-0 C
Kuressaare
Laupäev, 27. november 2021

Vintri dessant on jälle luubi all

Viimasest sõjast on möödunud juba üle 76 aasta, aga ikka ei ole veel päris selged Sõrve poolsaarel toimunud lahingute üksikasjad. Öeldakse ju ka nii, et võitjate üle kohut ei mõisteta ja nii moonutas Nõukogude propaganda teadlikult kõikide lahingute kohta neid andmeid, mis puudutasid Punaarmee kaotusi nii sõjatehnikas kui elavjõus.

Sõrve idarannikul Vintri rannas suure krahhiga lõppenud dessantoperatsioonist, mis viidi Punaarmee poolt läbi 11.-12. oktoobril 1944, ei tohtinud nõukaajal valju häälega rääkidagi, aga ometi oli ellujäänuid ja sestap päris maha vaikida seda dessanti ka ei saanud.

Ikka ja jälle tuli see jutuks. Kui mitte muul ajal, siis vähemasti igal aastal 9. mail Tehumardil toimunud võidupüha tähistamisel nõukogude sõjaveteranide ühise „joomingu“ käigus. Nii kuulis ka allakirjutanu 1980-nate aastate algul, kuidas napsitanud veteranid valjuhäälselt Nõukogude poole 8. armee juhataja kindralleitnant Filipp Starikovi roppude sõnade saatel kirusid. Oli ju Abrukalt pärit kirjanik Ülo Tuulik kohtunud sellesama Starikoviga 1970-ndatel Moskvas, kus venelane oli kinnitanud: “Dessant oli minu idee ja minu süü.”

Nii hukkus Vintri küla all 12. oktoobri ööl 1944 toimunud mõttetus dessandis ka sadu noori Eesti mehi.

Saaremaalt pärit noor ajaloohuviline ja mitmete sõjaajalugu puudutavate raamatute autor Fred Vendel on Vintri dessanti samuti põhjalikult uurida võtnud.

Seetõttu otsustas Saaremaa ajaloohuvilisi inimesi koondav MTÜ Teisipäevaklubi kutsuda homme, 2. novembril kl 18.30 kutsuda Fred Vendeli oma värskeid uurimusi ette kandma ja kommenteerima.

Klubiüritus on kõigile ajaloohuvilistele tasuta ja toimub Kuressaare piiskopilinnuse vahtkonnamajas. Nõutud on koroonaviiruse vastase vaktsineerimistõendi või haiguse läbipõdemistõendi olemasolu.

4 KOMMENTAARID

guest
4 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare
Klubi
Klubi
25 days ago

Klubi pintsaku kandmisel on omad reeglid. Praegu oleks just kui sea seljas sadul!

Klubi liige
Klubi liige
25 days ago
Vasta  Klubi

Mis asi, või millisest klubipintsakust käib jutt? Inimesel seljas tavaline pintsak😉

Klubi pintsak
Klubi pintsak
25 days ago

Nii mõnigi mõiste ja riietumise stiil on suurele enamusele raketiteadus, sama siingi!

Jaan
Jaan
25 days ago

Küsisin aastaid tagasi ühelt 1917. aastal sündinud saarlaselt selle dessandi kohta. Tegi näoga hirmsa grimassi ja raputas peaga… Olid olnud tunde külmas vees ja varjanud end suuremate kivide taha.

12,899JälgijatMeeldib

Viimased uudised