10.8 C
Kuressaare
Laupäev, 28. mai 2022

Uus ootus hinges sammub salateid pidi

Ootamiseks on antud aeg. Kas kitsekesed, kes mul just akna tagant mööda lippavad, ka selle asjaga kurssi viidud? Ei tea. Ja tihased koputavad, ootavad, teadagi mida.

Pühakoja uksel säravalt ehitud pärg, altaril pisikese kuuse küljes põleb üks küünal. Taimeseaded vaasides. Igavikupäeva valged katted on asendatud lilladega. See ning Margiti ja Jaani toimetamine rõõmustab sisenejat.

Algas uus kirikuaasta. Jahedavõitu kirikusaal inimtühi. Aga keegi ikka on. Küllap on ruumi igavikku läinute vaimudel, kes samuti on kohal. Selline hingeline raputus. Kirikukellad Kärlal helisevad, organist Ülle paneb pillil hääled hüüdma ja jumalateenistuseks on õpetaja altaris valmis.

Õnnistatud olgu, kes tuleb, kuningas Issanda nimel! Rahu taevas ja kirkus kõrgustes! /Lk 19:38/

Jõulud alles kaugel sügavas metsas, kust jalutavad küla vahele, edasi õue ja viimaks tuppa. Veel vaja oodata. Tänavu jälle teisiti. Puhas, säravvalge on ümberringi. Sajab pehmet lund, eriline, sest olime harjunud musta maaga. Jõulurahu algas vaikselt, kaotab ehk mure ja varjab valu. Uus ootus hinges sammub salateid pidi. Vaimu valgust saab täis ilm.
Õpetaja Rene jutluses ootamise teema. Jeesus läkitas kaks jüngrit külla emaeesli ja sälu järele, et ratsutada siis Jeruusalemma. Jeesus lubas ka loomad nende peremehele peatselt tagastada. Ma polegi varem eesli peale mõelnud, tore ju, kui loom saab koju tagasi.

Matteuse evangeeliumist võime kõike lugeda. Prohvetid on asja ammu ette kuulutanud.
Naiskoor Kargell esitab mitmeid uusi ja kauneid andvendilaule. Meil pikad maani triibuseelikud (kõik ühtemoodi) seljas, et oleks kuulamisele lisaks kena vaadata.
„ Tema on alandlik ja sõidab eesli seljas, emaeesli sälu seljas. Ja tema kuulutab rahvaile rahu ning valitseb merest mereni/…/ ning valitseb ilmamaa ääreni” on laulu sõnad otse piiblist võetud. Sobivad teemasse kui valatud.

Laulame läidetud küünlast, mille õrn võbelus pühib näolt kurbuse ning annab jõudu ning tahet. Armas Sirje Kaasiku viis ja Daisy Lappardi sõnad, (sai heliloomingu konkursil preemia) ja asja eest. Toob liigutuspisarad silma. Jeesus tuli appi maailma rahvaile, et neid päästa ja patud matta mere põhja. Sellised laulusõnade mõtted kutsuvad piibliraamatuga igapäevast sidet pidama. D. Lappardi alati sügavamõttelisi luuleridu olen Eesti Kirikust saanud lugeda. Leht tuleb kord nädalas, aga palju ja põnevat saan sealt teada Eestimaa eri paikade lugudest: kirikutest, kooridest, orelite ajaloost, kristlikest koolidest jne. Siin on ilus elada.

Kalmistulegi viivad rajad. Hauad õrna lumevaiba all ja tunnen, et ei peaks seda ilu tallama. Püüan teha nii vähe jälgi, kui võimalik, süütan küünla ja loen palve. Täna, kui siin kirjutan, jõudis kätte päev, kus Eesti on nüüd kauem iseseisev olnud, kui okupeeritud, Jumalale tänu! Päev läks igati korda.

Koori lauluharjutused jätkuvad, kokku saame järgmisel pühapäeval. Lisaks oleme ka rohelised. Laulja Marise farmi lehmapiima jätkub soovijaile nädalaks. Ka kassid ei ütle ära. Merle küpsetab ülimaitsvat ja köömnetega rukkileiba ning imelisi torte, võib tellida. No on maitsev! Poe leib ei saa ligilähedalegi. Aimel kanamuna pakkuda, kui üle jääb. Õnnelikud kanad, lume tulekuni õues siblimas. Kanad rõõmsad, muna lõhnab hästi.
Aga Jõulud Kärla kirikus tulevad kindlasti laulu saatel ja üllatusesinejad las olla veel salajas.

Aime Haamer

 

guest
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare
12,899JälgijatMeeldib

Viimased uudised