-12 C
Kuressaare
Laupäev, 4. detsember 2021

Hiiumaa pärandikandjad on Margus ja Piret Kastein

Piret ja Margus Kastein said mullu muinsuskaitseameti teenetemedalid pühendunud ja tulemusliku vabatahtliku tegevuse eest Hiiumaa ajalooliste objektide hoidmisel ja säilitamisel, tänavu valiti nad kodusaare pärandikandjaiks.

Kuna teada oli, et Margus ja Piret ei saa tulla oktoobri alguse tunnustamissündmusele Suuremõisa lossi, siis sai Margusele vestluse käigus “välja lobisetud”, et nad Hiiumaa pärandikandja 2021 tiitli saavad.

Siiras üllatus ja rõõm väljendus Marguse tänusõnades: “Südamlikud tänud inimestele, kes on meie tegemisi märganud! Sellist tähelepanu me ei oodanud, eelkõige on meie motiiviks olnud Hiiumaa jaoks midagi kasulikku ära teha. Oleme jõudnud ikka, kus lapsed on suureks kasvanud ja üha rohkem jääb aega kogukonna tegemistes kaasa lüüa.”

Margus rääkis, et kohaliku pärandi juurde sattusid nad poolkogemata, aga juba esimestel talgutel, 2012. aastal koos kohaliku kogukonnaga Tärkma sadamat taastades, tekkis arusaam – see on midagi enamat kui üks väike kalasadam.

“Kiiresti tekkis tunnetus, et me ei raja mitte ainult sadamat, vaid laiemalt vaadates taasavastame rikkalikku rannaelu pärandit, Tohvri rannakaitse patareide korrastamisel tekkis äratundmine, et igal objektil on oma lugu, mida oleme püüdnud aidata jutustada. Sealt edasi tulid järgmised ajalootalgud juba iseenesest,” rääkis Margus.

Üheksa talgu korraldamine

Kokku on Kasteinid otseselt või kaudselt kaasa löönud üheksa talgu korraldamisel ja loomulikult pannud ka ise käed külge: Tärkma sadama korrastamine; Tohvri rannakaitsepatareide puhastamine kolmel talgupäeval eri aastatel; Sõru ajaloolise rannavaate taasavamine koostöös Sõruotsa Külaseltsiga; Sõru paadikuuri värvimine koostöös Swedbankiga ning Jausa veskiveski taastamine koostöös selle omaniku Jaan Pomerantsi ja kohaliku kogukonnaga.

Ja kui juba Margus kutsub, siis tullakse: “Oleme kõikide ajalootalgute puhul näinud ja kogenud, et inimesed tulevad väga hea meelega appi, kui neile konkreetne objekt korda läheb ja avalikuks kasutamiseks-vaatamiseks avatuks jääb.”

Talguliste kiitmisega Kasteinid kitsi ei ole ning hea meelega sooviks kohe nimeliselt tänada kõiki ligi 400 inimest, kes talgutel kaasa on löönud. Erilised tänud suure panuse eest ütleb ta aga Margus neile inimestele ja organisatsioonidele, kes suureks abiks olnud: Heller Sööl, Harri Hiis, Urmet Paumees, Aare Ernes, Ats Paomees, Pilvi Post, Urmas Selirand, Dan Lukas, Tohvri Hooldekodu, Toomas ja Elle Paap, perekond Mailend, Hergo Tasuja, Tõnis Saarnak, Tauno Vanaselja perekond, Elmo Harjak, Jaan Pomerantsi perekond, Kaido Telleri perekond, Taavi Telleri perekond, Kaius Vaus, Peeter Sedrik, motoklubi Randröövel ja kõige rohkem kordi talgutel osalenud Aivar Kiibus.

Juured ja süda kodusaarel

Küsimusele, mida Marguse ja Pireti jaoks tähendab piirkondlik identiteet ja lugu, vastavad põlised hiidlased, Kärdlas juba keskkooliajal kokku saanud ja kokku jäänudki, ka suurel maal õppimas ja ametis käinud emasteotsamees Margus ja kõplane Piret, et Hiiumaa oli, on ja jääb alati nende koduks ning siinsed lood ja inimesed lähevad neile korda.

“Hoolimata asjaolust, et elu on viinud meid vahel kodusaarest ja ka Eestist eemale, on meie juured ja süda siin,” ütleb Margus, ja lisab: “Julgen arvata, et kuigi tunneme oma kodukanti päris hästi, on meil arenguruumi põnevate kohtade tutvustamisel ja nendega seotud lugude jagamisel.”

Kas, kes ja kuidas peaks rohkem tähelepanu pöörama Hiiumaa pärandkultuuriobjektidele?
Sellele küsimusele vastab Margus Kastein, et usub siiralt inimeste endi pealehakkamisse ja kodanikualgatusse ning toob näidetena, kuidas koostöös omanike ja kogukonnaga saab palju ära teha Jausa vesiveski ja Puski kiriku.

“Kuigi palju ideid jääb rahapuuduse tõttu realiseerimata, on siiski mitmeid võimalusi kaasata ka avalikku raha Leader meetmetest, valla kaasavast eelarvest ja mujaltki. Näiteks Puski kiriku renoveerimisse on panustanud nii kogukond, kogudus, muinsuskaitseamet kui ka omavalitsus.

Väga hea meel on, et nende algatatud edasi arendatakse. Nii on Emmaste osavald Tohvri rannakaitsepatareide territooriumile matkaraja rajamise idee üles korjanud ja asunud seda ellu viima. Jausa vesiveski on kohaliku kogukonna jaoks saanud kooskäimise ja ühistegevuse kohaks.

Juba unistatakse matkarajast Tärkma sadama lähistel. “Mõned uued ideed on samuti ootel, aga neist juba tulevikus, kui aeg on küps,” ütleb Margus.

Kolme lapsega Kasteinide pere elab ja töötab paralleelselt nii Tallinnas kui Hiiumaal ning oluline asi, mida praegu plaanide elluviimiseks pisut vajaka jääb, on aeg.

Küsitles Katrin Kivivuori

 

 

TÕSTE
“Oleme kõikide ajalootalgute puhul näinud ja kogenud, et inimesed tulevad väga hea meelega appi, kui neile konkreetne objekt korda läheb ja avalikuks kasutamiseks-vaatamiseks avatuks jääb.”

guest
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare
12,899JälgijatMeeldib

Viimased uudised