19.1 C
Kuressaare
Esmaspäev, 8. august 2022

In memoriam PEETER OLESK (25.12.1953 – 25.11.2021)

Head teed, arvaja Tähtvere mõisast!

Kirjandusteadlane, kriitik ja poliitik Peeter Olesk kohtus kümmekond aastat tagasi Saaremaal viibides toonase Meie Maa peatoimetaja Ants Tasaga ning sellest juhuslikust kohtumisest sai alguse kena koostöö, mis kestis siiani.

Peeter Olesk oli avara silmaringiga erudeeritud mees, kes kirjutas oma artiklid nii Eesti kultuuris kui ühiskonnas toimuvast nõnda, et see kõnetas ka saarerahvast, luues alati seoseid meie maakonnaga. Talle meeldis Saaremaa ja siinne elu-olu läks talle korda. Ta pidas lugu kohalikust murdest ja kombestikust ning tundis siinseid kultuuriinimesi.

Kirjandusmuuseumi direktorina oli tal huvi selliste Saaremaalt pärit suurkujude vastu nagu Juhan Peegel, vennad Tuulikud, Albert Uustulnd jt, olles nende loominguga hästi kursis ja hinnates nende panust Eesti kultuurilukku.

Eesti keelest lugu pidava autorina ei lubanud Peeter Olesk endale keelehoolimatust, jäädes ka kriitilises väljenduses viisakaks ja peenetundeliseks. Tal oli sisemine vajadus oma teadmisi jagada, tema artiklid olid alati sisukad, analüütilised ja harivad. Saaremaalt pärit keeleuuendaja Johannes Aaviku pärandit tundis Peeter Olesk paremini kui nii mõnigi kohalik, kasutades saarlastele kirjutatud mõtteavaldustes sageli Keele-Aaviku, nagu ta ise teda nimetas, termineid ja keelendeid.

Vaid mõned kuud tagasi alustas Peeter Olesk Meie Maa arvamusküljel Aaviku-seeriaga, et ajaleheartikleid saaks kasutada ka koolitöös, iseõppimiseks ja kõrgkooliõpinguiks valmistumiseks. See seeria jäi paraku lõpule viimata.

Peeter Olesk ei omistanud tiitlitele ülemäära tähtsust ja suhtus nendesse eluterve huumoriga. Nii sai temast tema enda ettepanekul Meie Maa veergudel arvaja Tähtvere mõisast.

Meie Maa toimetus jääb pühendunud autorist puudust tundma.

guest
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare
12,899JälgijatMeeldib

Viimased uudised