6 C
Kuressaare
Esmaspäev, 20. september 2021
spot_img

Saarte Suvenädal | „Üksikud hundid” said kokku

Sel nädalal käib Kuressaare muusikakoolis Eesti muusika- ja teatriakadeemia V suvekursus noortele pianistidele. Noori juhendavate õppejõudude nimed ei vaja tõenäoliselt pikemat tutvustamist, sest tegemist on ka aktiivsete kontsertpianistidega.

Age Juurikas, Ivari Ilja, Peep Lassmann, Mihkel Poll, Kai Ratassepp ja Mati Mikalai on need inimesed, kes valutavad südant meie klaverimängijate järjepidevuse üle. Pikemalt ajas Saarte Suvenädal juttu Kai Ratasepa ja Mati Mikalaiga.
*
Eesti muusika- ja teatriakadeemia V suvekursuse avakontsert oli teisipäeva õhtul Kuressaare muusikakoolis. Usutavasti oli pianistidest suvekursuslaste publik klaveriga rohkem kursis kui mina. Kas selline asjatundlik publik oli raske publik?

Kai: Ütleme nii, et see ei olnud just kõige mugavam publik, aga samas oli tunda positiivset atmosfääri. Enne klaveri taha istumist oli ebamugavustunne suurem, mängu ajal juba mõnus ja soe. Õpilased on ju alati toetavad.

Mati: Kuna tegemist on vanemate õpilastega, kes mängivad ka ise väga kõrgel tasemel ja ka tunnevad keerulisemat repertuaari, siis loomulikult ei olnud see päris tavapärane publik. Mina isiklikult laval vahet ei tunneta, et kas kerge või raske. Siiski ma arvan, et tänane publik oli andestav (naerab).

Noorte pianistide suvekursus toimub tänavu 5. korda, kuid see ei ole alati olnud Kuressaares.

Kai: Kolm esimest aastat käisime Haapsalus. Kuna eelmisel aastal oli sealses muusikakoolis remont, siis me sattusimegi Kuressaarde. Me oleme Kuressaare muusikakoolile väga tänulikud, et nad meid vastu võtsid ja meid usaldavad.

Mati: Jah, neid kohti ja muusikakoole on kindlasti veel, kus suvekursust võiks korraldada. Konkreetselt Kuressaares on kõik väga hästi paigas – siin on head harjutamistingimused, mõnus atmosfäär, kaunis linn…

Aga ka Haapsalus oli täpselt sama hea olla ning me ei välista tõepoolest edaspidi suvekursuse korraldamist mõnes teises Eesti muusikakoolis.

Kai: Lisaksin veel, et asja mõte on ka selles, et kohalikud õpetajad saaksid suvekursusest osa ning seetõttu ei pea kursus toimuma aastaid ühes ja samas kohas.

Kes saavad suvekursusel osaleda?

Mati: Hetkel on suvekursusele pääsenud kõik soovijad, kuid loomulikult on siin omad piirid. EMTA täiendkoolituskeskuse korraldatud kursus on suunatud Tallinna muusikakeskkooli, Otsa-kooli ja Elleri-kooli õpilastele, kuid teretulnud on ka teised andekad noored.

Kai: Kõik noored said avaldada soovi, millise õppejõu juures nad soovivad kursusel tunde võtta. Kõik tunnid on avatud ning võib külastada ka teiste õppejõudude tunde.

Kuidas suvekursuse korraldamise mõte sündis?

Mati: Kui minust sai EMTA klahvpillide õppejuht, siis seadsin endale eesmärgiks pianistidele mõeldud suvekursuste korraldamise. Idee autor on siiski Kai.

Kai: Võib vist nii öelda jah. Muusikaakadeemial ei olnud sellist kursust, mille sihtgrupp oleks noorem generatsioon.

Meie eesmärk on kasvatada üliõpilaskonda ning suvel vabamas õhkkonnas õpilastega tutvust teha on päris hea vorm. Minule isiklikult on alati väga tähtis olnud ka see, et elavdada klaverimängijate seltsielu.

Pianistid on alati olnud natuke sellised „üksikud hundid”, kes harjutavad üksinda kusagil klassis. Neil ei ole võimalik kuuluda suurde orkestrisse, kuid sellist külg-külje kõrval tegevust on pianistidelegi vaja.

Muidu võib mõnel noorel selle alaga tegelemise motivatsioon ära kaduda, olemine läheb kurvaks… Suvekursus annab elule värvi juurde ja mõni õpilane osaleb siin juba viiendat aastat.

Mati: Lisan juurde, et ka meie õpetajatena tahame oma keskkonnast välja saada. See on meile kõigile väga positiivne kogemus.

Lõpetuseks on lehelugejatel huvitav ehk teada, et millisel kujul toimus teie õppetöö koroonaajal?

Kai: Möödunud õppeaastal toimusid pea kõik tunnid kontaktõppes. Aasta tagasi kevadel olid tõesti ka videotunnid. Samas sobivad need paremini ühehäälsetele pillidele nagu keelpillid või puhkpillid.

Klaveri puhul ei tule n-ö kõlamass otseülekandes läbi. Ainus võimalus oli teha salvestus, selle põhjal sai siis õpetaja aru, et mida üldse mängitakse (muigab).

Mati: Ega need individuaalsed muusikatunnid ekraani vahendusel ei ole õiged.
Ainult mingi maani on sellest kasu, kuid sisuliselt muusikaõppes ma selle õppevormi välistaksin. Väga ebaefektiivne!

guest
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare
12,899JälgijatMeeldib

Viimased uudised