11.1 C
Kuressaare
Laupäev, 21. mai 2022

Saaremaa kultuuripreemiad 2021 said jagatud

Täna anti Kuressaare kultuurikeskuses Saare maakonna kultuuriaasta lõpetamisel üle Kultuurkapitali Saaremaa ekspertgrupi 2021. aasta ja Saaremaa valla preemiad tublidele kultuuritegijatele.

Saaremaa Kultuuripärli pälvis kergejõustikutreener Andres Laide, kes läbi sporditarkuse ja inimlike väärtuste kasvatab meistreid. „Hea on teada, et sporti ka kultuuri osaks peetakse,“ sõnas Laide, kelle sõnul ilma Kulkata ei oleks ka häid sportlasi.

1994. aastal loodud Hendrik Krummi nimelise kultuuripreemia väärikate laureaatide sekka lisandus kuulsaim saarlane maailma ooperilavadel, ooperilaulja Ain Anger. „Hea on teada, et oled oma kuulsuse tipus jäänud iseendaks“, ütles muusikaõpetaja Mari Ausmees oma endist õpilast Ain Angerit iseloomustades.

Ain Angeri sõnul on ta tunnustuse eest väga tänulik ja lisas muiates, et kui ta New Yorgis esines, siis oli pandud tema päritoluks Kihelkonna. Lisaks öeldi talle, et vaata kui julgelt pandud. “Kui teistel olid sellised suured kohad nagu Londonist, siis temal Kihelkonna,” meenutas Anger.

Peab veel paar aastat vastu

Elutööpreemia 2021 pikaaegse ja kõrgetasemelise töö eest Saaremaa kultuuriloo uurimisel pälvis Tallinnas sündinud Saaremaa muuseumi teadur Olavi Pesti, kes keelelist täpsust ja sõnaosavust kõrgelt hindavana on koostanud ja toimetanud üle 30 raamatu.

Pesti nentis muiates, et ta sai vihjest aru küll, aga paar aastat peab veel vastu. „Mõned kirjatööd on veel tegemata. Raamatut saab kirjutada üksi, viimasel ajal teevad seda edukalt paljud, aga need mis ma olen kokku pannud, üksi ei tee. Tänan kõiki autoreid, kelle hulgas on väga palju saarlasi ja ka mandriinimesi ja lugejaid, sest tänapäeval on suur probleem, et kirjutajad on rohkem kui lugejaid,“ kõneles Pesti muhedalt.

6 aastapreemia laureaati

Laiahaardelise muusikalise tegevuse ja Saaremaa rütmi-ja improvisatsioonilaagrisse panustamise eest sai vabakutseline saksofonist Maria Faust.

Saaremaalt pärit väga isikupärase käekirjaga hingeminevate tõsielufilmide autor, kes dokumentaalide kõrval on nüüd kätt proovimas ka mängufilmide tegemisel – Eeva Mägi. Aastapreemia digipädevuse arendamise eest õpetamise ja kultuuri jagamise eesmärgil uudsetes oludes sai Orissaare muusikakooli direktor Martti Nõu ja aastapreemia ainulaadse ja omanäolise tantsuetenduse „Mo käes“ loomise ja lavale toomise eest pälvisid Kadri ja Juhan Kanemägi. Aastapreemia muusikamaastiku rikastamise eest autorialbumiga „Padrikus“ sai noorte laulusolistide ja ansamblite juhendaja Pilvi Karu ning aastapreemia väljapaistva loomingulise tegevuse ja pedagoogilise töö eest muusikaõpetaja Õie Pärtel.

Tunnustus kahele raamatukogutöötajale

Kulka auhindade kõrval tunnustati ka raamatukogutöötajaid. Maakonna mulluse parima raamatukoguhoidja tiitlit kannab Laimjala raamatukogu juhataja Aive Sepp ja parim lasteraamatukoguhoidja on Tornimäe haruraamatukogu juhataja Rita Lauge.

Saaremaa abivallavanem Koit Voojärv ütles, et meil on õnne, meil on kirglikke kultuuritöötajaid, kes on küllusliku talendiga rikastatud.

„Meie piirkonnas on sündinud maailma nimed, meie piirkonnas on ka neid, kes seda väga hinnata oskavad. Teie olete need, kes teevad Saaremaa suureks,“ lausus Voojärv.

Lisaks rahalistele preemiatele oli kingituseks sajandi saarlase Ivo Linna plaat koos autogrammiga. Muusikalist meelelahutust pakkusid Muhust pärit, Viimsi valla kultuuriosakonna juhatajana töötav saksofonist Villu Veski ja akordionil Tiit Kalluste.

SAAREMAA KULTUURIPÄRL 2021 – ANDRES LAIDE

HENDRIK KRUMMI NIMELINE KULTUURIPREEMIA 2021 – AIN ANGER

ELUTÖÖPREEMIA 2021 – OLAVI PESTI

AASTAPREEMIAD 2021

MARIA FAUST – laiahaardelise muusikalise tegevuse ja Saaremaa rütmi-ja improvisatsioonilaagrisse panustamise eest

PILVI KARU – muusikamaastiku rikastamise eest autorialbumiga „Padrikus“

ÕIE PÄRTEL – väljapaistva loomingulise tegevuse ja pedagoogilise töö eest

EEVA MÄGI – hingeminevate dokumentaalfilmide eest, mis peegeldavad Saaremaad mõtlemapanevate nurkade alt

MARTTI NÕU – digipädevuse arendamise eest õpetamise ja kultuuri jagamise eesmärgil uudsetes oludes

KADRI JA JUHAN KANEMÄGI – ainulaadse ja omanäolise tantsuetenduse „Mo käes“ loomise ja lavale toomise eest

PARIM RAAMATUKOGUHOIDJA – AIVE SEPP

Südamega tehtud töö oma lugejate ja kogukonna heaks

PARIM LASTERAAMATUKOGUHOIDJA – RITA LAUGE

guest
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare
12,899JälgijatMeeldib

Viimased uudised