-20 C
Kuressaare
Teisipäev, 7. detsember 2021

Üürimaja tuleb plaanitust kaasaegsem

Kolmapäeval Kuressaares Kitsas 16 üürimaja sarikapeol selgus, et hoone tuleb planeeritust veelgi kaasaegsem. Nii saavad tulevased asukad näiteks korterisse siseneda ja põrandakütet reguleerida mobiiltelefonist.

Üürimaja ehitus käib täie hooga. Korraga on objektil üle 20 töölise. Kui algul oli uueks valmimistähtajaks 2022. aasta mai, siis nüüd on ehitaja seadnud eesmärgiks joon alla tõmmata märtsis.

„Kuu, poolteist peab jääma puhverajaks, kui tuleb ette ootamatusi, näiteks kui tarned hilinevad, “ ütles Kitsas 16 Kodu OÜ juhatuse liige Oliver Akenpärg.

Maja paremaks saamise nimel on tehtud projektis mitmeid muudatusi. Muudatused puudutavad eelkõige eriosa ja automaatikat, et hoone haldamine oleks lihtsam. „Kui varem oli meil katusele ettenähtud päikesepaneele 6 kilovatise tootmisvõimsusega, siis tulenevalt elektrihinna tõusust nüüd on neid juba 12 kilovati jagu, mis tähendab, et kogu katus on paneelidega kaetud. Olgem ausad, inimestel rahakott pigistab,“ kirjeldas Akenpärg tehtud muudatusi.

Sisenemiseks kolm võimalust

Maja elanike jaoks on tehtud veelgi süsteeme lihtsamaks, ent ehitajale tähendavad hoopis keerulisemat lähenemist. „Tavakorterist selliseid asju ei leia, mis siin. Kui on mobiiltelefon olemas, siis saab selle rakenduse abil korterisse sisse. Kõik uksed avanevad telefoni abil. Lisaks saab ukse avada kaardi või võtmega,“ tutvustas Akenpärg.

Juhtub telefonil aku tühjaks saama, on võimalik siseneda kaardiga. Kui üürnik jääbki mingil põhjusel ukse taha, saab ta fonoluku abil helistada otse haldurile. Ka kogu korterit saab selle üürnik hallata oma mobiiltelefonist. Näiteks, kui on vaja ventilatsiooni võimsamaks või põrandakütet reguleerida.

Samas, kui korter on vaba ja seal üürnikku ei ole, saab maja haldaja kütte reguleerida lubatud miinimumini. „Optimeeritud lahendusega toome kulud elaniku jaoks võimalikult alla,“ lubas Akenpärg. Maja tabava elektrikatkestuse korral elanikud vooluta ei jää, sest hoone nõrkvoolusüsteemid on kaetud akupankadega.

Üüri suurust veel ei tea

Kokku on üürimajas 18 korterit, keldrikorrusel on neli hobiruumi ja saunakompleks ning igale korteri üürnikule panipaigad. Maja hoovi on igale parkimiskohale plaanitud ka elektriautode laadimiskohad.

„Maa sisse on pandud ka varukaableid, kui peaks tulevikus vaja minema ja võimsusest puudu jääb. Oleme mõelnud kümme aastat ettepoole,“ sõnas Akenpärg.

Üürimaja korteri üüri suurusele Kitsas 16 Kodu OÜ ei ole veel mõelnud. Kui Akenpärg uuris üüriturult, kui suured on Kuressaare korterite üürihinnad, siis pidi ta tõdema, et linnas on üürikorteritega kitsas käes – neid ei ole üürida. Ettebroneeringuid üürimajja praegu veel ei tehta. „Ootame enne ära kevade, mil maja enam-vähem valmis, et tulevastel üürnikel oleks midagi oma silmaga näha,“ põhjendas Akenpärg.

Detsembris soe majja sisse

AS Tartu Ehitus ja Spetsiaalne OÜ ühistööna valmiva üürimaja ehitamise projektijuhi Rein Oleski sõnul on ehitustööde kulgu mõjutanud nii osade materjalide, eelkõige paneelide, soojustusmaterjalide ja metalli kättesaadavus, kallinevad hinnad kui ka objektilt tänavu aprillis avastatud Kuressaare kõige vanema hoone vundamendi väljakaevamine.

„Esimesed kuud läksid üle kivide ja kändude. Praeguseks on need materjalid
kohal ja tempo üleval,“ ütles Olesk. Kui uuel aastal peaks pakane tulema, siis kaetakse fassaadi tellingud kilega ja alt hakatakse kütma. „Esimese 5-10-kraadise sooja tahame majja sisse saada detsembri esimeses pooles selleks, et valatud betoonpõrandad ära kuivaksid. Jaanuari külm enam viimistlust ei sega,“ lausus Olesk.

Varem Saaremaal kohaliku omavalitsusega kooskõlas üürimaja ehitatud ei ole. Saaremaa vallavanem Mikk Tuisk ütles, et üürimaja korterite vastu tuntakse huvi juba praegu, sest üüripindasid on Kuressaares vähe saada. „Minu käest küsiti, millal maja valmis saab? Üüriturul on potentsiaali küll. Kas seda peab tegema riik koos erasektoriga või saaks ka ainult erasektor sellega hakkama, ei oska öelda. Igatahes Saaremaal on sellist asja vaja,“ viitas vallavanem üürimajale.

Korterid eelkõige noortele spetsialistidele

Korterid üürimajas on mõeldud eelkõige Saaremaale tööle tulevatele noortele spetsialistidele, olgu nendeks haiglasse saabuvad arstid või ettevõtetesse suunduvad noored

„Sihtgrupp ei ole inimesed, kes otsivad omale pikaajalist kodu. Pigem on üürimaja neile, kes elavad selles aasta või kaks, et koguda endale algkapitali ja soetada omale päris kodu. Selleks on vaja üüripinda, et kusagil elada,“ rääkis Tuisk. „Teiseks ei ole noored kohe kindlad, kas soovivad Saaremaale jääda, mistõttu ei taha nad algul siia soetada omale ka kinnisvara.“

Saaremaa vallavalitsus alustas ettevalmistusi üürimaja rajamiseks 2018. aasta kevadel, mil avalikule konkursil projekti partneri leidmiseks oli edukas ettevõtja Tullio Libliku firma Saarte Investeering OÜ. Hiljem lahkus Tullio Liblik üürimaja projektist ja müüs oma osa Mart Loigu ja Olari Aaviku ettevõttele Ogremor Holding OÜle.

Eraettevõtte osa hoone ehitusmaksumusest on vähemalt 50 protsenti ehk umbes miljon eurot. Teise poole ehk 952 800 eurot on garanteerinud sihtasutus Kredex, kes tegi seda mobiilsetele töötajatele üürielamu ehitamise taotlusvoorust 2018. aastal.

7 KOMMENTAARID

guest
7 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare
Vahur
Vahur
10 days ago

𝐄𝐡𝐤 𝐬𝐢𝐢𝐬 𝐬𝐞𝐥𝐥𝐞𝐬𝐭 𝐬𝐚𝐚𝐛 𝐦𝐚𝐣𝐚, 𝐦𝐢𝐬 𝐨𝐭𝐬𝐮𝐬𝐭𝐚𝐛 𝐢𝐬𝐞, 𝐤𝐚𝐬 𝐥𝐚𝐬𝐞𝐛 𝐬𝐢𝐧𝐝 𝐡𝐨𝐦𝐦𝐢𝐤𝐮𝐥 𝐤𝐨𝐝𝐮𝐬𝐭 𝐯ä𝐥𝐣𝐚 𝐯õ𝐢 𝐦𝐢𝐭𝐭𝐞? 𝐉𝐚 𝐤𝐮𝐢 õ𝐢𝐠𝐞𝐥 𝐚𝐣𝐚𝐥 𝐫𝐞𝐬𝐭𝐚𝐫𝐭𝐢 𝐞𝐢 𝐭𝐞𝐞, 𝐬𝐢𝐢𝐬 𝐢𝐬𝐭𝐮𝐝𝐤𝐢 𝐞𝐡𝐤 𝐩ä𝐞𝐯𝐢 𝐨𝐦𝐚 𝐤𝐨𝐫𝐭𝐞𝐫𝐢𝐬 𝐤𝐢𝐧𝐧𝐢. Õ𝐧𝐧𝐞! 🙂

mõtlen siin
mõtlen siin
10 days ago

Huvitav kas keegi kunagi üldse on võimeline mingit asja ehitama, arendama, looma millega vinguviiul-vahur rahul on. Sinu elu on vist ikka päris närune, et seda sappi pritsida jaksad ja otsa see ei lõppe.

Vahur
Vahur
10 days ago

𝐒𝐞𝐞 𝐞𝐢 𝐨𝐥𝐞 𝐬𝐚𝐩𝐩, 𝐬𝐚𝐩𝐩𝐢 𝐧ä𝐞𝐯𝐚𝐝 𝐬𝐞𝐥𝐥𝐞𝐬 𝐢𝐤𝐤𝐚 𝐬𝐢𝐧𝐮𝐬𝐮𝐠𝐮𝐬𝐞𝐝 𝐤𝐢𝐛𝐞𝐬𝐭𝐮𝐧𝐮𝐝 𝐢𝐧𝐢𝐦𝐡𝐞𝐢𝐝𝐢𝐤𝐮𝐝, 𝐤𝐞𝐥 𝐞𝐥𝐮𝐬 𝐤õ𝐢𝐤 𝐯𝐚𝐥𝐞𝐬𝐭𝐢 𝐣𝐚 𝐤𝐞𝐬 𝐨𝐧 𝐤𝐫𝐢𝐢𝐭𝐢𝐤𝐚𝐠𝐚 𝐦𝐚𝐚𝐭𝐚𝐬𝐚 𝐦𝐚𝐭𝐞𝐫𝐝𝐚𝐭𝐮𝐝. :))) 𝐀𝐝𝐞𝐤𝐯𝐚𝐚𝐭𝐧𝐞 𝐧𝐢𝐧𝐠 𝐢𝐧𝐭𝐞𝐥𝐥𝐢𝐠𝐞𝐧𝐭𝐧𝐞 𝐢𝐧𝐢𝐦𝐞𝐧𝐞 𝐧ä𝐞𝐛 𝐬𝐞𝐥𝐥𝐢𝐬𝐞𝐬 𝐤𝐨𝐦𝐦𝐞𝐧𝐭𝐚𝐚𝐫𝐢𝐬 𝐬𝐚𝐭𝐢𝐢𝐫𝐢, 𝐦𝐮𝐬𝐭𝐚 𝐡𝐮𝐮𝐦𝐨𝐫𝐢𝐭 𝐚𝐠𝐚 𝐤𝐚 𝐧𝐚𝐭𝐮𝐤𝐞𝐧𝐞 𝐭õ𝐝𝐞. 𝐏𝐞𝐚𝐥𝐞𝐠𝐢 𝐞𝐢 𝐥𝐚𝐡𝐦𝐢 𝐦𝐚, 𝐞𝐫𝐢𝐧𝐞𝐯𝐚𝐥𝐭 𝐬𝐢𝐧𝐮𝐬𝐭, 𝐧𝐢𝐢𝐬𝐚𝐦𝐚 𝐯𝐚𝐢𝐝 𝐤𝐨𝐦𝐦𝐞𝐧𝐭𝐞𝐞𝐫𝐢𝐧 𝐢𝐤𝐤𝐚 𝐯𝐚𝐬𝐭𝐚𝐯𝐚𝐥𝐭 𝐨𝐦𝐚 𝐤𝐨𝐠𝐞𝐦𝐮𝐬𝐢 𝐦öö𝐝𝐚. 𝐒𝐞𝐥𝐥𝐢𝐬𝐞𝐢𝐝 𝐣𝐮𝐡𝐮𝐬𝐞𝐢𝐝 𝐨𝐧 𝐦𝐢𝐧𝐮 𝐭𝐮𝐭𝐯𝐮𝐬𝐫𝐢𝐧𝐠𝐤𝐨𝐧𝐧𝐚𝐬 𝐨𝐥𝐧𝐮𝐝 𝐤ü𝐥𝐥, 𝐤𝐮𝐬 𝐧𝐮𝐭𝐢𝐬𝐞𝐚𝐝𝐞 𝐞𝐢 𝐥𝐚𝐬𝐞 𝐢𝐧𝐢𝐦𝐞𝐬𝐭 𝐤𝐨𝐝𝐮𝐬𝐭 𝐯ä𝐥𝐣𝐚, 𝐚𝐫𝐯𝐚𝐭𝐞𝐬 𝐞𝐭 𝐭𝐚 𝐨𝐧 𝐯𝐚𝐫𝐚𝐬, 𝐤𝐞𝐬 𝐬𝐢𝐬𝐬𝐞 𝐦𝐮𝐫𝐝𝐚 𝐬𝐨𝐨𝐯𝐢𝐛. 𝐊𝐚𝐭𝐬𝐮 𝐧üü𝐝 𝐧𝐚𝐭𝐮𝐤𝐞𝐧𝐞 𝐡𝐞𝐥𝐠𝐞𝐦𝐚𝐥𝐭 𝐦õ𝐞𝐥𝐝𝐚, 𝐣õ𝐮𝐥𝐮𝐚𝐞𝐠 𝐣𝐮 𝐭𝐮𝐥𝐞𝐤𝐮𝐥 𝐣𝐚 𝐤𝐮𝐢 𝐬𝐮 𝐞𝐥𝐮 𝐞𝐥𝐚𝐦𝐢𝐯ää𝐫𝐢𝐬 𝐞𝐢 𝐨𝐥𝐞, 𝐬𝐢𝐢𝐬 𝐦õ𝐭𝐥𝐞 𝐧𝐞𝐧𝐝𝐞 𝐩𝐞𝐚𝐥𝐞, 𝐤𝐞𝐥 𝐨𝐧, ä𝐤𝐤𝐢 𝐚𝐢𝐭𝐚𝐛. :))))

to mõtlen siin
to mõtlen siin
10 days ago
Vasta  Vahur

mo meelest on ikka kõikse hullemad need kommenteerijad, kel ühegi artikli all oma arvamus puudub, küll aga suudavad nad ikkagi oma arvamuse alloleva kommentaatori kommentaari põhjal välja kujundada. ei tea kui raske see elukoorem sellistel vinguviiulitel on, kelle ainsaks elutõukejõuks pidev kraaklemine on.

Avaliku ruumi reostajale
Avaliku ruumi reostajale
10 days ago

Sinusuguse roti arvamust ei vaja keegi.

to mõtlen siin
to mõtlen siin
10 days ago

Pane pölema end vitupea

...
...
9 days ago

Üks “mees” on, see on ajukääbik Vahur

12,899JälgijatMeeldib

Viimased uudised