11.6 C
Kuressaare
Neljapäev, 23. september 2021
spot_img

Kuressaare kiriku kellad näitavad täpset aega

25. august jääb Kuressaare kiriku ajalukku päevana, mil kirikusse 1860 aastal rajatud tornikellad hakkasid taas tööle ja täpset aega näitama elektri toel.

Ligikaudu aastapäevad planeeritud koostööprojekti, mille toetajateks on olnud Saaremaa vald, annetajad ja kogudus, teostas Toomas Mäevälja ettevõte Mäeväli Orelitöökoda OÜ.

Olemasolevatele vanadele kiriku tornikelladele paigaldati tööde käigus löögivasarad ja välisfassaadidel nähtaval olevatele ajanäitajatele mootorid. 1924 aastast pärinevatele suurtele kelladele paigaldati uued kandetalad. Torni välisküljel neljas peamises ilmakaares vaadeldava ajanäitaja tarbeks valmistati uued vajalikus mõõdus ja kaalus ajale vastupidavad kullatud osutid.

Kellasüsteemi toiteks ja juhtimiseks paigaldati kiriku käärkambrist tornikelladeni 70 meetrit kaablit. Kaasaegne kellade juhtimise pult paigaldati tööde käigus oreli rõdu alla, kust kirikumees või vabatahtlik kellalööja saab kirikus toimuvat jälgides laste kelladel kõlada täpselt vajamineval ajal ja mahus.

Tööde käigus valmis kellade helistamise esialgne kava. See on tehtud arvestusega, et tornis on kaks kirikukella ning jumalateenistus on pühapäeval kell 11. Jumalateenistuse alguskellal kaks kella helisevad koos, imiteerides kellade vabalt helisemist. See tähendab, et kummalgi kellal on teatud arv lööke minutis ning löögid ei ole täpselt vaheldumisi (nagu sepikojas) vaid läbisegi, sest kummalgi kellal on oma rütm.

Edaspidi on võimalik asetada kellad võllidele ja neid helistamiseks panna kiikuma. Olemasoleva kellaprogrammi kohaselt heliseb kiriku suur kell löökide arvuga 40 lööki ja väike kell 45 lööki minutis.

Tunni- ja pooltunnilöögid toimuvad kell 8 kuni 22. Tunnilöögid kõlavad suurte kellaga, löökide vahel 2,5 sekundit, pooltunnid väikese kellaga, mil kõlab üks löök.
Pühapäeval helisevad kellad tund ja pool tundi enne, ning mõlemad kellad 5 minutit vahetult enne jumalateenistuse algust. Kuna vana tava kohaselt algab pühapäeva pühitsemine laupäeva õhtul kell 18, annab sellest nüüdsest 5 minuti jooksul teada üks kiriku suurem kell 5 minuti vältel.

Keskpäevakellad kõlavad esmaspäevast laupäevani 2 minuti jooksul. Kirikukelli saab nüüdsest kõlama panna ka oluliste tähtpäevade puhul, mil kelli helistatakse kõigis linnades ja külades, nagu Vabadussõja mälestuskell 3. jaanuaril kell 10.30, repressiooniohvrite mälestuskell 25. märtsil kell 12 ja 14. juunil kell 12. Kogudus tänab kavandatu õnnestumise eest Saaremaa valda, üksikisikust annetajaid ja kellameister Toomas Mäeväli meeskonda, et Kuressaare kesklinnas on nüüdsest alates võimalik näha ja kuulda täpselt toimivat tornikella.

Tehtud töödega on loodud alus ja võimalus tormi suuremamahulise kellamängu paigaldamiseks, nii nagu seda on tänaseks tehtud Tartu Raekoja, Viljandi ja Tallinna Jaani kirikutes.

Eelmine artikkelPEREKONDLIK: 18. – 25. augustini
Järgmine artikkelKirikuteated
guest
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare
12,899JälgijatMeeldib

Viimased uudised