8.8 C
Kuressaare
Neljapäev, 23. september 2021
spot_img

Saarte Suvenädal | Igapäevane päevasuru

Hiiumaal, Kalana külas nähti sel suvel juuli keskel ja augusti algul üsna haruldast troopilist rändliblikat, Lõuna-Euroopast pärit troopilist päevasuru (Macroglossum stellatarum).

„Me nägime seda liiki juba eelmisel aastal, kuid sel aastal, eriti kuumalaine ajal muutus see liblikas täiesti igapäevaseks,” kirjutas Kalana küla elanik Andres Kurik Saarte Suvenädalale.
„Ilmselt meeldis talle ka terrassil õitsev suurte trompetikujuliste õitega Mandevilla, mis on samuti troopilist päritolu taim. Liblikas tundis end ilmselt seal koduselt, puges õie sisse ja võis seal tunde rahulikult peesitada.

Samas tavalisi meie kliimavöötme päevaliblikaid see taim ei huvitanud,” kirjeldas ta haruldase külalise toimetamisi ning saatis hulga fotosid päevasurust.

„Nii, et kokkuvõtteks võib päevasuru, vähemalt sel aastal Kalanas, kanda täiesti igapäevaste päevaliblikate hulka,” tõdes ta.

Liblika inglisekeelne nimetus hummingbird hawk-moth kõneleb sarnasusest Ameerika linnuliigi, koolibriga. Nii kirjutas ka Eesti Päevaleht 2006. aastal, et Eestis nähti lendamas koolibriga sarnanevat haruldast liblikat. Tol aastal oli neid liblikaid Eestis palju ja neid nähti isegi Soome lõunarannikul.

Toona ütles Tartu ülikooli professor Toomas Tammaru Päevalehele, et tema hinnangul pagesid päevasurud põhja poole Vahemeremaades valitseva eluks sobimatu kuivuse eest. Analoogne põhjus võib kõne alla tulla ka tänavusel kuumal suvel.

Päevasuru on 3 sentimeetri pikkune ja pontsaka kehaga liblikas, kes lisaks mõõtmetele sarnaneb koolibriga sellegi poolest, et käib pika imilondiga õite kohal nektariga maiustamas ega lasku toitumiseks õitele, vaid suudab end kiiresti tiibu siputades paigallennul hoida.
2010. ja 2016. aastal tuli teateid nähtud päevasurudest Saaremaalt.

guest
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare
12,899JälgijatMeeldib

Viimased uudised