8.5 C
Kuressaare
Teisipäev, 26. oktoober 2021

„Esineb Rein Orn akordionil!”

Paar nädalat tagasi said õnnelikud inimesed osa suurejoonelisest muusikasündmusest. Sündmuseks saab seda kahtlemata nimetada, kui septembri alguses 75. aastaseks saanud legendaarne kultuuritegelane tähistas oma juubelit koos heade muusikutest sõprade ja tänuliku publikuga Kuressaare kuursaalis.

Et alustada ülevaatega kontserdist, tahaksin tsiteerida Rein Orni sõnu muusikalise õhtu lõpust: „Tänan teid, armas publik, sest ilma teieta ei oleks kõigel eelneval olnud mõtet.” See oli ilus mõte, sest tõesti soovivad interpreedid ju oma loomingut teistega jagada ja kuigi n-ö oma lõbuks mängimises on ka oma võlu, on alati kirsiks tordil aplaus ning publikuga üheshingamine. See jagamine tegi õnnelikuks nii muusikud kui publiku.

Kontserdi meeleolukaid vahetekste rääkis Rein Orni hea sõber Erki Aavik. Üks neist kõlas järgmiselt: „Nõukogude võimu ajal käis Leningradi reisigrupp Helsingis, mille grupijuht ütles giidile, et enne me ei saa Helsingist lahkuda, kui on viidud pärg tundmatu sõduri hauale. Nooruke giid oli hädas, sest sellist asja Helsingis polnud. Viinud ta siis turistid Sibeliuse mälestusmärgi juurde, et ehk n-ö petab ära. Aga kus sa sellega – grupis oli üks muusikaõpetaja, kes juhtumisi teadis, kes on maailmakuulus helilooja Sibelius. Giid aga sõnas seepeale: „Jah, heliloojana on ta kuulus, aga sõdurina täiesti tundmatu!””

Või teine näide: „Kas te teate, mis vahe on solistil ja terroristil? Viimasega saab läbi rääkida.” Publikut hariti ka teadmistega, et kontrabassimängijad kutsuvad basskitarri labidaks ning akordioni kohta öeldakse mesipuu. Lisaks muidugi killukesed kõikide kavas olnud heliloojate kohta.

Kuid ikka ja jälle kõlas Erki Aaviku suust: „Teile esineb Rein Orn akordionil!” Ja seda see tubli mees tegi. Esimeses pooles mängis ta akordionit solistina. Mõnusa atmosfääri tekkimiseks ei olnudki muud vaja – publik nõksutas jalga ja kiigutas pead, sest muusika oli niivõrd köitev. Rein on ise öelnud, et ta on akordionimuusika entusiast ja tunneb muret järelkasvu pärast. Silma järgi publiku vanust hinnates oli tegemist peamiselt Reinu eakaaslastega. Noorematel inimestel on kitarrid ja trummid, aga ehk leiavad noored tee uuesti ka akordionimuusika juurde.

Kahe poolega kontserdil oli kava väga meisterlikult üles ehitatud. Laval koosseisud vahetusid ja kolm tundi kontserdil möödus kui lennates. Kaheks looks sättis end lavale trio – Rein Orn, Erki Aavik (viiul) ja Katre Roolaht (klaver). Esimese loo ette rääkis selle kirjutanud Rein Orn – jah, sel kontserdil oli märkimisväärselt palju lugusid just tema sulest –, et selle serenaadi kirjutas ta spetsiaalselt Erkile ja tema kaunile abikaasale ning et tal on hea meel, et selle loo jaoks pidi Erki uuesti harjutama hakkama. Lugu kõlas maailmaesiettekandes! Ja pala lõpus teatas Erki, et kuigi rahvas nägi laval triot, mängis neist ju siiski ainult kaks, sest et parim pianist pidigi olema vaikiv pianist. Selline muusikute omavaheline tögamine tegi publikule loomulikult ainult heameelt.

Teise loo puhul mängiti siiski juba kolmekesi. See lugu läks kordamisele! Tegemist oli maailma kauneimaks tangoks nimetatud Carlos Gardeli „Por una cabeza”. Võrratu hetk!
Vahepeal sai Rein Orn ka puhata, sest laval esines duo Toomas Tang ja Kairit Sepp ning laulusolistina tema hea sõber Jüri Grishin.

Kontsert kulmineerus Horn-kvartetiga lavale tulemisega, kus mängisid Lembit Uustulnd, Rein Orn, Tiit Köster ja Haller Ormus. Nendega koos tegid muusikat veel Meelis Uustulnd, Ivo Aksiim ja Toomas Tang. Et siis nagu seitsmeliikmeline kvartett – kes käis, saab naljast aru.
Ühelt korralikult sünnipäevakontserdilt ei puudunud ka üllatus – täiesti ootamatult sünnipäevalapsele saabus kontserdile Eesti tippakordionist Tiit Kalluste, kes pühendas Reinule ühe loo. Ja niisama ootamatult, kui ta ka ilmus, oli mees samal hetkel kadunud. Tõeline üllatus!

Tänan publiku nimel kõiki, kes aitasid kaasa niivõrd meeleoluka kontserdi sündimisele. Lisaks muusikutele tuleb tänada veel helitehnikut, valgustmeistrit, kuursaali peret ning muidugi vidoetehnikut, kelle töö tulemusel saab neid kauneid hetki sünnipäevalaps veel tulevikuski läbi elada.

guest
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare
12,899JälgijatMeeldib

Viimased uudised