8.3 C
Kuressaare
Reede, 24. september 2021
spot_img

Lugeja küsib, jurist vastab

Lugeja küsib: andsime oma bussijuhtidele maskid, et nad neid iga päev kasutaksid. Tutvustasime neile ka riskianalüüsi, et nad teaksid, miks maske tööl kanda tuleb. Kas oleme oma kohustused sellega täitnud? Me ei saa ju kogu aeg nende kõrval seista ja kontrollida, kas nad maske kasutavad või mitte.

Vastab Piret Kaljula, tööinspektsiooni töökeskkonna konsultant: tööandja peab töötajatele teada andma töökeskkonna riskide hindamise tulemustest, sealhulgas terviseriskidest ja tervisekahjustuste vältimiseks rakendatavatest abinõudest. Töötajatele tuleb selgitada, millised on riskianalüüsiga tuvastatud võimalikud ohukohad (näiteks nakkusoht konkreetses ettevõttes, konkreetset tööd tehes) ning millised on meetmed, mida rakendatakse.

Kohustused on mõlemal poolel – tööandjal on õigus nõuda töötajalt isikukaitsevahendi kasutamist ja seda kontrollida; töötajal on kohustus kasutada isikukaitsevahendit.
Töötajal on ühest küljest selge kohustus kasutada isikukaitsevahendit vastavalt kasutusjuhendile ja tööandja antud juhistele. Teisalt peab tööandja samuti tagama, et töötaja oma kohustust täidaks. Selleks peab tööandja kontrollima isikukaitsevahendite kasutamist. Kontrollima ei pea pidevalt, ent niipalju kui vajalik. Näiteks võiks kohustuse kehtestamise järgselt kontrollida tihedamini seni, kuni töötajad maskide kandmisega ära harjuvad, ning seejärel juba pisteliselt kontrollida. Kontrollimise sageduse määrab tööandja ning see võib ettevõtetes olla väga erinev sõltuvalt üldisest ohutuskultuurist.

Seega ei lõpe tööandja vastutus hetkel, kui ta on isikukaitsevahendi väljastanud. Kuigi töötajal on kohustus isikukaitsevahendit kasutama, peab tööandja ka kontrollima, kas töötaja seda kohustust ka täidab.

Kui kontrollimiste käigus selgub, et vaatamata tööandja märkustele ei kasuta töötaja isikukaitsevahendeid, võib tööandja töötajat hoiatada. Hoiatus on üks võimalusi, kuidas tööandja oma ettevõttes tööd korraldab ning tööalasele käitumisele ja töökohustuste rikkumisele reageerib.

Kui töötaja on reegleid rikkunud, tuleb tema tähelepanu sellele juhtida ning anda talle võimalus käitumist parandada. Hoiatus võib olla nii suuline kui kirjalik, kuid tööandja peab olema hiljem võimeline hoiatuse tegemist tõendama.

Väga äärmusliku variandina ja juhul, kui hoiatamine ei aita ning töötaja rikub endiselt oma kohustusi, võib tööandja töösuhte erakorraliselt üles öelda, sest töötaja on vaatamata hoiatusele eiranud tööandja mõistlikke korraldusi või rikkunud töökohustusi. Töölepingut üles üteldes tuleb järgida etteteatamistähtaegu välja arvatud juhul, kui tööandjalt ei saa mõistlikult nõuda lepingu jätkamist tähtaja lõppemiseni või kokkulepitud tähtaja saabumiseni.

Sel juhul võib tööandja töösuhte üles öelda mõistliku aja jooksul. See, mis on mõistlik aeg, tuleb hinnata tööandjal (nö päevapäevalt, nädala pärast või muu aeg). Tööleping üteldakse üles kirjalikku taasesitamist võimaldavas vormis (nt e-kiri jms), kusjuures tööandja peab ülesütlemist igal juhul põhjendama.

1 kommentaar

guest
1 Kommenteeri
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare
Vahur
Vahur
22 days ago

𝐈𝐥𝐦𝐬𝐞𝐥𝐭 𝐞𝐢 𝐨𝐥𝐞 𝐬𝐞𝐞 “𝐥𝐮𝐠𝐞𝐣𝐚” 𝐤ü𝐥𝐥 ü𝐡𝐭𝐞𝐠𝐢 𝐫𝐢𝐬𝐤𝐢𝐚𝐧𝐚𝐥üü𝐬𝐢 𝐯𝐚𝐫𝐞𝐦 𝐤𝐨𝐨𝐬𝐭𝐚𝐧𝐮𝐝, 𝐬𝐞𝐬𝐭 𝐫𝐢𝐬𝐤𝐢𝐚𝐧𝐚𝐥üü𝐬𝐢 𝐞𝐢 𝐦ä𝐫𝐠𝐢𝐭𝐚 𝐚𝐢𝐧𝐮𝐥𝐭 𝐛𝐢𝐨𝐥𝐨𝐨𝐠𝐢𝐥𝐢𝐬𝐞𝐝 𝐨𝐡𝐮𝐭𝐞𝐠𝐮𝐫𝐢𝐝 𝐯𝐚𝐢𝐝 𝐤𝐚 𝐤õ𝐢𝐤𝐬𝐮𝐠𝐮𝐬𝐞𝐝 𝐦𝐮𝐮𝐝, 𝐚𝐥𝐮𝐬𝐭𝐚𝐝𝐞𝐬 𝐟üü𝐬𝐢𝐥𝐢𝐬𝐭𝐞𝐬𝐭, 𝐥õ𝐩𝐞𝐭𝐚𝐝𝐞𝐬 𝐧ä𝐢𝐭𝐞𝐤𝐬 𝐤𝐮𝐭𝐬𝐞𝐡𝐚𝐢𝐠𝐮𝐬𝐭𝐞𝐠𝐚.

𝐍𝐞𝐧𝐝𝐞 𝐫𝐢𝐬𝐤𝐢𝐝𝐞 𝐡𝐢𝐧𝐝𝐚𝐦𝐢𝐬𝐞𝐥 𝐭𝐮𝐥𝐞𝐛𝐤𝐢 𝐚𝐬𝐮𝐝𝐚 𝐭𝐞𝐠𝐮𝐭𝐬𝐞𝐦𝐚. 𝐍ä𝐢𝐭𝐞𝐤𝐬 𝐤𝐮𝐢 𝐨𝐦𝐚𝐝 𝐞𝐡𝐢𝐭𝐮𝐬𝐞𝐭𝐭𝐞𝐯õ𝐭𝐞𝐭 𝐣𝐚 𝐨𝐧 𝐫𝐢𝐬𝐤, 𝐞𝐭 𝐭öö𝐭𝐚𝐣𝐚𝐥𝐞 𝐦𝐢𝐝𝐚𝐠𝐢 𝐩ä𝐡𝐞 𝐤𝐮𝐤𝐮𝐛, 𝐬𝐢𝐢𝐬 𝐭𝐮𝐥𝐞𝐛 𝐤𝐚𝐬𝐮𝐭𝐮𝐬𝐞𝐥𝐞 𝐯õ𝐭𝐭𝐚 𝐤𝐢𝐢𝐯𝐫𝐢𝐝 𝐣𝐚 𝐧𝐞𝐞𝐝 𝐯ä𝐥𝐣𝐚𝐬𝐭𝐚𝐝𝐚. 𝐒𝐞𝐞, 𝐤𝐚𝐬 𝐭öö𝐭𝐚𝐣𝐚 𝐬𝐞𝐝𝐚 𝐤𝐚 𝐤𝐨𝐠𝐮 𝐚𝐞𝐠 𝐤𝐚𝐧𝐧𝐚𝐛, 𝐞𝐢 𝐞𝐞𝐥𝐝𝐚 𝐣𝐮 𝐬𝐞𝐝𝐚, 𝐞𝐭 𝐢𝐠𝐚 𝐭öö𝐭𝐚𝐣𝐚 𝐣𝐮𝐮𝐫𝐞𝐬 𝐦õ𝐧𝐢 𝐥𝐚𝐬𝐭𝐞𝐚𝐢𝐚𝐤𝐚𝐬𝐯𝐚𝐭𝐚𝐣𝐚 𝐬𝐞𝐢𝐬𝐚𝐤𝐬, 𝐤𝐞𝐬 𝐬𝐞𝐝𝐚 𝐤𝐨𝐧𝐭𝐫𝐨𝐥𝐥𝐢 𝐩𝐢𝐝𝐞𝐯𝐚𝐥𝐭 𝐭𝐞𝐨𝐬𝐭𝐚𝐤𝐬. 𝐓ä𝐩𝐬𝐞𝐥𝐭 𝐬𝐚𝐦𝐚 𝐥𝐮𝐠𝐮 𝐤𝐚 𝐦𝐚𝐬𝐤𝐢𝐝𝐞𝐠𝐚.

12,899JälgijatMeeldib

Viimased uudised