10.8 C
Kuressaare
Laupäev, 28. mai 2022

Saaremaa metsavendade elu peidik-piimanõudes

Küünlakuus avab Saaremaa muuseum oma näituste aasta Eesti Vabariigi aastapäevale pühendatud näitusega “Elu piimanõus. Uudne pilk Saaremaa metsavendlusele.“

„Tegemist on väga põneva ja sisuka näitusega,“ ütles Meie Maale Saaremaa muuseumi programmijuht Taniel Vares. Ta lisas, et esiteks on see näitus põnev kindlasti juba selle pärast, et väljapanekul eksponeeritud esemed on esmakordselt avalikkuse ees, aga mis veelgi olulisem, tegemist on haruldaste metsavendadele kuulunud esemetega, mis lubavad meil heita pilgu nende igapäevaelule.

Levinud peidikud

Viimastel aastatel on Saaremaa Muuseumi kogud täienenud rea põnevate esemete ja fotodega. Nimelt on Saaremaa metsavendluse uurija Mati Vendel andnud muuseumi kogusse seitse, enamasti 40-liitrist metallist peidik-piimanõud. „Kui esimesed leitud piimanõud jäävad juba aastate taha, siis viimane tuli välja alles eelmisel aastal,“ rääkis Vares, kelle sõnul on peidikute näol tegemist ajakapsliga, kus aeg on 70 aastat tagasi peatunud. „Piimanõud ja nende sisu oli jäänud maapõue nii nagu metsavennad need sinna 40-ndatel- 50ndatel aastatel panid. Sellised peidikud olid Saaremaa metsavendade seas üsna levinud ja kasutamiseks äärmiselt mugavad: esemed säilisid ilmastikukindlas nõus suurepäraselt ning neile ligipääsemiseks piisas maskeeritud kaane avamisest,“ rääkis Vares. Asjade peidikusse lisamine või väljavõtmine käis kiiresti ning ei vajanud suuremaid kaevetöid. Nõud sisaldasid peamiselt igapäevaseks eluks vajalikke tarbeesemeid. Nii oli seal prille, paberosse, tulemasinaid, jalgratta varuosi, riideid aga ka näiteks meditsiinitarvikuid ja arstiriistu. Veelgi rohkem annab näituse külastajatele aga võimaluse nende meeste ja naiste ellu ja tegemistesse vaadata haruldased, metsas tehtud fotoülesvõtted. Nende meelsusest, soovidest ja püüdlustest on aga isamaalised luuletused ja lendlehed.

Viimane näitus

Taniel Vares märkis, et kuna temal jääb see viimaseks näituse korraldamiseks Saaremaa muuseumis, siis tänab ta kõiki muuseumisõpru, kes aastate jooksul on Saaremaa muuseumi näitustel ja üritustel käinud ning kindlasti oodatakse kõiki ka edaspidi muuseumi tegemistest osa saama.

Näitus “Elu piimanõus”. Uudne pilk Saaremaa metsavendlusele avamine toimub 3. veebruaril väiksemas seltskonnas ja külastajatele on näitus avatud alates 4. veebruarist. Näitus jääb avatuks kuni 30. oktoobrini.

guest
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare
12,899JälgijatMeeldib

Viimased uudised