8.9 C
Kuressaare
Neljapäev, 28. oktoober 2021

Sügisleerikursus täiskasvanutele

Seoses kirikuõpetaja igapäevase tööga puutun sageli kokku inimestega, kelle perekondades on juba eelmise või koguni üle-eelmise põlvkonna ajal katkenud kohalikku kogudusse kuulumise ja kristliku pärandist arusaamise järjepidevus.

Sellisel, laiemas tähenduses kultuurilisel katkestusel on nii ajaloolised kui isiklikud põhjused. Kuna paljud inimesed juhinduvad ühiskonna üldistest suundumustest on meid enim mõjutanud II Maailmasõja järgsed poliitilised muutused, mil koolidest kaotati usuõpetus ja koguduste elu hakati sihipäraselt piirama, ning vaimulikke ja laiemalt usklikke häbimärgistama. 1940 aastate teises pooles keelati sisuliselt koguduste juures leerikursuste pidamine, millele järgnes talude hävitamine ja inimeste küüditamine. Selliste kuritegelike meetmetega püüti muuta senist elukorraldust ja panna inimesi unustama seda mis enne kuulus harjumuspärase elukorralduse ja kultuuri juurde.

Kui 1990 aastate alguses hakkasime oma riiki ühiselt üles ehitama, vaadati ka kirikus suure lootusega nii leeritöö kui koolides usu või regiooniõpetuse katkenud järjepidevuse taastamisele. Kui kogudused on saanud oma konfessionaalse usuõpetuse pidamist korraldada vabalt kõigile soovijatele, siis haridusmaastikul on arengund kulgenud teises suunas.

Erinevalt ennesõjaaegsest ajast, ei anta täna üheski üldhariduskoolis ühele kirikule või kogudusele omast usuõpetust, vaid valikaine võimalusena kõiki erinevauid religioone tutvustavat religiooni või usundiõpetust.Kuna õpilaste aineprogrammid on tihedad ja vabatahtlike valikainete hulk kasvanud, leidub vaid üksikuid üldhariduskoole, kus lapsed ja noored saaksid võrdselt oma euroopa eakaaslastega omanda teadmisi erinevate religioonide ja nendega seotud tavade kohta.

Nii nagu seda on väljendanud ka EELK peapiiskop Urmas Viilma on Eesti kool otsustanud jätta selles valdkonnas ellu astuvad noored ilma ettevalmistuseta. Kuigi erinevate kirikute esindajad on võtnud aeg-ajalt sõna sellele probleemile tähelepanujuhtimiseks, ei ole üldise religiooni või usuõpetuse andmine kiriku vaid riigi mure. Kirikute huvi on anda järjepidevalt edasi oma ajaloost tulenevat pärandit, ning õpetada usuelu valdkonda puutuvas oma konfessioonile omaseid teadmisi ja praktikaid

Kuna ilma kristlikku pärandit ja kultuurilugu tundmata, ei suuda me mõista euroopa ja maailma nii ajaloolist kui kaasaegset pärandit, on üha enam populaarsust kogumas kristlikud erakoolid, mille konfessionaalse usuõpetuse programmiga on meeleldi nõus ka enamik neis koolides õppivate laste vanemaid, kuna see kuulub nende arvates loomuliku osana hea hariduse juurde.

Olen märganud, et väga üksikutes, peamiselt kogudustega seotud aktiivsete liikmete peredes, õpetatakse lastele tundma pühakirja, käiakse koos kirikus. Seda olulist lünka püüavad jõudu mööda täita meie erinevad kogudused, alates lastele suunatud pühapäevakoolidest kuni täiskasvanutele ja vanematele inimestele suunatud kursustest ja koolitustest.

EELK Kuressaare koguduse juures peetakse aastas kolm regulaarselt leerikursust täiskasvanutele ja kevadel üks kursus noortele. Alates 6. oktoobrist alustab koguduse majas (Kauba tn 5 hoovimaja) sügisleerikursus, mille tunnid toimuvad igal kolmapäeval 17.30 – 19.00. Leerikursus lõpeb ristimis- ja leeripüha jumalateenistusega 19. detsembril. Esimesel kohtumisel anname ülevaate kursuse sisust ja iga osaleja saab lugemiseks kätte leeriõpiku. Kursuse läbiviijaks on allakirjutanu kõrva ka abiõpetaja Tiina Ool. Kursuse kavagaga saab lähemalt tutvuda koguduse kodulehel: https://kirik.voog.com/et
Tere tulemast osalema!

guest
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare
12,899JälgijatMeeldib

Viimased uudised