11.7 C
Kuressaare
Teisipäev, 28. september 2021
spot_img

Teeme ise endale pikema suve

Juba teist aastat algab Hiiumaal septembris suvi – Vananaistesuvi! Mis värk selle septembrikuise suvega siin on, küsime Ly Johansenilt, kelle mõttevälgatusest niisugune suvepikendus sündis.

Tema mõte on liita Vananaistesuve n-ö kaubamärgi alla kõik toredad asjad, mis saarelolijail septembrikuus veel pakkuda. „Tahaks ju suve veel pikendada ja et ka saare inimesed ise saaksid veel natuke suve nautida. Turismiinimestele tähendab see muidugi seda, et tuleb üles leida „kuues käik”, aga kui juba kevadel mõelda, et hooaeg ei lõppe mitte 15. augustil, siis hooga veel üks kuu „veereda” peaks olema võimalik,” arutleb ta.

Veel on avatud tuletornid ja Tuuletorn, külalisi ootavad majutus- ja söögikohad. Muuseumides ja galeriides avatakse näitusi, Suuremõisa lossis korraldatakse sündmusi, igaüks võiks teha ühe pisikese asja.

Avatud on meie jahe meri, marja- ja seenemetsad, matkarajad ja rattateed, raamatukogud ja koduõued. Õpime ja õpetame, et peale päikese võib nautida ka muud, tormituult või seenevihma, pilkaselt pimedat ööd, kõrvulukustavat vaikust…Vaja vaid õigeid riideid ja suuna kättenäitajaid.

Kogenud kulgejad

Võiksime kutsuda saarele veel hiliseid külalisi kõike seda nautima. Ja nüüd, mil kooli algus suvist külalistebuumi vaigistanud, võiks hiidlanegi võtta ju aega iseendale ja minna kogema-nägema kohti, kus suvekülalised hoolega käisid.

Idee – kas poleks põnev minna koos kaasaga üheks ööks omast kodust ära hotelli ööbima? Lihtsalt niisama! Kino koos väikese vahuveiniga hubases tugitoolis, seikluspark tormisel rannal või mulksuvas rabas jõhvikaid taga ajades?!

Kogenud kulgejad Reet ja Vilma juba käivad koos kaameraga saare peal ringi ja juhatavad kätte kohti, kuhu minna. Isutekitamiseks saab kulgeda koos nendega, vaadates videoid Vananaistesuve FB lehel.

Sealsamas räägivad Tuletorni kohviku perenaine Annely ja Kärdla raamatukogu perenaine Annely, mida toredat septembrikuistel kulgejatel nende juures oodata on.

Suuremõisa pererahvas ootab lossi laupäevastele retkedele ja Palade retrovisiidis pakuvad küpsed daamid head ja paremat. Kino Arno näitab Kärdlas kino ja Kalastaja Hanno kutsub lesta püüdma.

Vananaistesuve loterii ja šokolaad

Ka tänavu võib Fortuunale meelepärane piletiostja võita väärtusliku auhinna. Kaks nn pikka nädalalõppu Hiiumaal, kumbki mõeldud kahele inimesele ja sisaldab kolme ööbimist koos õhtusöögi, elektrijalgrataste laenutuse ja kõige muu kauniga. Veel on tore saunakomplekt koos Ellu Sallid meremeheteki, OÜ Tahe saunavahendite ning Kivikala ja Võrk saunanäksidega. Üheks loosiauhinnaks on suur korvitäis hiiumaist toitu.

Ja kelle pilet peaauhinda ei võida, need saavad loosipiletiga korra tasuta Kärdlas kinos käia. See, et meil saarel saab nii palju ja ägedat kino, on asi, mis väärt promomist nii enda kui külalise jaoks, leiab Ly. Kinno minemist toetavad ka kaks suurt sponsorit, Dagöplast ja Selver.

Ilusa kujundusega ja hoolikalt valmistatud loosipileti mõte on aidata piletiostjal suve meeles hoida, ka septembris, selgitab ta.

„Vananaistesuvi ei tähenda sugugi ainult üritusi – ei, see on nagu elustiil – mõtle ise ka, kuidas suve veel pikemaks teha, sellevõrra jääb hall ja tubane sügis lühemaks ju.”

Nii loosipiletilt kui Vananaistesuve šokolaadilt vaatab vastu kunstnik Valdek Alberi joonistatud picassolike vormidega küps ja unistav naine – Vananaistesuve sümbol. Samas mõõdus, kuid teist värvi – kui mullune õhetas õunapunaselt, siis tänavune on mõnusalt mustikasinine. „Mul on tunne, et ehk võiks järgmise aasta värv olla roheline,” ütleb Ly.

Ta kinnitab, et fantaasiat jagub tal ka kolmanda, sama keerulise koostisega šokolaadi jaoks. On ta ju ise šokolaadiretseptid välja mõelnud ja maitsed paika tuuninud koos meistriga, kes tellitud šokolaadid valmis teeb. Mulluse septembrisuve nimišokolaad sisaldas kuivatatud õunu ja astelpajumarju. Tänavuses annavad mekki mustikas, pohl ja riivleib. Järgmisel aastal tuleb midagi veel…

Ühinege suvega!

„Ootan väga, et ka teised võtaks kasutada Vananaistesuve nime või ka meie logo – selleks peaks minult luba küsima – mõne spetsiaalse toote tegemiseks,” ütleb Ly ja toob paar näidet. Nii saab Heli Hahndorfil kohe valmis „Vananaistesuve limps”, mullu aga tegi paar Vananaistesuve toodet Hiiumaa Pagar ja Köök.

„Mina mõtlesin välja nii selle nime kui formaadi, et võiksime vananaistesuve, meile looduse poolt antud, teistmoodi ja eristuvalt sooja sügise, nii-öelda Hiiumaa sügise kaubamärgina esile tõsta, aga see on meie kõigi ühine asi – meie lihtsalt loome platvormi ja kutsume teid kaasa mõtlema ja tegema,” selgitab Ly.

„Mul on ettevõtjatele palve – andke vaid teada, mida teete, jagage kõike, teeme koos! Teeme nii, nagu ise tahame. Ega meil pole ju kellegi poole vaadata, kui me tahame hooaega pikendada, tahame rohkem kliente saada – siis tulebki peeglisse vaadata ja küsida, mida mina saan selleks teha ja ainult koos on see võimalik.”

Kõik, kes soovivad Vananaistesuve tähistamisega liituda, on oodatud endast teada andma MTÜle Kärdla Kohvikutepäev, mis on Vananaistesuve nn peakorraldaja. Või siis Hiiumaa arenduskeskuse turismikoordinaatorile Kristel Üksväravale, kes omakorda kogu Hiiumaa sügist atraktiivsemaks teeb ja turundab.

Ühtlasi kutsub 20 aastat Hiiumaa turismiliitu juhtinud Ly Johansen, kes ka ise ettevõtja, saare majutajaid, toitlustajaid ja teisigi ettevõtjaid üle vaatama oma ettevõtte infot veebilehel Visit Estonia. Just selle pilguga, et kas see info, mis ettevõtja kunagi enda kohta välja andnud, kehtib ka praegu.

Otsib vormi ja sängi

Ly unistuseks on, et nii nagu me räägime viiendast aastaajast Soomaa rahvuspargis ajal kui seal on kevadine üleujutus, võiks ükskord olla nii, et sõnaga „vananaistesuvi” seostub kohe septembrikuu Hiiumaal.

„Vananaistesuvi otsib veel oma õiget vormi ja sängi,” selgitab ta. „Nii nagu me aastate jooksul ehitasime üles Hiiumaa kohvikutepäevad, on ka Vananaistesuvi arengus ja muutumises. Katsetame ja vaatame, mis tuleb paremini välja ja mis vajaks muutmist,” ütleb ta. Ja lisab, et sellepärast on kõik nii nõuanded kui arvamised hästi teretulnud.

„Ma väga tahaksin, et me tunneksime seda Väga Oma Asjana – nii nagu seda oli Hiiumaa kohvikutepäev, et igaüks, kes midagi teeb, tahab seda teha iseenda pärast,” on tal Vananaistesuve puhul veel üks suur soov. „Mitte sellepärast, et keegi käskis või keegi ostis või keegi andis raha, vaid sellepärast, et ma tahan sellel ilusal sügisel oma õuele veel kedagi kutsuda ja oma rikkusi jagada.”

guest
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare
12,899JälgijatMeeldib

Viimased uudised