12.7 C
Kuressaare
Laupäev, 18. september 2021
spot_img

Arusaamatu koolireform

Inimese eluteel õige teeotsa kättesaamisel on oluline roll täita gümnaasiumiharidusel. Enne elus tähtsate valikute tegemiseni jõudmist on vaja lõpetada gümnaasium, vähemalt neil, kes plaanivad edasi minna õppima kõrgkooli.

Esmaspäeval, 23. augustil avati vastvalminud Saaremaa riigigümnaasium, mis tähendab suurt muudatust Saaremaa haridusmaastikul. Septembri algusega jõuab kätte finiš kahele Saaremaa gümnaasiumile. Kuressaare gümnaasiumist ja Saaremaa ühisgümnaasiumist saavad põhikoolid – vastavalt Nooruse Kool ja Hariduse Kool, mis on juba otsustatud. Maakonna mitmes teises koolis lõpetati enne valdade ühinemist kohaliku volikogu otsusega keskhariduse andmine.

Kas on ikka parem?

Nii jääb Saaremaale praeguse nelja asemel alles kaks gümnaasiumi – Saaremaa riigigümnaasium Kuressaares ja Orissaare gümnaasium. Neist viimane asub Saaremaa teises otsas.

Mis on gümnaasiumide reformi mõte ja mille poolest on see kasulik? Haridus- ja teadusministeerium on riigigümnaasiumide eelistena välja toonud, et seal tegutseb ainult gümnaasiumiaste, mis loob võimaluse luua just gümnaasiumiõpilasele sobiva õppekorralduse ja koolikeskkonna ning koolid järgivad kvaliteedikokkulepet. Möödunud aastal asus Saaremaa ühisgümnaasium riigieksamite tulemuste põhjal Eestis kõrgel 7. kohal. Peaks nagu kvaliteeti olema. Saab näha, kas Saaremaa riigigümnaasium selle tulemuse ületab.

Ühed sulgevad, teised ehitavad

Riigigümnaasiumi ühe põhjusena on vallavalitsus välja toonud ruumipuuduse, seda just põhikooli astmes ning et kitsikuse leevendamiseks oleks vaja Kuressaarde vähemalt kolme põhikooli. Ometi suleti 2011. aastal tollase linnavolikogu otsusega just õpilaste vähesuse tõttu Kuressaare põhikool, mille õpilased paigutati ümber Kuressaare gümnaasiumisse.

Praegu tegutseb endise põhikooli ruumides õhtuti Kuressaare täiskasvanute gümnaasium ja huvikool, kuid enamik suure koolimaja ruumidest on tühjad. Suur vastuolu – ühed sulgevad kooli, teised ehitavad kooli juurde.
Paistab, et iga võim peab just enda otsust õigeks. Plaan tundub olevat läbi mõtlemata ega vaadata seda kui ühtset tervikut.

Milleks oli vaja lõhkuda süsteemi?

Riik kulutab hulga raha uue gümnaasiumihoone ehitamisele ning samas lõhub seni Saaremaal hästi toiminud koolide süsteemi. Pealegi võiks raha mujale kulutada, kasvõi teede remonti. Saaremaa riigigümnaasiumi ehitamiseks oli ette nähtud kokku kaheksa miljonit eurot. Osa rahast tuli küll Euroopa Regionaalarengu Fondist, aga on mitmeid valulisi kohti, mis hädasti rahasüsti vajavad.

Näiteks Kuressaare Vanalinna põhikooli jaoks uue staadioni ehitamine, sest praegune betoonplaatidega nõukaaegne jooksurada on õpilastele ohtlik. Seal joostes võib jalg plaatide vahekohtadesse takerduda.

Kooli juhtkond ja hoolekogu on korduvalt pöördunud Saaremaa vallavalitsuse poole, et leitaks raha nii staadioni kui kooli remondiks, kuid need taotlused on jäetud rahuldamata ja võimalk raha eraldamine on edasi lükatud.

Sinnani jääb loota, et mõni laps ohtlikul staadionil tõsist traumat ei saa. Kui keegi trauma saabki ehk leitakse kiiremini ka raha. Ent, kas selleks on vaja tõesti esimest ohvrit?

Majutus on kooli mure

Saaremaa riigigümnaasiumi valmimisel tuleb paljudel lastel hakata Saaremaa eri paigust Kuressaares koolis käima ja ka linnas elama. Erinevalt varasematest linna gümnaasiumidest riigigümnaasiumi juurde õpilaskodu ei tule. Saaremaa vald on pidanud probleemi lahendamist kooli enda asjaks.

Tundub imelik, et vald võtab ise otsuse vastu riigigümnaasiumi rajamise kohta, kuid veeretab palli nüüd kooli väravasse – katsuge ise hakkama saada. Nojah, eks tegemist ole ju riigigümnaasiumiga, mis ei puutu enam valda, sest kool on riigi hallata. Samas hakkavad uues koolis õppima vallas elavad lapsed, kes võivad jääda riigi „hammasrataste” vahele.

Kuna hulk õpetajaid läks Saaremaa ühisgümnaasiumist ja Kuressaare gümnaasiumist tööle Saaremaa riigigümnaasiumisse, pidid tulevased põhikoolid kiirendatud korras endale õpetajaid juurde otsima. Oli nüüd seda kõike vaja…
Arusaamatu reform see koolireform.

18 KOMMENTAARID

guest
18 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare
David Wodduck
David Wodduck
24 days ago

Selliseid asju tehakse lihtsalt raha pärast. Kuskil on mingi raha, mida on võimalik vaid uue hoone ehituseks kasutada. Olemasolevaid hooneid selle eest renoveerida ei saa.

Kille
Kille
24 days ago

Aga miks peab ōpilasi majutama ? Minu laps sõidab linnast iga päev bussiga koju ligi 40km (30min. sõitu). Ja mitte isegi tasuta transpordiga vaid mandri liinidega ja midagi pole teha. Saaremaa pole nii suurgi,et lapsed koju ei saaks. Valige ise kas panete linna v Orissaarde. Mina nt otsustasin linna kasuks ja kui algklassi laps saab bussisõiduga hakkama kuidas siis gümnasistid nii lumehelbekesed on ?

Ainar Meeles
Ainar Meeles
24 days ago
Vasta  Kille

Saaremaal ollakse ju harjunud, et kõik on käe jala kaugusel ja 10 km on juba kaugel kaugel eemal. Mandri-Euroopas on 40 km kökimõki. Inimesed sõidavad igal hommikul tööle 2 tundi ja koju 2 tundi. Vat seuke on see elu tegelikult.

Vahur
Vahur
24 days ago

𝐑𝐢𝐢𝐠𝐢𝐠ü𝐦𝐧𝐚𝐚𝐬𝐢𝐮𝐦 (𝐧𝐚𝐠𝐮 𝐤𝐚 𝐩𝐚𝐥𝐣𝐮𝐝 𝐚𝐬𝐣𝐚𝐝, 𝐦𝐢𝐬 𝐦𝐞 𝐯𝐚𝐥𝐥𝐚𝐬 𝐯𝐢𝐢𝐦𝐚𝐬𝐞𝐥 𝐚𝐣𝐚𝐥 𝐚𝐬𝐞𝐭 𝐥𝐞𝐢𝐝𝐧𝐮𝐝 𝐨𝐧) 𝐫𝐚𝐣𝐚𝐭𝐢 𝐥𝐢𝐡𝐭𝐬𝐚𝐥𝐭 𝐬𝐞𝐞𝐩ä𝐫𝐚𝐬𝐭, 𝐞𝐭 𝐬𝐞𝐞 𝐫𝐚𝐣𝐚𝐭𝐢. 𝐌𝐢𝐭𝐭𝐞 𝐤𝐞𝐞𝐠𝐢 𝐞𝐢 𝐯𝐢𝐫𝐢𝐬𝐞𝐧𝐮𝐝 𝐞𝐞𝐥𝐧𝐞𝐯𝐚𝐭𝐞 𝐬ü𝐬𝐭𝐞𝐞𝐦𝐢𝐝𝐞 ü𝐥𝐞, 𝐦𝐢𝐥𝐥𝐞𝐠𝐢 ü𝐥𝐞 𝐨𝐭𝐬𝐞𝐬𝐞𝐥𝐭 𝐩𝐮𝐮𝐝𝐮𝐬𝐭 𝐞𝐢 𝐭𝐮𝐧𝐭𝐮𝐝, 𝐦𝐢𝐝𝐚𝐠𝐢 𝐯𝐚𝐣𝐚 𝐩𝐚𝐫𝐚𝐧𝐝𝐚𝐝𝐚 𝐩𝐨𝐥𝐧𝐮𝐝. 𝐋𝐢𝐡𝐭𝐬𝐚𝐥𝐭 𝐤𝐨𝐨𝐥𝐢𝐦𝐚𝐣𝐚 𝐫𝐚𝐣𝐚𝐭𝐢 𝐣𝐚 𝐤õ𝐢𝐤.
𝐓ä𝐩𝐬𝐞𝐥𝐭 𝐬𝐚𝐦𝐚 𝐧𝐚𝐠𝐮 𝐮𝐮𝐬 𝐤𝐞𝐬𝐤𝐯ä𝐥𝐣𝐚𝐤. 𝐌𝐢𝐭𝐭𝐞 𝐦𝐢𝐧𝐠𝐞𝐢𝐝 𝐚𝐧𝐚𝐥üü𝐬𝐞, 𝐥𝐢𝐡𝐭𝐬𝐚𝐥𝐭 𝐥öö𝐝𝐢 𝐤𝐨𝐩𝐩 𝐦𝐚𝐡𝐚 𝐣𝐚 𝐭𝐞𝐡𝐭𝐢. 𝐒𝐞𝐥𝐥𝐞𝐤𝐬, 𝐞𝐭 𝐌𝐈𝐃𝐀𝐆𝐈𝐆𝐈 𝐭𝐞𝐡𝐚 𝐬𝐚𝐚𝐤𝐬.

𝐒𝐞𝐥𝐥𝐢𝐬𝐞𝐥 𝐢𝐝𝐢𝐨𝐨𝐭𝐬𝐞𝐥 𝐦𝐚𝐚𝐢𝐥𝐦𝐚𝐯𝐚𝐚𝐭𝐞𝐥 𝐩𝐞𝐚𝐛 𝐨𝐥𝐞𝐦𝐚 𝐥õ𝐩𝐩! 𝐓ä𝐩𝐬𝐞𝐥𝐭 𝐬𝐚𝐦𝐚 𝐦𝐨𝐨𝐝𝐢 𝐧𝐚𝐠𝐮 𝐫𝐞𝐦𝐨𝐧𝐝𝐢𝐭𝐚𝐤𝐬𝐞 𝐬𝐞𝐥 𝐬𝐮𝐯𝐞𝐥 𝐬𝐞𝐥𝐥𝐢𝐬𝐞𝐢𝐝 𝐤𝐨𝐡𝐚𝐥𝐢𝐤𝐤𝐞 𝐣𝐚 𝐫𝐢𝐢𝐠𝐢𝐭𝐞𝐢𝐝, 𝐦𝐢𝐥𝐥𝐞 𝐚𝐬𝐞𝐦𝐞𝐥 𝐯õ𝐢𝐤𝐬 𝐭õ𝐞𝐥𝐢𝐬𝐞𝐥𝐭 𝐤𝐚𝐭𝐚𝐬𝐭𝐫𝐨𝐨𝐟𝐬𝐞𝐝 𝐭𝐞𝐞𝐝 𝐤𝐨𝐫𝐝𝐚 𝐭𝐞𝐡𝐚, 𝐨𝐧 𝐤𝐚 𝐢𝐠𝐚𝐬𝐮𝐠𝐮𝐬𝐭𝐞 𝐦𝐮𝐮𝐝𝐞 𝐚𝐬𝐣𝐚𝐝𝐞 𝐩𝐞𝐚𝐥𝐞 𝐫𝐚𝐡𝐚 𝐫𝐚𝐢𝐬𝐤𝐚𝐦𝐢𝐧𝐞 𝐭ä𝐢𝐞𝐥𝐢𝐤 𝐥𝐨𝐥𝐥𝐮𝐬.

𝐑𝐚𝐡𝐯𝐚𝐥 𝐞𝐢 𝐨𝐥𝐞 𝐦𝐢𝐭𝐭𝐞 𝐦𝐢𝐧𝐠𝐢𝐭 𝐯õ𝐢𝐦𝐚𝐥𝐮𝐬𝐭 𝐦𝐢𝐭𝐭𝐞 𝐤𝐮𝐬𝐚𝐠𝐢𝐥 𝐤𝐚𝐚𝐬𝐚 𝐫ää𝐤𝐢𝐝𝐚. 𝐊𝐨𝐫𝐝 𝐧𝐞𝐥𝐣𝐚 𝐚𝐚𝐬𝐭𝐚 𝐭𝐚𝐠𝐚𝐧𝐭 𝐭𝐨𝐢𝐦𝐮𝐯𝐚𝐝 𝐯𝐚𝐥𝐢𝐦𝐢𝐬𝐞𝐝 𝐣𝐚 𝐬𝐢𝐢𝐬 ö𝐞𝐥𝐝𝐚𝐤𝐬𝐞, 𝐞𝐭 𝐬𝐞𝐞 𝐨𝐧 𝐤𝐨𝐡𝐭, 𝐤𝐮𝐬 𝐬𝐚 𝐤𝐚𝐚𝐬𝐚 𝐫ää𝐠𝐢𝐝. 𝐌𝐢𝐝𝐚 𝐬𝐞𝐚𝐥 𝐫ää𝐤𝐢𝐝𝐚, 𝐤𝐮𝐢 ü𝐡𝐞𝐝 𝐣𝐚 𝐬𝐚𝐦𝐚𝐝 𝐭𝐨𝐨𝐥𝐢𝐬𝐨𝐨𝐣𝐞𝐧𝐝𝐚𝐣𝐚𝐝 𝐣𝐚 𝐧𝐞𝐧𝐝𝐞 𝐭𝐨𝐨𝐥𝐢𝐬𝐨𝐨𝐣𝐞𝐧𝐝𝐚𝐣𝐚𝐭𝐞 𝐦õ𝐭𝐭𝐞𝐯𝐢𝐢𝐬𝐢𝐝𝐞𝐠𝐚 𝐢𝐧𝐢𝐦𝐞𝐬𝐞𝐝 𝐬𝐞𝐚𝐥 𝐯𝐚𝐥𝐥𝐚𝐯𝐢𝐥𝐞𝐭𝐬𝐮𝐬𝐞𝐬 𝐢𝐬𝐭𝐮𝐯𝐚𝐝 𝐣𝐚 𝐧𝐢𝐢𝐤𝐮𝐢𝐧𝐢𝐢 𝐞𝐢 𝐚𝐫𝐯𝐞𝐬𝐭𝐚 𝐬𝐞𝐥𝐥𝐞𝐠𝐚, 𝐦𝐢𝐥𝐥𝐞 𝐣ä𝐫𝐞𝐥𝐞 𝐤𝐨𝐡𝐚𝐥𝐢𝐤𝐮 𝐢𝐧𝐢𝐦𝐞𝐬𝐞 𝐬ü𝐝𝐚 𝐤𝐚𝐫𝐣𝐮𝐛?

𝐀𝐫𝐭𝐢𝐤𝐥𝐢𝐬 𝐨𝐧 𝐤𝐞𝐧𝐚𝐬𝐭𝐢 𝐦𝐚𝐢𝐧𝐢𝐭𝐮𝐝 𝐕𝐚𝐧𝐚𝐥𝐢𝐧𝐧𝐚 𝐤𝐨𝐨𝐥𝐢. 𝐊𝐮𝐢 𝐦𝐢𝐝𝐚𝐠𝐢 𝐫𝐞𝐦𝐨𝐧𝐭𝐢𝐝𝐚, 𝐬𝐢𝐢𝐬 𝐨𝐥𝐞𝐤𝐬 𝐩𝐢𝐝𝐚𝐧𝐮𝐝 𝐣𝐮 𝐬𝐞𝐞 𝐤𝐨𝐨𝐥𝐢𝐦𝐚𝐣𝐚 𝐞𝐞𝐬𝐤ä𝐭𝐭 𝐨𝐦𝐚 𝐫𝐚𝐡𝐚𝐝 𝐤ä𝐭𝐭𝐞 𝐬𝐚𝐚𝐦𝐚. 𝐀𝐠𝐚 𝐞𝐢! 𝐒𝐚𝐦𝐚 𝐦𝐨𝐨𝐝𝐢 𝐧𝐚𝐠𝐮 𝐤𝐞𝐬𝐤𝐥𝐢𝐧𝐧𝐚𝐠𝐚. 𝐀𝐥𝐭𝐞𝐫𝐧𝐚𝐭𝐢𝐢𝐯𝐢 𝐩𝐨𝐥𝐞, 𝐓𝐨𝐥𝐥𝐢 𝐭ä𝐧𝐚𝐯 𝐥𝐚𝐢𝐧𝐞𝐭𝐚𝐬 𝐧𝐚𝐠𝐮 𝐋ää𝐧𝐞𝐦𝐞𝐫𝐢, 𝐀𝐢𝐚 𝐭ä𝐧𝐚𝐯𝐚 𝐩𝐢𝐤𝐞𝐧𝐝𝐮𝐬 𝐨𝐥𝐢 𝐬𝐞𝐥𝐥𝐞𝐤𝐬 𝐚𝐣𝐚𝐤𝐬 𝐭𝐞𝐠𝐞𝐦𝐚𝐭𝐚 𝐚𝐠𝐚 𝐬𝐮𝐯𝐚, 𝐥öö𝐦𝐞 𝐢𝐤𝐤𝐚 𝐤𝐨𝐩𝐚 𝐦𝐚𝐚𝐬𝐬𝐞. 𝐈𝐝𝐢𝐨𝐨𝐭𝐬𝐮𝐬!

𝐉ä𝐭𝐤𝐞 𝐦𝐞𝐞𝐥𝐝𝐞 𝐫𝐚𝐡𝐯𝐚𝐬, 𝐯𝐚𝐥𝐢𝐦𝐢𝐬𝐞𝐝 𝐭𝐨𝐢𝐦𝐮𝐯𝐚𝐝 𝐣𝐮𝐛𝐚 𝐯𝐚𝐫𝐬𝐭𝐢!

Volli
Volli
24 days ago
Vasta  Vahur

Ära plääguta!

Janno Soosaar, KTG vilistlane
Janno Soosaar, KTG vilistlane
23 days ago

Paar parandust siiski.
Saaremaal on siiski endiselt kolm gümnaasiumi: Saaremaa riigigümnaasium, Orissaare gümnaasium ning Kuressaare täiskasvanute gümnaasium.
Teiseks, endise põhikooli ruumidest ei ole sugugi mitte enamus tühjad. Koolis tegutseb Kuressaare Täiskasvanute Gümnaasium, milles on viimastel aastatel olnud stabiilselt 200 ringis õpilasi. Lisaks sellele töötab majas KTG eestvedamisel ka Rahvaülikool.
Kolmandaks ei ole tegemist kooliga, mis oleks õpilastega täidetud ainult õhtuti. Juba 12 aastat tagasi, kui mina seal koolis käisin, oli koolis nii päevane kui õhtune õpe. Tänaseks on olemas ka kombineeritud õpe ja e-õpe.
Saan aru, et antud ajakirjanikule ei meeldi tehtud koolireform aga artiklit kirjutades võiks ikka ka natuke paremini tutvuda Saaremaa koolimaastikuga, mitte niisama lahmida 🙂

Vahur
Vahur
23 days ago

Äi usu!

Janno Soosaar, KTG vilistlane
Janno Soosaar, KTG vilistlane
23 days ago
Vasta  Vahur

Mida sa ei usu? Ei usu, et kolm kooli on või ei usu, et koolis õpilased käivad? 🙂

Vahur
Vahur
23 days ago

Ma äi usu mittekui midad.

maret
maret
23 days ago

NB! Endises põhikooli ruumides paikneb ka Laste Kunstikool nii et vaevalt see maja pooltühi on.

Naima
Naima
23 days ago
Vasta  maret

Aga pooltühi see ju ongi.

Juhan
Juhan
23 days ago

Täiskasvanute gümnaasium ikka rohkem selline dokumendi hankimise ja vabaaja veetmise koht kui et tõsise koolihariduse saamise koht!

Vilistlane
Vilistlane
23 days ago
Vasta  Juhan

Sellist haridust nagu sealt antakse sai vanasti ka kahe lamba eest osta.

Janno Soosaar, KTG vilistlane
Janno Soosaar, KTG vilistlane
23 days ago
Vasta  Juhan

Selline kahtlane stigma neid täiskasvanute gümnaasiume ümbritseb tõesti aga mina küll sinna aega veetma ei läinud. Läksin justnimelt õppima, mitte aega veetma. Pärast läksin ülikooli ka edasi. Päris ainult dokumendi põhjal sinna vastu ei võetud.
Rääkimata vanematest inimestest, kellel juba pere ja töö ning pole vaja mingit aega veeta kusagil. Aga minnakse õppima! Sinna kooli minnakse ikka just nimelt selleks, et õppida ja arendada ennast. Niisama dokumendi saab ka tavalisest gümnaasiumist

Vahur Reede
Vahur Reede
23 days ago

Kirjutis loob vildaka pildi.

“Ometi suleti 2011. aastal tollase linnavolikogu otsusega just õpilaste vähesuse tõttu Kuressaare põhikool, mille õpilased paigutati ümber Kuressaare gümnaasiumisse.” on pooltõde – Kuressaare linnavolikogu otsustas 13 poolt, ühe vastu- ja 4 erapooletu häälega kooli sulgemise ära juba aastal 2009.

“Tundub imelik, et vald võtab ise otsuse vastu riigigümnaasiumi rajamise kohta, kuid veeretab palli nüüd kooli väravasse – katsuge ise hakkama saada.” loob samuti vildaka pildi asjast. Enne omavalitsuste “likvideerimist” olid Saarema vallad andnud selle teema 100% Kuressaare linna pädevusse. Kuressaare linn venitas otsustamisega viimase hetkeni ja alles paar nädalat enne Kuressaare linna likvideerimist tuli volikogu erakorraliselt kokku, et lõpuks midagigi ära otsustada.

Meenutame, 14 septenber 2017:

“Meie volikogu otsustas, et riigigümnaasiumi suurus tuleb 540, asukohaks Garnisoni tänava kinnistu koos kõrvalasuvate kinnistutega ja valmimisaasta 2020,” rääkis Kuressaare linnapea Madis Kallas.

Kuressaare linnapea Madis Kallas, mitte Saaremaa vallavanem Madis Kallas!

Marju
Marju
23 days ago

Kuressaare Põhikooli sulgemine oli suur viga ja näitas vaid seda kui rumalad olid need kes kooli sulgeda otsustasid. Aga ega olegi juba pikemat aega kohaliku omavalitsuse juhtide hulgas eriliselt teravaid pliiatseid olnud ning karta on, et niipea ei tule ka.

Vahur Reede
Vahur Reede
23 days ago
Vasta  Marju

Jah ja ajalises kontekstis oli see täiesti arusaamatus suunas liikumine – üle Eesti käis juba riigigmnaasiumite loomine – gümaasiumite loomine põhikool-gümnaasiumite asemele (SÜG ja KG polnud ju gümnaasiumid – need olid põhikool-gümnaasiumid). Kuressaare otsustas aga ujuda vastupidises suunas – liita põhikooli ja “gümnaasiumi”. Tegelikult oli see liitmine ka natukene keerulisem. Volikogu otsustas kahe kooli baasil luua uue kooli Nooruse tänaval – paari aasta pärast läks aga asi natuke teisiti – Põhikooli direktor Lember pidi kooli varad üle andma KG direktor Takkisele ja “head aega!”.

Kita Liisi
Kita Liisi
23 days ago

Vaada, kus se va netiperverdist LibaVahur oo soole miinuseid pannud. No mis sa sõukse pooletoobisega ikka teed.

12,899JälgijatMeeldib

Viimased uudised