2 C
Kuressaare
Pühapäev, 24. oktoober 2021

Saarlastele on väljastatud 1000 väikelaevajuhi tunnistust

Vaba aja veetmine veekogudel muutub järjest populaarsemaks. Transpordiamet on tänavu väljastanud juba ligi 1900 esmast väikelaevajuhi tunnistust.

Kokku on kehtivaid väikelaevajuhi tunnistusi 27 319 ja jetilube 1325. Rahvastikuregistri andmeil neist vastavalt 995 ja 34 omanikud elavad Saare maakonnas.

“See andmestik ei pruugi olla täielik. Kuna elukoht ei ole väikelaevajuhi tunnistuse taotlemisel oluline, siis seda statistikat me eraldi ei kogu. Enamasti kasutatakse väikelaevajuhi tunnistuse taotlemiseks või vahetamiseks transpordiameti mugavat e-teenindust (eelmisel aastal tehti ca 80% taotlustest e-teeninduses ja 20% büroodes) ning ka teenindusbüroode statistika põhjal ei saa omanike elukoha kohta järeldusi teha,” ütles Erki Varma transpordiameti avalike suhete teenistusest.

Transpordiameti liikuvuse korraldamise teenistuse direktor Joel Jesse sõnul väljastati mullu terve aasta jooksul 2147 esmast väikelaevajuhi tunnistust. Viimastel aastatel on välja antud tunnistuste arv stabiilset kasvutrendi näidanud.

Nagu igal pool liikluses, on ka veeliikluses omad reeglid: laevade kokkupõrke vältimise eeskiri ning sisevetel liiklemise kord. Igasuguse veesõiduki juhtimiseks veeteedel peavad olema asjakohased teadmised ja oskused.

Et juhtida väikelaeva, mille purjepind on üle 25 ruutmeetri või mootori võimsus üle 25 kW, peavad Eestis need vajalikud teadmised ja oskused olema tõendatud väikelaevajuhi tunnistusega. Väikelaevajuhi tunnistuse taotlemiseks vajaliku ettevalmistuse, sealhulgas praktilised oskused saab omandada kursustel või iseseisvalt.

Julgelt pooled kursuse läbinutest ja väikelaevajuhi tunnistuse saanutest kinnitavad samas, et ei soovigi otseselt lähiajal veesõidukit omada. Inimesed on saanud lihtsalt aru, et selline vabaajaveetmise viis on palju nauditavam ja ohutum, kui tunda reegleid ning olla teadlik, kuidas ohtusid vältida.

Ka juhul, kui kasutuses oleva veesõidukiga liiklemiseks pole juhiluba nõutud, tuleb väikelaevajuhi koolituse läbimine kasuks. Et hädaolukorras oleks olemas oskus õigesti käituda, tuleb läbida esmaabikoolitus ja raadioside operaatori kursus.

Väikelaevajuhi tunnistusi väljastavad ja vahetavad kõik transpordiameti teenindusbürood. Tunnistust saab taotleda isik, kes on sooritanud sellekohase eksami ja on vähemalt 15 aastat vana ning kelle tervislik seisund vastab B-kategooria mootorsõidukijuhi tervisele esitatud nõuetele. Transpordiamet väljastab väikelaevajuhi ja jetijuhi tunnistusi kümneks aastaks.

guest
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare
12,899JälgijatMeeldib

Viimased uudised