-3 C
Kuressaare
Esmaspäev, 29. november 2021

Lugeja küsib, jurist vastab

Lugeja küsib: tööandja sai valmis riskianalüüsi, mis näitab, et minu töökohal on vajalik vaktsineerimine. Mina aga pole vaktsineeritud. Tööandja tegi mulle kirjaliku hoiatuse ning andis tähtaja, mis ajaks pean esitama tõendi, et olen vaktsiini saanud. Kui ma seda ei esita, öeldakse töösuhe erakorraliselt üles töölepingu seaduse § 88 lg 1 p 3 alusel. Kas see ülesütlemise alus on kohane? Kas tööandja peab maksma mulle lõpparvega ka hüvitist?
Vastab Sandra Kuus, tööinspektsiooni juhtiv nõustamisjurist: Töölepingu seaduse (TLS) § 88 lg 1 p 3 ülesütlemise alusena eeldab, et töötaja on hoiatusest hoolimata eiranud tööandja mõistlikke korraldusi või rikkunud töökohustusi.

Tööinspektsioon on seisukohal, et olukorras, kus tööandja on riske hinnanud, võtnud kasutusele kõik muud meetmed riskide maandamiseks ja leidnud, et antud töökohal saab töötada ainult vaktsineeritud töötaja, siis võib antud juhul olla õiguspärane töölepingu erakorraline ülesütlemine TLS § 88 lg 1 p 2 alusel. Nii punkti 2 kui punkti 3 puhul tuleb töötajat enne töölepingu ülesütlemist hoiatada.

Kui töösuhe öeldakse üles töötajast tuleneval põhjusel, siis ei pea tööandja töötajale hüvitist maksma, nagu on ette nähtud nt koondamise puhul. Töötaja jaoks on oluline, kas leping öeldakse üles punkti 2 või punkti 3 alusel. Kui töösuhe lõpeb TLS § 88 lg 1 p 2 alusel, annab see töötajale õiguse taotleda töötuskindlushüvitist, kuid § 88 lg 1 p 3 alusel seda taotleda ei saa.

Igal juhul on töötajal õigus tööandja erakorralist ülesütlemisavaldust vaidlustada ja lõpliku hinnangu, kas töölepingu ülesütlemine on seadusega kooskõlas, sh ülesütlemise aluse osas, saab anda töövaidlusorgan (töövaidluskomisjon või kohus).
Vaktsineerimise infolehe leiate Tööelu portaalist.

guest
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare
12,899JälgijatMeeldib

Viimased uudised