus, kuid samas tähendab see ühe ajaloolise etapi lõppemist. Nüüd on moodsad trükikohad ja online veebid, sellist vana ei ole enam kusagil.

Oluline objektiivsus

Vahepeal Meie Maa ilmumine küll katkes, kuid taasilmus leht 2. juuni 1989. aastal. Taasilmunud lehes esimeste seas töötanud Luule German meenutas, et kui ta kunagi Arne Pagililt küsis, et miks ta seda lehte tahab välja anda, siis olevat Arne vastanud, et kui mõni mees paneb oma raha naistesse, mõni mängib kaarti või mõni paneb raha hobuste võidusõiduajamisse, siis tema tahab lehte teha. Pagili jaoks oli oluline, et leht kajastaks sündmust ja elu-olu objektiivselt. „Ja see oli igati piisav põhjendus,“ sõnas German, kes loeb senimaani mõlemat kohalikku ajalehte. „Meie Maa oli sisukas ja huvitav leht,“ sõnas German.

Üle 23 aasta Saaremaa Raadios töötanud endine Meie Maa ajakirjanik Veljo Kuivjõgi ohkas samuti, et meel on kurb, kuid nentis, et ega pikalt nutta pole vaja.

„Oli näha, et lehe langus on juba aastaid olnud. Juba siis, kui oli Meie Maa sajas sünnipäev, oleks võinud olla lehe pidulik lõpp,“ rääkis Kuivjõgi. Ta jätkas, et see ei ole maailma lõpp, et üks leht ära kaob, neid on ka enne kadunud.

„Aga oluline on just see, et Meie Maa on nii paljudele aastakümneid palju tähendanud ja et ta oli veel selles majas, kus kunagi ka Kommunismiehitajat tehti. Nii-öelda ajalooga majas. Aga eks elu läheb edasi,“ võttis Kuivjõgi lõpetuseks positiivse tooni.

Looming ei lõpe

Kauaaegne lehe lugeja Leo Filippov tänas kõiki tegijaid selle eest, et Meie Maa on ikka olnud lugejatele hariva sisuga ajaleheks, kus on käsitletud ka loodushoiu- ja keskkonnateemasid.

„Arhiveerige oma töö nii, et Meie Maa nime ja traditsiooni järgija saab kiiresti ja kergesti teie pärandile toetudes jätkata. Saaremaa ajaloos on ennegi nii olnud, et lehed tulevad ja lähevad, aga ikka tullakse tagasi. Ring käib ära, aga looming ei lõpe. Saarlastel on sellist vaimu ja jaksu läbi aegade jätkunud. Uute kohtumisteni,“ soovis Filippov.

24 aastat ajalehes klienditeenindajana töötanud Esta Räämet avaldas tänu kõigile lehelugejatele ja tellijatele meeldiva koostöö eest. Seda teeme meiegi. Suur aitäh, et olite meiega!

56 KOMMENTAARID

guest
56 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare
Saarte Häälekarje
Saarte Häälekarje
3 months ago

Mis saab neist lehe tellijatest kelledele peaks leht veel mitu kuud postkasti jõudma? Kas tellijatele makstakse raha tagasi?

Maaja
Maaja
3 months ago

Sellest rahast võid küll und näha. Kena lõpukink kõikidele ustavatele lugejatele.

Anti S . Suvetaja
Anti S . Suvetaja
3 months ago

Vaada, ma arva, et sul on see leht uuvesti võimalik käima panna ja meiteid üllatada.
Aga mettel ju see üle saarte häälekandja jääb paes veel alles ning vallauudiste tarist ju ka tasuta täevitaja.
Aga tänud tehtu eest!

Affa Nassi
Affa Nassi
3 months ago

Mida oligi tarvis tõestada!

Andu
Andu
3 months ago
Vasta  Affa Nassi

Sul ju muidugi eriti kurb, kus sa oma närust elu välja elama hakkad nüüd värd?

sitapeast Andule
sitapeast Andule
3 months ago
Vasta  Andu

Mis sina, sitik, sirised
ning, porikärbes, porised,
sul pöle äälta ägiseda
ega rindu rögiseda!
Vana ägi on sul ääleks,
törs mauks, saabas kurguks,
rattarumm sul sitaauguks!

Andu
Andu
3 months ago

Juba nutad jah? Pole hullu, sind ei leina mitte keegi.

Baxyp
Baxyp
3 months ago
Vasta  Andu

Морда, морда, я кирпич, пpoшу посадку!

Andu
Andu
3 months ago
Vasta  Baxyp

Ты, мудак, чудо-член, ублюдок !!

Vahur Reede
Vahur Reede
3 months ago

Kurb uudis.

Aga nüüd on huvitav olukord – kas Hiiu Lehe väljaandjaks jääb Saaremaa Raadio?

Olge tublid!

möhh
möhh
3 months ago

Hiiu leht kaob ju ka ära.

Vahur
Vahur
3 months ago
Vasta  möhh

𝐏𝐨𝐥𝐞 𝐬𝐞𝐞 𝐤𝐨𝐡𝐚𝐥𝐢𝐤𝐞 𝐚𝐣𝐚𝐥𝐞𝐡𝐭𝐞𝐝𝐞 “𝐢𝐤𝐨𝐨𝐧𝐕𝐚𝐡𝐮𝐫” 𝐣𝐮𝐬𝐭 𝐤õ𝐢𝐠𝐞 𝐧𝐮𝐩𝐮𝐤𝐚𝐦𝐚 𝐩𝐞𝐚𝐠𝐚. :)))

Vahur Reede
Vahur Reede
3 months ago
Vasta  möhh

Vaatame, kas kaob. Tänases Hiiu Lehes pole küll mingit viidet, et see number viimaseks jääb.

sm. Nassi
sm. Nassi
3 months ago

Ehk hakkab seda välja andma nüüd Saarte Hääl.

Vahur Reede
Vahur Reede
3 months ago
Vasta  sm. Nassi

Ehk siis ajas tagasi minek ca 10 aastat 😉

https://www.saarlane.ee/uudised/uudis.asp?newsid=41830&kat=5

grafomaanile
grafomaanile
3 months ago

Sul ikka suur mure, et kus sa klõbistada saaksid?

sm. Nassi
sm. Nassi
3 months ago

Mis sa sitasitikas siin pirised?

Vahur Reede
Vahur Reede
3 months ago
Vasta  möhh

Jah ongi nii – Hiiu Lehte annab siiani välja Saaremaa Raadio.

Reet Vahu
Reet Vahu
3 months ago

Nu piad sa viimsegi pääva sii löbistama vää? Tömma jeehat siit ja mene tee moorile üüs mönus päävitusalus kevatakul valmis!!! Nüüd kus löbistamine ää kaub saat moole rohhem aiga pühendata!!! Akka koe moori kasuks tööle meda sa löbistad sii veel!!!??!?!

Väga kahju
Väga kahju
3 months ago

Lootsin teise lehe kadumist….

Andu
Andu
3 months ago

Seda teist lehte ei saa ju mingiks leheks nimetada sest see on niivõrd kallutatud kui üks leht veel kallutatum olla saab. Teatud tüüpide tegudest ei kirjutata selles lehes mitte iialgi mitte midagi.

Vahur
Vahur
3 months ago

𝐇𝐞𝐥𝐢 𝐤𝐢𝐫𝐣𝐮𝐭𝐚𝐛:”Nüüd on moodsad trükikohad ja online veebid, sellist vana ei ole enam kusagil.”
𝐄𝐤𝐬 𝐚𝐞𝐠 𝐣𝐮 𝐥𝐢𝐢𝐠𝐮𝐛𝐤𝐢 𝐞𝐝𝐚𝐬𝐢 𝐣𝐚 𝐤ü𝐥𝐥𝐚𝐩 𝐬𝐞𝐞 𝐯𝐚𝐧𝐚𝐬 𝐚𝐣𝐚𝐬 𝐤𝐢𝐧𝐧𝐢 𝐨𝐥𝐞𝐦𝐢𝐧𝐞 𝐤𝐚 𝐚𝐣𝐚𝐥𝐞𝐡𝐞𝐥𝐞 𝐬𝐚𝐚𝐭𝐮𝐬𝐥𝐢𝐤𝐮𝐤𝐬 𝐬𝐚𝐢. 𝐀𝐣𝐚𝐥𝐮𝐠𝐮 𝐨𝐧 𝐣𝐮 𝐭𝐨𝐫𝐞 𝐯𝐚𝐚𝐝𝐚𝐭𝐚 𝐤ü𝐥𝐥 𝐚𝐠𝐚 𝐤𝐮𝐢 𝐬𝐢𝐬𝐮𝐥𝐢𝐧𝐞 𝐤𝐯𝐚𝐥𝐢𝐭𝐞𝐞𝐭 𝐬𝐞𝐞𝐥ä𝐛𝐢 𝐩𝐢𝐝𝐞𝐯𝐚𝐬 𝐤𝐚𝐧𝐧𝐚𝐭𝐮𝐬𝐭𝐞𝐬 𝐨𝐧, 𝐬𝐢𝐢𝐬 𝐦𝐢𝐬 𝐨𝐧 𝐬𝐞𝐥𝐥𝐞 𝐚𝐫𝐡𝐚𝐢𝐥𝐢𝐬𝐞 𝐭𝐫ü𝐤𝐢𝐤𝐨𝐣𝐚 𝐣𝐚 𝐯𝐚𝐧𝐚𝐝𝐞 𝐤𝐚𝐛𝐢𝐧𝐞𝐭𝐭𝐢𝐝𝐞 𝐬ä𝐢𝐥𝐢𝐭𝐚𝐦𝐢𝐬𝐞 𝐦õ𝐭𝐞?

“Pagili jaoks oli oluline, et leht kajastaks sündmust ja elu-olu objektiivselt.”
𝐊𝐮𝐢 𝐨𝐛𝐣𝐞𝐤𝐭𝐢𝐢𝐯𝐬𝐞𝐝 𝐧𝐞𝐞𝐝 𝐩𝐢𝐝𝐞𝐯𝐚𝐥𝐭 𝐯𝐚𝐥𝐞𝐭 𝐯õ𝐢 𝐯ää𝐫𝐢𝐧𝐟𝐨𝐭 𝐧𝐢𝐧𝐠 𝐯𝐚𝐞𝐧𝐮 õ𝐡𝐮𝐭𝐚𝐯𝐚𝐝”𝐤𝐚𝐥𝐥𝐮𝐭𝐚𝐭𝐮𝐝” 𝐤𝐨𝐫𝐨𝐨𝐧𝐚𝐭𝐞𝐞𝐦𝐚𝐥𝐢𝐬𝐞𝐝 𝐚𝐫𝐭𝐢𝐤𝐥𝐢𝐝 𝐨𝐥𝐢𝐝? 𝐍𝐚𝐥𝐣𝐚𝐤𝐚𝐬 𝐨𝐧 𝐦õ𝐞𝐥𝐝𝐚, 𝐞𝐭 𝐤õ𝐢𝐠𝐞 𝐤𝐚𝐥𝐥𝐮𝐭𝐚𝐭𝐮𝐦𝐚𝐝 𝐢𝐧𝐢𝐦𝐞𝐬𝐞𝐝 𝐩𝐞𝐚𝐯𝐚𝐝 𝐞𝐧𝐝 𝐚𝐥𝐚𝐭𝐢 𝐤õ𝐢𝐠𝐞 𝐨𝐛𝐣𝐞𝐤𝐭𝐢𝐢𝐯𝐬𝐞𝐭𝐞𝐦𝐚𝐤𝐬. 𝐎𝐤𝐞𝐢, 𝐬𝐞𝐞 𝐬𝐞𝐥𝐥𝐞𝐤𝐬.

𝐉ää𝐛 𝐚𝐢𝐧𝐮𝐥𝐭 ü𝐥𝐞 𝐤ü𝐬𝐢𝐝𝐚, 𝐞𝐭 𝐦𝐢𝐤𝐬 𝐬𝐞𝐥𝐥𝐞 𝐮𝐮𝐝𝐢𝐬𝐞 𝐭𝐞𝐚𝐭𝐚𝐯𝐚𝐤𝐬 𝐭𝐞𝐠𝐞𝐦𝐢𝐬𝐞𝐠𝐚 𝐧𝐢𝐢 𝐤𝐚𝐮𝐚 𝐯𝐞𝐧𝐢𝐭𝐚𝐭𝐢? 𝐈𝐥𝐦𝐬𝐞𝐥𝐠𝐞𝐥𝐭 𝐞𝐢 𝐨𝐥𝐧𝐮𝐝 𝐬𝐞𝐞 ü𝐥𝐞öö 𝐬ü𝐧𝐝𝐢𝐧𝐮𝐝 𝐨𝐭𝐬𝐮𝐬. 𝐌𝐚𝐚𝐥𝐞𝐡𝐭 𝐤𝐚𝐣𝐚𝐬𝐭𝐚𝐬 𝐣𝐮𝐛𝐚 𝐞𝐞𝐥𝐦𝐢𝐬𝐞𝐥 𝐧ä𝐝𝐚𝐥𝐚𝐥 𝐬𝐞𝐝𝐚 𝐢𝐧𝐟𝐨𝐤𝐢𝐥𝐝𝐮, 𝐬𝐢𝐢𝐬 𝐭𝐞 𝐬𝐞𝐝𝐚 𝐤𝐨𝐦𝐦𝐞𝐧𝐭𝐞𝐞𝐫𝐢𝐝𝐚 𝐞𝐢 𝐬𝐨𝐨𝐯𝐢𝐧𝐮𝐝…

𝐓𝐞𝐢𝐞 𝐌𝐚𝐚 𝐚𝐣𝐚𝐥𝐞𝐡𝐞 𝐤𝐚𝐝𝐮𝐦𝐢𝐧𝐞 𝐨𝐧 𝐥𝐨𝐨𝐦𝐮𝐥𝐢𝐤𝐮𝐥𝐭 𝐨𝐦𝐚𝐦𝐨𝐨𝐝𝐢 𝐤𝐥𝐚𝐬𝐬𝐢𝐤a 𝐬𝐮𝐫𝐦 𝐒𝐚𝐚𝐫𝐞𝐦𝐚𝐚𝐥 𝐚𝐠𝐚 𝐬𝐚𝐦𝐚𝐬 𝐨𝐧 𝐬𝐞𝐞 𝐥𝐞𝐡𝐭 𝐭𝐞𝐠𝐞𝐥𝐢𝐤𝐤𝐮𝐬𝐞𝐬 𝐣𝐮𝐛𝐚 𝐚𝐚𝐬𝐭𝐚𝐢𝐝 𝐬𝐮𝐫𝐧𝐮𝐝 𝐨𝐥𝐧𝐮𝐝. 𝐕𝐢𝐢𝐦𝐧𝐞 𝐥𝐢𝐢𝐯𝐚𝐭𝐞𝐫𝐚 𝐯𝐢𝐬𝐚𝐭𝐢 𝐤𝐢𝐫𝐬𝐭𝐮𝐥𝐞 𝐤𝐨𝐫𝐨𝐨𝐧𝐚𝐩𝐚𝐧𝐝𝐞𝐞𝐦𝐢𝐚 𝐚𝐥𝐠𝐮𝐬𝐞𝐠𝐚 𝐣𝐚 𝐧𝐢𝐢 𝐬𝐞𝐞 𝐥𝐞𝐡𝐭 𝐯𝐚𝐢𝐤𝐬𝐞𝐥𝐭 𝐭𝐢𝐤𝐬𝐮𝐬. 𝐕𝐚𝐧𝐚𝐝𝐞, 𝐦õ𝐭𝐭𝐞𝐭𝐮𝐭𝐞, ü𝐤𝐬𝐥𝐮𝐢𝐬𝐭𝐞 𝐮𝐮𝐝𝐢𝐬𝐭𝐞 𝐤𝐮𝐯𝐚𝐧𝐝𝐚𝐦𝐢𝐧𝐞 𝐞𝐢 𝐨𝐥𝐞 𝐬𝐞𝐞, 𝐦𝐢𝐬 𝐫𝐚𝐡𝐯𝐚𝐬𝐭 𝐤õ𝐢𝐝𝐚𝐤𝐬. 𝐊𝐮𝐢 𝐭𝐢𝐡𝐭𝐢 𝐤𝐚𝐣𝐚𝐬𝐭𝐚𝐭𝐢 𝐬𝐢𝐢𝐧 𝐥𝐞𝐡𝐞𝐬 𝐧𝐞𝐢𝐝 𝐬ü𝐧𝐝𝐦𝐮𝐬𝐞𝐢𝐝, 𝐦𝐢𝐬 𝐤𝐨𝐧𝐤𝐮𝐫𝐞𝐞𝐫𝐢𝐯 𝐚𝐣𝐚𝐥𝐞𝐡𝐭 𝐨𝐥𝐢 𝐚𝐦𝐦𝐮 𝐣𝐮𝐛𝐚 𝐤𝐚𝐣𝐚𝐬𝐭𝐮𝐧𝐮𝐝 𝐯õ𝐢 𝐬𝐢𝐢𝐬 𝐥𝐢𝐡𝐭𝐬𝐚𝐥𝐭 𝐧𝐞𝐢𝐝, 𝐦𝐢𝐥𝐥𝐞𝐬𝐭 𝐤𝐨𝐠𝐮 𝐒𝐚𝐚𝐫𝐞𝐦𝐚𝐚 𝐣𝐮𝐛𝐚 𝐭𝐞𝐚𝐝𝐢𝐬? 𝐕ä𝐠𝐚 𝐡𝐚𝐫𝐯𝐚 𝐬𝐚𝐢 𝐯𝐢𝐢𝐦𝐚𝐬𝐭𝐞𝐥 𝐚𝐚𝐬𝐭𝐚𝐭𝐞𝐥 𝐦𝐢𝐥𝐥𝐞𝐬𝐭𝐤𝐢 𝐞𝐬𝐦𝐚𝐥𝐭 𝐭𝐞𝐢𝐞 𝐚𝐣𝐚𝐥𝐞𝐡𝐞 𝐤𝐚𝐮𝐝𝐮 𝐭𝐞𝐚𝐝𝐚. 𝐒𝐞𝐝𝐚 𝐞𝐧𝐚𝐦, 𝐞𝐭 𝐭𝐞𝐢𝐞 𝐥𝐞𝐡𝐭 𝐭õ𝐬𝐭𝐢𝐬 𝐤𝐚 𝐡𝐢𝐧𝐝𝐚 𝐚𝐥𝐥𝐞𝐬 𝐡𝐢𝐥𝐣𝐚𝐚𝐞𝐠𝐮. 𝐊𝐯𝐚𝐥𝐢𝐭𝐞𝐞𝐭 𝐨𝐥𝐢 𝐚𝐠𝐚 𝐩𝐢𝐝𝐞𝐯𝐚𝐬 𝐥𝐚𝐧𝐠𝐮𝐬𝐞𝐬. 𝐌𝐚𝐤𝐬𝐚 𝐫𝐨𝐡𝐤𝐞𝐦, 𝐬𝐚𝐚 𝐯ä𝐡𝐞𝐦. 𝐋𝐨𝐨𝐦𝐮𝐥𝐢𝐤𝐮𝐥𝐭 𝐬𝐞𝐥𝐥𝐢𝐧𝐞 𝐬ü𝐬𝐭𝐞𝐞𝐦 𝐨𝐧 𝐥𝐨𝐨𝐝𝐮𝐝 𝐣𝐮𝐛𝐚 𝐞𝐨𝐬 𝐤𝐨𝐤𝐤𝐮 𝐣𝐨𝐨𝐤𝐬𝐦𝐚.
𝐌𝐢𝐧𝐚 𝐬𝐚𝐢𝐧 𝐚𝐣𝐚𝐥𝐞𝐡𝐞 𝐩𝐞𝐚𝐭𝐬𝐞𝐬𝐭 𝐥õ𝐩𝐩𝐞𝐦𝐢𝐬𝐞𝐬𝐭 𝐣𝐮𝐛𝐚 𝐬𝐢𝐢𝐬 𝐚𝐫𝐮, 𝐤𝐮𝐢 𝐊𝐨𝐦𝐚𝐧𝐝𝐚𝐧𝐝𝐢 𝐭ä𝐧𝐚𝐯𝐚 𝐤𝐢𝐧𝐧𝐢𝐬𝐭𝐮 𝐦üü𝐤𝐢 𝐥ä𝐤𝐬.

tumekirja LibaVahurile
tumekirja LibaVahurile
3 months ago
Vasta  Vahur

Ää sa kua sii köikse aeg niipailu lollusi kribi, veta aeg maha ning mine loodusesse linnulaulu kuulama. Aga mool oo pisku mure kua soo pärast, kus sa nüüd oma idiootsusi kribima hakkad, keegi ep taha soo anonüümseid üllitisi oma kommentaariumis mette näha.

Andu
Andu
3 months ago

Oiii kas netipervil meel mõru, et ei saa siin kommentaariumis enam pervitseda??? Mida sa oma sitase eluga nüüd peale hakkad? Oled ikka värd küll!!

Vahur
Vahur
3 months ago
Vasta  Andu

Mis sina, sitik, sirised
ning, porikärbes, porised,
sul pöle äälta ägiseda
ega rindu rögiseda!
Vana ägi on sul ääleks,
törs mauks, saabas kurguks,
rattarumm sul sitaauguks!

Andu
Andu
3 months ago
Vasta  Vahur

Oled siis juba mõelnud ka mis moodi susugune raisk enesele otsa leiab kui elu mõte ehk Meie Maa ära kaob??? Debiilik!!!

Baxyp
Baxyp
3 months ago
Vasta  Andu

Морда, морда, я кирпич, пpoшу посадку!

kgb
kgb
3 months ago

Eks saab nüüd siis “kõige rikkam ja edukam” 100% oma saavutustega esineda. Teiste sõnadega: kõik tema räpased teod saavad nüüd suurteks imetegudeks.
Tegelikult, tõesti kahju, et kaob viimane objektiivne ajaleht.

Jass
Jass
3 months ago

Issand kui kahju miks tee teete nii palun ärge pange meie oma saaremaa lahte kinni. saatehääl ei meeldi paljudele palun mõelge oma otsus läbi kas tõesti ei anna midagi teha ?

toimetus
toimetus
3 months ago
Vasta  Jass

Kinni, igatahes!

Kahju kohe nendest tatipritsidest ...
Kahju kohe nendest tatipritsidest ...
3 months ago

Oh need vollid, vahurid ja muu prügi, kus kohas nüüd teie ennast rahuldada saate.

leia üles
leia üles
3 months ago

Õige Vahur on ammu juba mujal palju aktiivsem kui siin surnud lehes.

Vahur
Vahur
3 months ago

𝐄𝐤𝐬 𝐬𝐞𝐞 𝐢𝐤𝐤𝐚 𝐤õ𝐢𝐠𝐞 𝐬𝐮𝐮𝐫𝐞𝐦 𝐡𝐨𝐨𝐩 𝐬𝐞𝐥𝐥𝐞𝐥𝐞 𝐫𝐞𝐞𝐝𝐞𝐬𝐞𝐥𝐞 𝐕𝐚𝐡𝐮𝐫𝐢𝐥𝐞 𝐨𝐧. 𝐕õ𝐢𝐛 𝐤õ𝐫𝐯𝐚𝐥𝐭 𝐯𝐚𝐚𝐝𝐚𝐭𝐚 𝐚𝐫𝐭𝐢𝐤𝐥𝐢𝐭 “𝐍üü𝐝 𝐨𝐧 𝐬𝐢𝐢𝐬 𝐤õ𝐢𝐤” 𝐣𝐚 𝐧ä𝐡𝐚 𝐤𝐮𝐢 𝐧ä𝐫𝐯𝐢𝐬 𝐣𝐚 𝐡ä𝐝𝐚𝐬 𝐭𝐚 𝐞𝐧𝐝 𝐥𝐞𝐡𝐞 𝐤𝐚𝐝𝐮𝐦𝐢𝐬𝐞 𝐩ä𝐫𝐚𝐬𝐭 𝐭𝐮𝐧𝐧𝐞𝐛.

𝐌𝐢𝐧𝐚 𝐚𝐫𝐯𝐞𝐬𝐭𝐚𝐬𝐢𝐧 𝐬𝐞𝐥𝐥𝐞 𝐥𝐞𝐡𝐞 𝐤𝐚𝐝𝐮𝐦𝐢𝐬𝐞𝐠𝐚 𝐣𝐮𝐛𝐚 𝐚𝐚𝐬𝐭𝐚𝐢𝐝. 𝐈𝐦𝐞𝐬𝐭𝐚𝐬𝐢𝐧, 𝐞𝐭 𝐬𝐞𝐞 𝐧𝐢𝐢𝐠𝐢 𝐤𝐚𝐮𝐚 𝐯𝐚𝐬𝐭𝐮 𝐩𝐢𝐝𝐚𝐬. 𝐉ää𝐛𝐤𝐢 𝐫𝐨𝐡𝐤𝐞𝐦 𝐚𝐞𝐠𝐚 𝐭𝐞𝐢𝐬𝐭𝐞𝐬 𝐤𝐞𝐬𝐤𝐤𝐨𝐧𝐝𝐚𝐝𝐞𝐬 𝐤𝐨𝐦𝐦𝐞𝐧𝐭𝐞𝐞𝐫𝐢𝐦𝐢𝐬𝐞𝐤𝐬 𝐣𝐚 𝐞𝐤𝐬 𝐤𝐚 𝐧𝐨𝐫𝐦𝐚𝐚𝐥𝐧𝐞 𝐫𝐚𝐡𝐯𝐚𝐬 𝐭𝐮𝐥𝐞𝐛 𝐤𝐚𝐚𝐬𝐚 (õ𝐢𝐠𝐞𝐦𝐢𝐧𝐢 𝐨𝐧 𝐣𝐮𝐛𝐚 𝐤𝐚𝐚𝐬𝐚 𝐭𝐮𝐥𝐧𝐮𝐝). 𝐒𝐢𝐧𝐮𝐬𝐮𝐠𝐮𝐬𝐞𝐝 𝐚𝐠𝐚 𝐤𝐮𝐤𝐮𝐯𝐚𝐝 𝐩𝐨𝐞 𝐭𝐚𝐠𝐚 𝐣𝐨𝐨𝐦𝐚 𝐣𝐚 𝐬𝐞𝐚𝐥 𝐨𝐦𝐚 𝐥𝐮𝐡𝐭𝐚 𝐥ä𝐢𝐧𝐮𝐝 𝐞𝐥𝐮𝐤𝐨𝐠𝐞𝐦𝐮𝐬𝐢 𝐣𝐚𝐠𝐚𝐦𝐚. 𝐈𝐠𝐚ü𝐤𝐬 𝐥𝐞𝐢𝐚𝐛 𝐤𝐨𝐡𝐚𝐤𝐞𝐬𝐞 𝐩ä𝐢𝐤𝐬𝐞 𝐚𝐥𝐥. 𝐄𝐢 𝐣ää 𝐞𝐥𝐮 𝐞𝐥𝐚𝐦𝐚𝐭𝐚. :)))

𝐊õ𝐢𝐠𝐞 𝐬𝐮𝐮𝐫𝐞𝐦 𝐦𝐮𝐫𝐞 𝐨𝐧 𝐦𝐮𝐥 𝐚𝐠𝐚 𝐬𝐞𝐥𝐥𝐞 𝐧𝐞𝐭𝐢𝐩𝐞𝐫𝐯𝐞𝐫𝐝𝐢 𝐩ä𝐫𝐚𝐬𝐭, 𝐤𝐞𝐬 𝐢𝐥𝐦𝐬𝐞𝐥𝐭 𝐞𝐧𝐝𝐚 𝐞𝐥𝐮 𝐤𝐚𝐥𝐥𝐚𝐥e 𝐧üü𝐝 𝐥ä𝐡𝐞𝐛, 𝐬𝐞𝐬𝐭 𝐭𝐞𝐦𝐚𝐥 𝐩𝐨𝐥𝐞 𝐣𝐮 𝐦𝐢𝐧𝐧𝐚 𝐤𝐮𝐡𝐮𝐠𝐢. Ä𝐤𝐤𝐢 𝐬𝐚 𝐬𝐞𝐝𝐚 “𝐯𝐚𝐡𝐮𝐫𝐢𝐭” 𝐩𝐫ü𝐠𝐢𝐧𝐚 𝐦õ𝐭𝐥𝐞𝐬𝐢𝐝𝐤𝐢? 𝐒𝐞𝐞, 𝐤𝐞𝐬 𝐬𝐮𝐮𝐝𝐚𝐛 𝐚𝐢𝐧𝐮𝐥𝐭 “𝐞𝐢 𝐭𝐞𝐚” 𝐣𝐚 𝐦õ𝐧𝐞 𝐫𝐮𝐦𝐚𝐥𝐚 𝐯ä𝐫𝐬𝐢𝐫𝐞𝐚 𝐤𝐨𝐤𝐤𝐮 𝐩𝐚𝐧𝐧𝐚, 𝐦𝐢𝐬 𝐢𝐬𝐞𝐠𝐢 𝐫𝐢𝐢𝐦𝐢 𝐞𝐢 𝐥ä𝐡𝐞. 𝐓𝐞𝐦𝐚𝐠𝐚 𝐨𝐧 𝐬𝐞𝐢𝐬 𝐩𝐚𝐥𝐣𝐮 𝐧𝐮𝐭𝐮𝐬𝐞𝐦.

Andu
Andu
10 days ago
Vasta  Vahur

Mis sa pooletoobiline pede siin jälle oma lolli ila pritsid.

Vahur Reede
Vahur Reede
3 months ago

Olen täesti nõus Leo Filippoviga: „Arhiveerige oma töö nii, et Meie Maa nime ja traditsiooni järgija saab kiiresti ja kergesti teie pärandile toetudes jätkata. Saaremaa ajaloos on ennegi nii olnud, et lehed tulevad ja lähevad, aga ikka tullakse tagasi. Ring käib ära, aga looming ei lõpe. Saarlastel on sellist vaimu ja jaksu läbi aegade jätkunud. Uute kohtumisteni,“

Saaremaa Raadio kaks väljaannet aga on ammu ujunud selle asjaga vastassuunas. Kui Hiiu Lehes on värsked kirjatükid tasulised, siis paari nädala möödudes läheb kirjutis tasuta loetavaks. Meie Maas aga läks samal ajal täpselt vastupidises suunas – “päevapiletiga” sai lugeda kuni kaks nädalat vanu kirjatükke aga mitte vanemaid – neid tuli üks haaval osta. Paljusid häiris selline asi just enne valimisi. Poliitikute mesimagusad lubadused aga tahaks vaadata kas on ka “mees sõnast – härga sarvest” inimesega tegu – mida ta eelmine kord lubas enne võimule saamist. Isegi Vabariigi Presidendi uueaasta kõne oli Meie Maas tasuline!

Kahjuks on ka kogu dea.digar arhiivis Meie Maa ligipääsupiiranguga tagasiulatuvalt kuni aastani 2015, Lääne Elul näiteks ainult kaks viimast numbrit ei ole ligipääsetavad. Kunagi Hiiumaal ilmunud Hiiu Nädal on täies mahus tasuta ligipääsetav Digaris (Eesti Rahvusraamatukogu didgiarhiivis). Ajalehe töö arhiveerimise üks osa peaks olema selles, et seda saaks raamatukogu arhiiviski lugeda! MMi konkurendil SHl on koguni eraldi arhiiv.saa… server, kus vanad kirjutised vabalt loetavad.

PS. Siiani on meeles esimene artikli lugemisõiguse ost Meie Maas. Kirjutis oli ühe Nasva küla seltsi kohtuvaidlusest BWBga tuuliku püstitamise asjus. See üks küla selts kaotas kohtus ja BWB teatas, et annetab kohtuga välja nõutud kahjutasu teisele Nasva küla seltsile, kes polnud tuuliku vastu. Kirjatüki tasuta loetav osa lõppes lausega: “Kui soovid teada, mida arvas asjast kaotanud seltsi esimees, siis [Osta artikkel], [Osta päevapilet].
Ostsin ja siis avanes üks lause: “Kohtus kaotanud seltsi esimees xxx keeldus teemat kommenteerimast.” 😉

prillop
prillop
3 months ago

Osta elu omale, keegi ei viitsi seda jama lugeda!!!

mx2
mx2
3 months ago
Vasta  prillop

Selle kommentaariga ei saa rohkem nõus olla!

pronksmees
pronksmees
3 months ago

“Paljusid häiris selline asi just enne valimisi.”
Naljakas, et Vahur arvab, et kui mingi asi teda härib, siis häirib see paljusid.

Nobenäpp
Nobenäpp
3 months ago

Vahurike, kiirusta, jõuad veel kommenteerimata artiklid ära kommenteerida. Varsti läheb koduleht ka kinni, siis ei saa enam midagi teha. Praegu on veel võimalus. Kiirusta!!!

Reet Vahu
Reet Vahu
3 months ago

Nu piad sa sii keik ilusa ää rikkoma oma totra joruga?! Sa ju näid et ep uvita kedad so mõdetu mola!! Aidab joba!!! Ma reegi sooole kogo aika et mulise sääl koobi poe taga,sääl noogutatagse väämalt kaasa!!! Aidab köll nööd!!! Aida parem moori kevatasjadega välja!!! Mool peenrat pohta kaivamata ja keik oodel so löbistamise pääst!!!!!

Reedele
Reedele
3 months ago

Vahur, kas sul on mingi alaväärsuskompleks,et sa ei suuda harjuda sinu nimekaimu reivimises kes ühtlasti ka bold tekstifonti kasutab või milles asi? Ma saan aru, et neid anonüümseid nähvitsaid leidub ikka asjalike kommentaatorite kallal alati haukumas aga see, et sa oma nime ja näoga siin sedasi endale vett peale tõmbad vihjab minu jaoks küll tõsistele probleemidele kahe kõrva vahel.

lugeja.
lugeja.
3 months ago
Vasta  Reedele

See tal tõesti olevat paistab.

kkk
kkk
3 months ago

Kas ei ole Saaremaa edukamate ettevõtjate hulgas mitte ühtki, kes aitaks rahaliselt meie ainukest ausat ja objektiivset ajalehte ellu jääda? Väga mage! kAS TAHATE KÕIK KÄIA SELLE LEEDO VERISTES JA SITASTES JALAJÄLGEDES? Häbi teile! Lihtsalt vastik!!!

Anti S . Suvetaja
Anti S . Suvetaja
3 months ago
Vasta  kkk

Ükskõik mida saarlane teeb teeb ta seda mandrirahva arust valesti! See oli meie võekpalliklubiga ja on ka ajalehega. Aga ajaleht oligi eelmise sajandi sajatuste tarist täna oo seks tarbeks moodsamad vahendid!
Jõudu!

Luule
Luule
3 months ago

kahju et viimane saarlaste leht kaob, väga-väga kahju. Seda teist ma küll ei loe ega hakka ka lugema, vaatan ainult pealkirju. See teine on nii kallutatud ja mitte OMA.

Vaada!
Vaada!
3 months ago
Vasta  Luule

Ma arva ka, kommunismiehitaja oli etem, ja päälegit arvamuste mitmekesisus, olgugi need siis ka isiklikud ehk ka kallutatud, ongi demokraatia olemuse näide.

Gunnar Fardelin
Gunnar Fardelin
3 months ago

Sad but perhaps predictable. I hope you will make all old articles available for free.

Andu
Andu
3 months ago

Vabandust! Minu kommentaar läks kogemata vale kommentaari alla. Mõeldud oli see hoopis tumekirja LibaVahuri rumalale kommentaarile.

Ninii
Ninii
3 months ago

Minul on küll kahju, et see leht lõpetab tegevuse…, kohe väga kahju..

sm. Affa
sm. Affa
3 months ago
Vasta  Ninii

Aga mulle meeldib see isegi väga.

Ipso facto
Ipso facto
3 months ago

See lõpp on kuidagi väga sümboolne, toimetus on ennast aastakümneid ei-tea-kelleks pidanud, aga tegelikult …

Affa Nassi
Affa Nassi
3 months ago
Vasta  Ipso facto

Kas seal üldse ka mõni kõrgema haridusega ajakirjandust õppinud tegelane oli?

Sm, A
Sm, A
3 months ago

Mool see ükskeik. Maa pole viitsind seda tsuhnaa keelt koa ää öppida. Moo oma leht joo ikka alles. Seda , naad panad selle tsuhnaa kmaa loe siis kui moo kut suure arvamusliidri tehtud jutt sääl sihes oo. Maa vahel ole nendele midad mõne sönaga ütlend, naad panad selle siiss ise sönna tsuhnaa keele ümber! Joo maa aka niid selle oma lehe pialk koa rohkem raha soama. Ning sooja jääma taha koa, joo säält kao raha soama akab, maa lase sönna ika mitukorda suurembad hinnad ikkagid pann, jopp tvoju matt!

Andu
Andu
3 months ago
Vasta  Sm, A

Jöle naljakas vana endast arust??!! Aga elu on sul küll nüüd läbi värd!! Sul ei ole enam kohta kus end rahuldada!! Mida sinusugune lontrus küll nüüd tegema hakkab ah debiilik????

Vahur
Vahur
3 months ago
Vasta  Andu

Miks sa siin taas endast kirjutad? Ma tean su probleemi juba ammu, sellest pole sul vaja enam kirjutada.

alibaaba
alibaaba
3 months ago

Hiidlased oma lehe ikkagi päästavad! Saarlased on nii vaesed, et ei saanud sellega hakkama. Või on nad tõesti selle leedo oma lipulaevaks nüüd võtnud?! Ikka mage ja piinlik tõesti! Kas tuleb siia nüüd siia mingi burjaat- mongoolia koloniaal valdus?

12,899JälgijatMeeldib

Viimased uudised