12.1 C
Kuressaare
Kolmapäev, 20. oktoober 2021

Elust sedapidi: Nänniga ja nännita

Tänavanurgal on väljas letid ja nende ümber inimesed. Lettide värvid ilusasti reas – punane, kollane, sinine, roheline, valge. Tõeline turupäev, oktoobrilaat.

„Mulle pastakas ja kaks šokolaadi,” näitab küsija letile ja jääb siis hetkeks mõtlema, „pane ikka kolm šokolaadi ja ma võtan selle koti ka.”

Leti taga seisja vastu ei punni, naeratab ja asetab kõik palutu ostja ette letile. Ostja võtab peoga veel kommi lisaks ja läinud ta ongi. Mitte midagi maksmata.

Kõigil lettide ümber tiirutajatel nii kergelt ja edukalt ei lähe. Kauba eest tuleb osadel ka juttu ajada ning ise sõna sekka öelda. Alles siis pistetakse pastakas pihku.

Loomulikult arvasite ära, et tegemist pole tavalise turupäevaga, vaid värvilised letid on ülesse seatud nende poolt, kes sel pühapäeval valitud peavad saama.

Väiksemates kohtades väiksem sagin, Eesti suurimas linnas on aga tamp tugev, sest kaalul on ei rohkem ega vähem kui Tallinna linn. Nii tekib neid nännijagajaid nagu kirjusid sügislehti, igale poole.

Halvasti öeldes – sel moel püütakse hääli osta. Kui need tädi Maalid ja onu Juhanid ikka on ostetavad. Tädi Maalid ja onu Juhanid elavad nii Tallinnas, Põlvas kui Kuressaares, aga pealinnas on nad ehk pisut julgemad asju krabama ning valik ka suurem.

„Mind juba pastakaga ära ei osta,” ütleb pastakat näpu vahel keerutav mees ja libistab kirjutusvahendi oma kotti.

„Kas nad arvavad, et ma ise ei jõua endale tikke osta,” turtsub keegi endale tikukarpi taskusse surudes.

Rikkamad ja ilusamad mööduvad sellistest kohtadest kõrvale vaatamata või vuhisevad mööda autodes.

Tädi Maalil pole valehäbi. Tema ei ole hetkel valija vaid business women. Tema teab, et enne valimisi pole mõtet oma pensioniraha pastakatesse, tikutopsidesse, šokolaadi ja ega turukotti investeerida. Neid saab kuu aja jooksul jummala muidu. Oska ainult õige koht ja aeg leida. Tallinn on suur ja lai, ühistransport tasuta, sõidad ühest kohast teise, midagi ikka jagatakse – meelelahutus ja äri missugune!

Võib ju mõelda, et kui palju sa sellega võidad, kui sulle tasuta minikalender, plastmassist luup, komm pähklitega, jalgratta sadulakate, tikutoos, töömehe pliiats või paberist ninarätikud pihku pistetakse, aga teisalt… Kui antakse, miks mitte võtta. Vähemasti ei leia need nännid endale kohta lähedal asuvas prügikastis, kust juba vaatab vastu hulk erineva värviga reklaame.

Eks see küsimus kipub korduma iga kord valimiste eel, kellele seda nänni vaja on ja kas selle peale tasub raha raisata. Kas tõesti hääletab keegi saadud pastakat näppude vahel keerutades või näopildiga šokolaadi mugides? Nimi šokolaadil on tundmatu, aga maitsel pole viga.

Samas võib küsida, miks laita ideed, mis nii mõnelegi kena kopika kokkuhoidu toob. Kui kokku arvata kõik need pastakad, tikutoosid, söödud supid ja pannkoogid, järgmiste valimisteni vastu pidav turukott, siis mingi sissetuleku see ometigi annab. Kas just elektrihinna tõusu kompenseerib, on küsitav, aga miskit ikka.

Nännisaajate hulgas on neid, kes täpselt teavad, kelle poolt nad hääletavad, aga meeneid võtavad ikka kõigilt teistelt ka. Ja on neid, keda valimised võivad huvitadagi vaid nänni pärast.
Kas tädi Maali ka valima läheb? E-valimised on talle võõras maailm ja kui ilm kehva, siis ta kohale ei ole läinud.

Sel aastal ehk läheb, sest seekord on nänni jagamine lubatud ka valimiste päeval. Mõned pastakad ja kommid lisaks ei tee kunagi paha. Vene ajal sai ju valmiste päeval valmisjaoskondes head-paremat. Tõsi, raha eest, aga selle eest midagi sellist, mida muidu poes polnud.

Samas tahaks loota, et tänasel päeval on kohalikud valimised ikka midagi palju enamat kui nänni jagamine ja nänni saamine ning inimesed on kohaliku elu valupunktid läbi mõelnud ning selle põhjal hääletavad.
Loodetavasti.

Kas mul endal on ka nänni?
Jah, mu töölaual on paar pastakat (kirjatööd tehes ikka läheb vaja), tikutops (ahjuküte), jalgratta sadulakate (sõidan rattaga), paar šokolaadi ja mõned kommipaberid (magusat tuleb ikka vahel süüa).

Nii et olen just seesama tädi Maali, kes arvab, et äkist läheb tarist 🙂

guest
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare
12,899JälgijatMeeldib

Viimased uudised