7.8 C
Kuressaare
Kolmapäev, 20. oktoober 2021

Saaremaa ralli 132 kilomeetrit

Autoralli Terminal Oil Eesti meistrivõistluste sarja viimane etapp sõidetakse 8. ja 9. oktoobril legendaarsetel Saaremaa teedel. Tänavu juba 54. korda toimuvale võistlusele registreerus kokku 136 ekipaaži nii Eestist kui ka mujalt maailmast kokku üheksas erinevas võistlusklassis.

Võistlejaid on ees ootamas ajaloo üks pikimaid Saaremaa rallisid, kus kahe võistluspäeva jooksul tuleb rallimeestel ja -naistel läbida kokku 14 kiiruskatset, millest vaid 4 on korduvad.
Raja pikkuseks on sel aastal planeeritud 513,14 kilomeetrit, millest lisakatsed moodustavad 132,02 kilomeetrit, kusjuures esimesel võistluspäeval toimub võidukihutamine suures osas asfaltkattega teedel.

Võistluste direktor Villi Pihl: „Tänavune võistlustrass saab olema põnev ja katsumusterohke nii vanadele kaladele kui ka noorematele ralliässadele. Oleme püüdnud raja koostamisel jätta sisse vanu häid klassikuid, aga samas tuua juurde ka uusi ja huvitavaid lõike.

Pealtvaatajatel omad „passid”

Näiteks sõidetakse esimene võistluspäev suures osas asfaltkattega teedel, mis on rallisõitjatele kindlasti parajaks väljakutseks, kuna seda tuleb teha võistlusautoga, millel on kruusaseade.

Laupäeval aga saab oma oskused proovile panna traditsioonilisematel katsetel, kust ei puudu kiviaiad ja tehnilised kitsad sektsioonid.”

Pealtvaatajad on Saaremaa ralli katsetele ja hooldusparki teretulnud, kuid korraldaja palub arvestada, et seoses COVID-19 viiruse leviku tõusuga on Eesti Vabariigis rakendatud ürituste läbiviimise osas lisameetmeid.

Seetõttu tuleb kõigil osapooltel üritusele tulles esitada üks allolevatest dokumentidest:
1) COVID-19 vastu vaktsineerimise tõend;
2) COVID-19 läbipõdemise tõend (viimase 6 kuu jooksul);
3) Negatiivset tulemust tõendava antigeeni kiirtesti sertifikaat (mitte vanem kui 48h) ja peab kehtima ka laupäevasel (08.10.2021) võistluspäeval;
4) Negatiivset tulemust tõendava PCR-testi sertifikaat (mitte vanem kui 72h) ja peab kehtima ka laupäevasel (08.10.2021) võistluspäeval.
Saaremaa rallit on võimalik nii reedel kui ka laupäeval jälgida telepildi vahendusel Delfist ja lisaks kuulata ka ralliraadiot Kadi raadio Saaremaa sagedusel 90,5MHz, mis toob kõigi kuulajateni otseülekandena värskeimad sündmused ralliradadelt koos katse lõpu kommentaaridega.
Ralli ajakava, katsete kaardid ja kirjeldused ning huvitavad lood leiab ametlikust Saaremaa Rally ajakirjast, mis ilmub juba järgmisel kolmapäeval, 5. oktoobril ning on saadaval kõigis Saaremaa Rally ametlikes müügipunktides.

AJAKAVA
8. oktoober 2021
Kl 17:30 Pidulik avamine Kuressaare keskväljakul
Kl 19:22 Linnakatse Kuressaares

9. oktoober 2021
Kl 07:33 Teise võistluspäeva esimese kiiruskatse start
Kl 18:15 Autasustamine Kuressaare keskväljakul

Vana kuld 2018

Mõni ütlemine on nii vahva, et seda tahaks lugejatega ikka ja jälle jagada. 2018. aastal ilmus ralli nädalavahetuse eel lugu Orissaare kandis üles kasvanud Timmu Kõrgega, kes sõidab tänavu numbri all 12 koos kaardilugeja Erik Vaasaga.

Saaremaa ralli kõrgeimal pjedestaalil seisnud rallipiloot on mees, kelle naljasoon ei ole umbes. Seda kinnitab ka kolmeaastatagune lugu.

*
Miks Timmu rallit sõidab? Meeldib – kõlas mehe ühesõnaline vastus. Timmu jõudis rallini paratamatult. „No kui lapsepõlves seisis maja ees ralliauto, millega poes piima järel käidi, siis jääb ju mingi pisik sisse,” muigas Orissaare kandis üles kasvanud rallimees. Tema isa, Peeter Kõrge, sõitis ka omal ajal rallit ja nii viis üks asi teiseni.

„Ühel hetkel hakkasid tulema tulemused ja esimese võistluse noorteklassis võitsin pooleteise minutiga, eks see oli esimene märk, et see on minu ala,” sõnas algklassides mandrile kolinud Timmu. Kui aga uurisin, et mis ema asjast arvas, teatas Timmu naerdes: „Keda see huvitab!” Ta lisas, et eks emadel on ikka omad mured, aga ega see tõelisi rallimehi rooli tagant ära ei aja.

30-aastane rallisportlane oma pead sellega ei vaeva, et kas autode võidusõit peaks kõigile meeldima. Kes tahab, koob sokki või mängib palli, kes tahab, sõidab rallit – lihtne! Ralli ei sobi kõigile ja ei peagi sobima, leiab Timmu.

Tavainimesele näeb ralli tavaliselt välja nii – tuleb aga jälle, läheb aga jälle. Auto kihutab nii kiiresti mööda, et jõua ninagi nuusata. Suurtel kiirustel kipuvad asjad ikka viga saama ja nii on reeglites ette nähtud, et teatud minutite jooksul võivad meeskonnad hooldusalas masinaid turgutada. Seda kõrvalt vaadata on aga elamus omaette, sest seal selgub ralli tõeline olemus – meeskonnatöö.

„Ma tean inimesi, keda on hooldusalale appi kutsutud ja kes on rallist nii sisse võetud, et ei saagi enam välja. Hooldusalal on tõsine distsipliin, meeskonnatöö, tõeline adrenaliinist laetud paik,” rääkis Timmu.

Rallimeeste harjutamine käib rallist rallisse. „Ralli eel toimuvad testikatsed, kui keegi tahab rohkem harjutada, peab ta ise endale ralli korraldama,” selgitas Timmu.

„Aga eks andekus mängib ka oma rolli. See on nagu laulmisega, et kui karu on kõrva peale astunud, harjuta palju tahad, ikka ei hakka laulma. Või hakkad? No päris improvisatsiooni puusalt ikka ei tee.”

Paljud mäletavad kreisiraadio rallimeeste sketši, kus kaardilugeja juhatas teed pilvede ja puude järgi. „No legendis võib kirjas olla ka lammas ja lehmad, kui sõitjad nii üksteisest aru saavad. Üldiselt on aga märksõnad välja kujunenud ja kaardilugeja roll on öelda piloodile piisava ajavaruga ette näiteks seda, et millise raskusastmega kurv on ees, kas see keerab paremale või vasakule.”

Timmu on käinud ka Hiiumaal rallit sõitmas. „Midagi nad seal kõpitsevad, aga suuremat järjepidevust rallide korraldamisel seal ei ole. Aga no kaua sa ikka selle ümmarguse saare peal edasi-tagasi sõidad. Ees juba meri paistab, tagant ikka veel paistab,” tõgas Timmu pisut ka hiidlasi.

Timmu pani rallifännidele südamele, et raja ääres peaks olema adekvaatses seisundis, jälgima turvameeskonna juhtnööre, et ralli seisma ei jääks. „See on hea, kui inimesed tulevad rallit vaatama ja kui aega on, siis ikka lehvitan ka pealtvaatajatele, viisakas peab olema.”
Ja kui keegi arvab, et rallisõit on lihtne nagu käkitegu, võiks neile vastata Timmu sõnadega, mida ta mõni aeg tagasi Mulgi rallil oma toonasele kaardilugejale katse ajal lausus: „Mis sa naerad r..sk, sõida ise, r..sk!”

guest
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare
12,899JälgijatMeeldib

Viimased uudised