-0 C
Kuressaare
Laupäev, 27. november 2021

Nooruse kooli pärandivaderid hoolivad oma kultuuriloost

Juba mitmendat aastat hoolitsevad senise Kuressaare gümnaasiumi, täna Nooruse kooli õpilased kodukoha kultuurilooliselt tähtsate paikade säilimise ja korrashoiu eest.

„Sel aastal on meie kooli lapsed kokku kaheksal objektil. Lossipargis ja Laurentiuse kiriku juures üks vahetus, Mierzejevski pargis kaks vahetust ja Kudjape kalmistul lausa kolm vahetust viie klassiga, linnast väljas toimetati Valjalas, Kihelkonnal, Pöidel ja Tornimäel,” rõõmustas Kuressaare Nooruse Kooli haridustehnoloog, ajaloo-, ühiskonnaõpetuse ja arvutikäsitlusõpetuse õpetaja Madli-Maria Naulainen, lisades, et nii ulatuslikult ja suurelt toimub pärandivaderite aktsioon õuesõppepäeva raames esimest korda ning on kooli mõttes seotud paljuski kultuuripärandi ning väärtuskasvatusega.

„Kui laste jaoks oli see hea ja tore võimalus teistmoodi koolipäevaks ja aktiivseks tegutsemiseks, siis õppetööna sai sellesse põimida nii koostööoskuse arendamist kui töökasvatust, aga ka põnevaid ajalootune, mille abil meie kultuuriloost teada saada,” kirjeldas ta, mida päev hõlmas ning nii lastele kui õpetajatele pakkus.

Üks esimesi liitujaid

Kuressaare vanalinn on riigi poolt kuulutatud tervenisti muinsuskaitsealaks, olles üks 12-st muinsuskaitsealast Eestis. See tähendab, et seal kehtivad kindlad kokkulepped ja reeglid, mida tuleb järgida, et säiliks selle eripärane ilme, vaated ja väärtuslikud detailid.

„Kokku osales kaheksa kultuuriloolise koha või objekti hoolitsemisel nii Kuressaares kui Saaremaa vallas Nooruse koolist õpilasi 4.–5. ja 7.–9. klassini kokku ligikaudu 400. Kõik objektid on muinsuskaise all või asuvad Kuressaare muinsuskaitsealal – see tähendab, et riik on võtnud need kaitse alla kui üle-eestiliselt olulised ja erilised kultuuriloolised ja/või arhitektuuri poolest väärtuslikud paigad,” sõnas projekti „Pärandivaderid“ koordinaator Elle Lepik, kelle sõnul oli Nooruse kool, toona veel Kuressaare gümnaasiumi nime kandes, üks esimesi, kes 2015. aastal pärandivaderite algatusega liitus ning kultuuriloolist Kudjape kalmistut korrastamas käis.

Pärandivaderite algatus tegutseb Eestis alates 2015. aastast ning selle eeskujuks on juba kakskümmend aastat tegutsev ja Norra kultuuripärandifondi poolt korraldatud sarnane ettevõtmine Norras.

Algatuse eesmärk on tutvustada kooliõpilastele nende vahetus koduümbruses kultuurilooliselt olulisi paiku, kuid mis veelgi olulisem – pakkuda lastele ja noortele võimalust talgute korras omalt poolt panustada nende püsimajäämisesse. Pärandivaderid tegutsevad kõikides maakondades üle Eesti ning läbi aastate on kaasa löönud ligi 60 kooli.

guest
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare
12,899JälgijatMeeldib

Viimased uudised