Käesoleva aasta 2. jaanuaril läksime taas loodusretkele, et vaadata Lõve jõe lähedal asuvat Leili allikat. Kokku kujunes marsruut Kuressaare-Saklas Leili allikas-Kalli küla-Kaali meteoriidikraater-Kuressaare.

Kirjutasin memosse: Ilm suht selge, hommikul oli valge lumekirme maas. Läksime retkele kell 13 paiku. Tegin koostööd Maire Singiga, kes juhatas allika asukohta. Jõudsime Lõve jõe juurde, kes oli just pärast silda voolamise suunas lai, veerohke ja voolas kohisedes. Selle lähedal maanteest paremal pool leidsin veesilma, mis võib olla allikas. See asub umbes 20 m jõest ja 20 m tee äärest, kõdunevate puuokste rägus.
Aga kuna sellel oli jääkirme, polnud ma kindel, et see on allikas. Allikal ei tohiks jää tekkida. Maire helistas Leili talusse, perepoeg Mehis Raad tuli juhendama, viis meid allikani. Tänud!

Mehis Raad rääkis, et Lõve jõge on kohati käsitsi kaevatud, seda on ta vanaema rääkinud. Kraavikaevajad olid Leili talus elanud. Lõve jõgi tuleb Lööne soost, algab Kaubi küla lähistelt. Üks väike allikas tuleb silla lähedalt kivide vahelt jõkke, praegu pole seda märgatagi. Silla juures on näha vesiveski varemed. Üle tee Lõve jõe silla juures asub Veski talu.

Leili allikas asub umbes 300 m Lõve jõest kohe tee ääres. Mehis rääkis, et sellest võetakse ka praegu nii tarbevett kui ka toiduvett. Seal väljavool on tugev. Vesi voolab Leili jõkke, mis hiljem suubub Lõve jõkke. Praegu tuleb seda jõge mööda soost sogasem vesi, suvel on see kuiv. Leili jõgi on ka kaevatud maaparandus-kuivenduskraav. Allika väljavool on suvel madalama veega paremini nähtav.

Kesksuvel oli allika vee temperatuur 9 kraadi. Leili jõgi jookseb Leili talu õue alt läbi, allikas sai nime talult. Pere võtab siit allikast oma tarbevee ja joogivee, ka naabrid on veevaestel aegadel Leili allikast vett võtnud. Vahepeal tuli meie juurde ka Mehise elukaaslane. Tegin neist Leili allika juures foto.
Zooloog ja hüdrobioloog Henn Timm kirjutas Lõve jõe kohta järgmist: jõgi on suures osas õgvendatud, ülemjooksul kraavidega ühendatud Põduste ja Leisi jõega. Ja veel, et on tugev allikaline toide, halb ühendus merega.

On huvitav, et Leili allikas ei figureeri keskkonnainfo registris.

Ohvriallikas „Linnuallikas“

… on üks kaheteistkümnest Saare maakonna riikliku kaitse alla võetud allikast. Ta asub Tõlli külas Kuressaare-Kihelkonna tee ja Saaremaa sadama poole suunduva tee ristis kohe maantee lähedal. Selle allika juurde on püstitatud viit tekstiga: Arheoloogiamälestis. Ohvriallikas on riikliku kaitse all nr. 12 400, mis paistab kenasti maanteel liiklejale kätte.
Olen selle juures peatanud kahe aasta jooksul erinevatel aastaaegadel korduvalt ja juurelnud – silt on, aga kus on allikas? Sügisel oli seal vaid ümbritsevast alast rohelisem laik, talvel oli vett rohkem, isegi mingi veesilm ja väljavool.

Kultuurimälestiste registri galeriis on neli fotot Linnu allikast. 1985. aastal E. Väljali fotol on Linnu allika veepeegel täiesti olemas. 2020. aastal pildistas allikat erinevatest ilmakaartest looduslike pühapaikade nõunik Pikne Kama, fotol näha suur arheoloogiamälestise silt ja veesilm.

Seisundi kohta on lakooniline arvamus – hooldamata. Koidu Allvee on aprillis 2021 sisestanud aadressile allikad.info kande: Veeproovi ei saanud võtta, kuna väljavool allikast oli väike ja proovinõusse jäi mudane vesi. Asub teeristis, märgistatud kui ohvriallikas. Allikast väljavoolanud vesi moodustas veidi kaugemal 2 harukraavi.

Koduloolane Urve Kirss rääkis, et allika nimi tuli Linnu koha järgi. Linnu talu oli vana põline koht, kus sageli ka ööbiti. Linnu allika järgi ennustati ilma. Kui allikas oli palju vett, oli tulemas vihmane aeg; kui vähe vett, siis polnud vihma loota. Urve Kirsi ajal oli see tegutsev allikas. Tõllist tulebki Kuressaare linna vesi. 50-ndatel ehitati venelaste poolt raudtee läbi jõe ja allikate, lisas pr. Urve.

Dekoratiivsetest ja söödavatest füüsalitest

Sügis on viljade aeg, puud ja põõsad kannavad ahvatlevaid marju. Kõik need ei sünni söömiseks, nende hulgas on mittesöödavaid või lausa mürgiseid vilju. Iga punane mari pole maasikas ja iga must mari pole mustikas, on öelnud botaanikaprofessor Viktor Masing. Ja jätkab – et poleks vaja pärida, mida ei või närida. Selge taimi tuleb tunda ka selleks, et teada, mida võib suhu pista, mida ei.

Täna tutvustame lähemalt ühte meie aedades kasvatatavat püsilille – harilikku füüsalit (Physalis alkekengi), keda nimetatakse ka hiina laternaks ja juudikirsiks. See maavitsaliste sugukonda kuuluv taimeliik kasvab looduslikult Lõuna-Euroopast Lõuna- ja Ida-Aasiani, meie aedades kasvatatakse teda ilutaimena ja mitte õite, vaid oranžpunased paberlaternat meenutavad kuivanud viljatuped.

Füüsali perekonna ladinakeelne nimetus Physalis on tuletatud kreeka keelest, kus physa tähendab põisikut või lõõtsa, viidates omapärasele puhitunud õietupele. Taime marju ümbritsevad paberlaterna taolised õietuped muutuvad sügisel punakasoranžiks, dekoratiivsuse pärast kuivatatakse harilikku füüsalit talveks ja kasutatakse taimkompositsioonides.

Kas kirsisuurused oranžid marjad nn. laterna sees on söödavad, sellele küsimusele annavad allikad erinevaid vastuseid. Mõni allikas ütleb, et need on küpsenult söödavad, teised peavad neid kergelt mürgisteks.

Proviisor ja teadlane Ain Raal märgib, et küpsemata vili võib põhjustada mürgistusi, ohtlikuks peetavat ka tooreid lehti. Küps vili on selle autori järgi söödav ja vitamiinirikas. Hariliku füüsali eredavärviline õietupp on mürgine ja vili valmib meie laiuskraadil harva. Igatahes neid marju köögis ei kasutata.

Füüsali perekonnas on ka toidutaimi, kellest kolm kõige enam tuntud liiki on: peruu füüsal, keda kasutatakse tortide peal kaunistusena – on püsik ja vajab pikemat kasvuperioodi. Meil ta valmis ei saa. Peruu füüsali viljade ehk nn inkamarjade omapärase maitse iseloomustamiseks on öeldud, et justkui ananass ja tomat oleksid ühes viljas.
Maasikfüüsali magusad metsmaasika varjundiga marjad on väiksemad, seda taime saab ka väljas kasvatada, sest ta kasvuperiood on lühem. Kolmas liik on mehhiko füüsal e. tomatillo.

Elle Mäe Kihelkonnalt kirjutas, et ta kasvatab maasikfüüsalit juba üle kümne aasta, sai mõned taimed Ain Angeri emalt. Ja lisas, et taimed istutati kasvuhoonesse, kus nad nüüd elavad ja annavad saaki tomatite vahel.

Muidugi ka paljunevad nagu umbrohi. Marjad on „laternas”, aga see on tagasihoidlik hallikas-kollakat värvi ja vähem atraktiivne kui hiina latern, väiksem ka. Mõnele Elle lastest ja lastelastest maasikfüüsali marjad maitsevad, teine ei võtvat suu sissegi.

Niisiis on füüsali taimeperekonnas väliselt sarnaseid söödavaid ja mittesöödavaid liike, keda laps võib teadmatusest segi ajada . Näiteks kui ta teab, et tordil on ilusad oranžid marjad ja tema aias kasvaval taimel ka ning pistab paar marja sealt põske. Kui on juhtunud selline lugu, et suhu läks mari või muu tundmatu taime osa, mis võis olla mürgine, mida siis teha? Kindlasti tuleb kõigepealt selgitada, mis taimega oli intsident, kuidas edasi toimida. Selleks võib helistada numbrile 16662 (mürgistusteabekeskuse infoliin).

Seal töötavad mürgistusvaldkonna eriõppega õed, kes oskavad mürgistuse puhul leida kiiresti kõige sobivama tegutsemisskeemi.

Kuidas siis hariliku füüsaliga lugu on – kas tal on mürgised või söödavad marjad? Mürgistusteabekeskuse juht Mare Oder kirjutas, et füüsalite teema käib aeg-ajalt ikka ka nende liinilt läbi, ja lisas: „Ent ei ühtegi tõsisemat mürgistust seeläbi saadud pole, samuti meie naabrite juures. Pean mainima, et hariliku füüsali ehk nn juudikirsi täpne mürgisus on teadmata. Ent taime lehed ja toored marjad sisaldavad siiski ärritavaid aineid (mõruaineid ja solaniini). Küpsed marjad on igati söödavad.

Tooreste viljade ja taime osiste söömine tekitab solaniini toimest ka kergemaid tervisekaebusi (nagu seda tekitavad ka rohelised kartulid, -tomatid, maavitsad, koralltomat) iiveldust, oksendamist, kõhulahtisust, kõhuvalu, ka palavikku, higistamist, südamekloppimist ja peavalu esimese 6-24 tunni jooksul pärast söömist.
Ravi on alati toetav, aktiivsöe kasu antud juhtumitel pole tõestatud. Õigemini kaalub võimalik kahju üles oodatavad kasud. Seega on asjakohane toetav ravi vastavalt sümptomitele“.

guest
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare