Eelmise aasta kevadel tõi Saaremaa mahemuna omanik Tanel Tang mandrilt läbi raskuste Saaremaale 1500 munevat kana ja kanala Salmel saigi eluvaimu sisse. Noortalunik tõdeb täna, et tal ei lähe üldse hästi ja otsib lahendusi.

Ehkki veidi üle kahe aasta tegutsenud osaühingu Tang eelmise aasta majandusaruande järgi on ettevõtte müügitulu 51 698 eurot ja puhaskasum 2 691 eurot, tunnistas noortalunik, et praeguseks on ilmnenud probleemid, mis võivad ettevõtte suure kiirusega pankroti poole viia.

„Alustamise aeg langes kokku kolme võimsa välisteguriga, mille mõju alustavale ettevõttele ei ole olnud tühine: pandeemiapuhang, külm talv ja kuum suvi. Eks järgmine pool aastat näitavad, mis elul mulle veel varuks on. Kas annab otsustava löögi või tõmbab tagasi ja avab mõne ukse uue võimalusega,” kommenteeris Tang olukorda, lisades, et viimased kaks kuud on vaimselt ja füüsiliselt olnud päris kurnavad. „Mõistus ütleb ühelt poolt, et see on ju kõigest äri, kuid mingi jõud tõmbas suure hooga emotsionaalse kriisini. Ma loodan, et olen nüüd vaimselt põhjas ära käinud ja sealt tugevamana välja tulnud.”

Kuna noortalunik pole loomult allaandja tüüp, siis on ta raskel ajal valmis rohkem pingutama kui ehk mõistlik oleks ning lohutab end sellega, et tegemist on alustava ettevõtja raskustega.

„Et tippu jõuda, tuleb see etapp lihtsalt läbida, ajan ju ikkagi õiget asja,” sõnas Tang optimistlikult, lisades, et on avastanud endas uued sügavused, millest jõudu ammutada.

Otsib arukat partnerit

Päris algusesse tagasi vaadates leiab kanala omanik, et kui peaks uuesti nullist alustama, siis ei teeks ta seda kindlasti päris üksi.
„Koos usaldusväärse inimesega, kellega muresid, kohustusi ja aega jagada olnuks lihtsam,” tunnistab Tang.

Aga kunagi pole hilja, mistõttu ongi ettevõtja endale partnerit otsimas, kellega aru ja tulevikuplaane pidada.

„Turundust ja müüki ma oskan, aga munade tootmisest ja kanade pidamisest ei tea ma siiani midagi,” ei varja Tang, kes elab praegu päev korraga, oma nõrkusi ning lisas, et hakkab otsima kedagi, kes on temast targem ja võimekam. „Pole ma ju midagi muud, kui üks isehakanud farmer. Eestis on väga palju tublisid põllumehi ja talunikke, tänu kellele hea toit meie lauale jõuab. Valdkond ei ole teadupärast superkasumlik, aga selles on midagi, mis päikese loojudes naeratuse näole toob,” sõnas Tang, lootuses, et ehk ka tema entusiastlik ettevõtmine kedagi kõnetab.

Juulis otsustas Euroopa Komisjon toetada Euroopa kodanikualgatust „Lõpp puuriajastule!”, mis keelab põllumajandusloomi, ka kanu puuris pidada. Eelnõu jõustamine on planeeritud aastasse 2027. See toob kaasa paljudesse lindlatesse väga suuri muudatusi ja investeeringuid. Kuna Tang on need teinud eos, paistab Saaremaa mahemuna kanala perspektiiv hoolimata raskest ajast vägagi lootusrikas.

guest
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare