9.4 C
Kuressaare
Neljapäev, 23. september 2021
spot_img

Noorte süstimine ootab läbimurret, maalapsed ei tohi kaitseta jääda

Uus kooliaasta läheneb. Küllap panevad kerkivad koroonanäitajad, karmid nakatumisprognoosid ja visalt edenev vaktsineerimine ärevalt põksuma enamike lapsevanemate ja ka väga paljude koolinoorte südamed.
Kas koolid jäävad ikka sügisel avatuks või ootab taas ees distantsõpe? Kuidas pidada vastu, kui uuesti tuleb kogu kodune elu ümber korraldada? Kuidas hoida laste vaimset tervist ja täita nende hariduslikke lünki? Põhjust muretsemiseks on küll ja veel.

Juuli viimasel nädalal katkestas peaminister Kaja Kallas oma puhkuse ja nentis ilmselget tõsiasja, et vaktsineerimise tasemega ei saa kuidagi rahul olla. Ehk siis tunnistas, et valitsus ei ole hakkama saanud.

Üks suuremaid murepilvi laiub praegu laste kohal. Üha rohkem noori nakatub, aga samas ei ole valdav osa neist ikka veel ühtegi kaitsesüsti saanud. 12-aastaste ja vanemate võimalikult laiaulatuslik vaktsineerimine on võtmetähtsusega küsimus mitte ainult tavapärase õppe juurde naasmise, vaid kogu ühiskonna avatuna hoidmise mõttes.

Maapiirkonnad vaeslapse rollis

Kui uurida õpilaste vaktsineerimise statistikat, siis esirinnas on Tartu ja nii-öelda vaeslapse rollis maapiirkonnad. See on ka mõistetav, sest suuremates linnades on vaktsineerimist palju hõlpsam läbi viia. Segadust ja teadmatust on nii haridusinimeste kui emade-isade seas. On neid vanemaid, kes on saanud koolist kirja palvega tulla oma lapsega süstima, aga ilmselt veelgi enam on neid, kellega pole ühendust võetud.

Koolijuhid ja omavalitsused on pikalt oodanud riigilt tugevat ja ühtset sõnumit, mis puudutab õpilaste vaktsineerimist, aga veelgi enam on nad oodanud selle korraldamisel praktilist tuge. Kõige selle taustal hämmastab haridus-ja teadusminister Liina Kersna kaua kestnud leigus. Minister ärkas alles juuli viimastel päevadel, kui pahameel vaktsineerimise nigelate numbrite ja infopuuduse pärast päris suureks paisus.
Läbimurre laste vaktsineerimise osas tuleb saavutada kõikjal Eestis. Samuti tuleb kiiremas korras tasandada piirkondlikke erisusi ja tõsta vaktsineerimise tempot iseäranis seal, kus seni on lapsi tagasihoidlikult süstitud.

Suurendab hariduslikku ebavõrdsust

Vastasel juhul ähvardab meid oht, et septembris käib Tallinna ja Tartu koolides tavapärane õppetöö, aga väiksemates linnades ja maal elavad lapsed peavad jääma koju kaugõppele. Kõige muu kõrval suurendaks see hariduslikku ebavõrdsust. Laste huvihariduse kärpega lööb valitsus niigi just maaomavalitsuste ja maalaste pihta.

Et kõik lapsed saaksid koolis käia, et klassiuksed jääksid neile terveks uueks õppeaastaks lahti, tuleb ühiselt pingutada valitsusel, omavalitsustel, koolidel, meditsiinisüsteemil ja lastevanematel. Ilma viimaste nõusolekuta alaealisi ei süstita. Tunnustan kõiki õpetajaid, kes on end vaktsineerinud. Ja õnneks on valitsus aru saanud ka lasteaiaõpetajate vaktsineerimise tähtsusest.

Meie kõigi kätes on, et pandeemia kolmas laine mööduks võimalikult väikeste kannatuste hinnaga. Kordan üle vana tõe – massiline kaitsesüstimine on kõige tõhusam pandeemia alistamise viis. Üleöö koroona- ja vaktsiinieitajate „kangelaseks“ kerkinud kultuuriminister Anneli Ott töötab praegu vastu kõigile neile õilsatele eesmärkidele.

Ootan tänase koalitsiooni liidritelt Kaja Kallaselt ja Jüri Rataselt Anneli Oti korrale kutsumist. Ülipiinlik lugu sõgedat juttu ajava ministriga, kes on kogu valitsusele jala ette pannud, lausa karjub kiire lahenduse järele.

34 KOMMENTAARID

guest
34 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare
Anonüümne
Anonüümne
1 month ago

Üldtunnustatud seisukoht on, et inimese vabadused lõppevad seal, kus tema tegevus või tegevusetus hakkab kaaskodanike elu oluliselt häirima. Hetkel oleme seisus, kus vaktsineerimisvastased ohustavad veel vaktsineerimata inimesi. Ka lapsi. Vaktsineeritute maskikohustuse asemel tuleks jõuliselt piirata meelega mittevaktsineeritute pääsu rahva sekka.

Roosi
Roosi
1 month ago

Vaktsineerimisele peab eelnema visiit arsti juurde, paljudel on vaktsiin tervise tõttu vastunäidustatud. Kas need inimesed peavad härrade meelest koju üksi surema jääma? Selline tohuvapohu, kus lapsi meelitatakse jäätise või sooduspiletiga loomaaeda vaktsineerima, peaks olema rangelt karistatav.
Üldse peaks vaktsineerimisele eelnevalt tegema vereanalüüsid, on ju olnud üksjagu letaalselt lõppenud trombitüsistusi, suht noortel inimestel.

Roosile
Roosile
1 month ago
Vasta  Roosi

Huvitav, kes analüüsib neid, kes koroonasse nakatuvad. Et kas ikka tohid koroonasse nakatuda või lõpetad haiglas, veel hullem manalas?

Kadi
Kadi
1 month ago

Haige inled või! Mis tähendab, vaksineerimisvastased ohustavad veel vaksineerimatta inimesi? Samas võib õelda, et vaksineerimatta inimesed võivad ohustada vaksineerimisvastaseid. Tele väide on ju nii loll,et midagi lollemat annab välja mõelda.

Pissuaar
Pissuaar
1 month ago
Vasta  Kadi

Sa oled nii loll, et ei oska isegi vaktsineerimata kirjutada. Pole ime, et ei saa aru kuidas vaxx vastased teisi ohustavad.

Paukgaasi aparaat annab kütust tasuta
Paukgaasi aparaat annab kütust tasuta
1 month ago

Europarlament otsustas :”
7.3.1 tagama, et kodanikke teavitatakse sellest, et vaktsineerimine ei ole kohustuslik ja et keegi ei ole poliitilise, sotsiaalse või muu surve all vaktsineerimiseks, kui nad seda ei soovi;
7.3.2 tagama, et kedagi ei diskrimineerita vaktsineerimata jätmise, võimalike terviseriskide või vaktsineerimata jätmise tõttu;
7.3.3 võtma varakult tõhusaid meetmeid, et võidelda valeinfo, desinformatsiooni ja kõhkluste vastu seoses Covid-19 vaktsiinidega.

Ets
Ets
1 month ago

Pisut piinlik kirjatükk inimeselt, kes peaks kursis olema jooksva infoga. WHO ei soovita laste lausvaktsineerimist, UK ja Saksamaa on otsustanud ka seda mitte teha, sest ei pea piisavaks lastel läbi viidud uuringuid. Kas Eesti on andnud mingi lubaduse olla ses osas laialdasemate uuringute läbiviimise kohaks?

Vahur
Vahur
1 month ago
Vasta  Ets

Mis omaloomingut sa nüüd jälle ajad 𝐖𝐇𝐎 ametlikku nime kasutades?

https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019/covid-19-vaccines/advice

𝐖𝐇𝐎 ütleb ainult, et laste vaktsineerimine ei ole nii tähtis kui vanemate inimeste oma.
𝐖𝐇𝐎 oligi ju see, kes tegi kindlaks, et 𝑷𝒇𝒊𝒛𝒆𝒓/𝑩𝒊𝒐𝒏𝑻𝒆𝒄𝒉’i vaktiin just 12+ vanuses sobib.

Ets
Ets
1 month ago
Vasta  Vahur

Tõlgendamise küsimus. More evidence is needed on the use of the different COVID-19 vaccines in children to be able to make general recommendations on vaccinating children against COVID-19
UK The Joint Committee on Vaccination and Immunisation (JCVI):
https://www.gov.uk/government/news/jcvi-issues-advice-on-covid-19-vaccination-of-children-and-young-people?fbclid=IwAR18uQo2Bk1EqiCET3uYKs2D3fD1yyDq-yV-52n9FXWqTqCC9TzIyLF8170

Vahur
Vahur
1 month ago
Vasta  Ets

Ets, nüüd sa rääkisidki end purki või siis ei oska piisaval määral võõrkeeli. Tõlgendamisest ei ole siin mingit juttu.

Oma 𝐞𝐬𝐢𝐦𝐞𝐬𝐞𝐬 kommentaaris kirjutad sa: “𝑾𝑯𝑶 𝒆𝒊 𝒔𝒐𝒐𝒗𝒊𝒕𝒂 𝒍𝒂𝒔𝒕𝒆 𝒍𝒂𝒖𝒔𝒗𝒂𝒌𝒕𝒔𝒊𝒏𝒆𝒆𝒓𝒊𝒎𝒊𝒔𝒕”

Ja nüüd vastasid lõiguga WHO lehelt, kus on kirjas, et laste vaktsiinideks on vaja rohkem infot. Vähe sellest, kui ka lause edasi vaadata, siis räägib WHO juba laste jaoks tehtud vaktsiinide soovitamisest (mille kohta siis hetkel piisavalt infot puudub).

Ets
Ets
1 month ago
Vasta  Vahur

Die Ständige Impfkommission (STIKO): https://www.rki.de/DE/Content/Infekt/Impfen/ImpfungenAZ/COVID-19/Impfempfehlung-Zusfassung.html?fbclid=IwAR27S_SvbaBNZLkol3kO_tznZtzEfa113wi6vm4riB_yeDU6PAUWNgeBZvw Die Ständige Impfkommission (STIKO) empfiehlt die Impfung gegen COVID-19 für alle Personen ab 18 Jahren sowie als Indikationsimpfung für Kinder und Jugendliche im Alter von 12-17 Jahren, die aufgrund von Vorerkrankungen ein erhöhtes Risiko für einen schweren Verlauf der COVID-19-Erkrankung haben.

Vahur
Vahur
1 month ago
Vasta  Ets

Nüüd sul on vist küll kõik nagu pudrud ja kapsad. Taaskord ei tea ma seda, kas sa ei oska piisavalt saksa keelt või ei oska seda tõlgendada aga see kopeeritud lause ei tähenda kuskiltki otsast seda, mida sina esimese kommentaarina väitsid: “𝑾𝑯𝑶 𝒆𝒊 𝒔𝒐𝒐𝒗𝒊𝒕𝒂 𝒍𝒂𝒔𝒕𝒆 𝒍𝒂𝒖𝒔𝒗𝒂𝒌𝒕𝒔𝒊𝒏𝒆𝒆𝒓𝒊𝒎𝒊𝒔𝒕”

Lisaks ei suuda sa enam vahet teha STIKOl ja WHOl. Ise ka saad aru, mida sa kokku vorbid ja kust hapnikku ahmid?

Vahurile
Vahurile
1 month ago
Vasta  Vahur

Eks seda moodi need vandenõuteooriad tekivadki. Kari jorsse, kel võõrkeelest teadmisi ainult nii palju, et heal juhul multika saavad ära vaadata, hakkavad igasugu asju lugema ja siis endale meelepärast välja tõlgendama.

Ets
Ets
1 month ago
Vasta  Vahur

Vahur, WHO ütlemine on tõlgendamise asi, UK ja Saksamaa teadusnõukogude otsused on selgelt sõnastatud.

Vahur
Vahur
1 month ago
Vasta  Ets

Tee vahet tõlgendamisel ja tõlkimisel. Asja saab tõlkida ainult ühte viisi aga tõlgendada täpselt nii paljudel viisidel kui palju on inimesi maamunal.

Näiteks sina võtadki lause: “𝒗𝒂𝒋𝒂𝒎𝒆 𝒍𝒂𝒔𝒕𝒆 𝒗𝒂𝒌𝒕𝒔𝒊𝒏𝒆𝒆𝒓𝒊𝒎𝒊𝒔𝒆𝒌𝒔 𝒗𝒆𝒆𝒍 𝒊𝒏𝒇𝒐𝒕” ja tõlgendad seda: “𝒍𝒂𝒔𝒕𝒆 𝒗𝒂𝒌𝒕𝒔𝒊𝒏𝒆𝒆𝒓𝒊𝒎𝒊𝒏𝒆 𝒌𝒂𝒉𝒋𝒖𝒔𝒕𝒂𝒃 𝒍𝒂𝒔𝒕”

Pealegi küsisin sult juba enne, et kas sa suudad vahet teha teadusnõukodadel, WHOl, Euroopa ravimiametil, Terviseametil või on sul kõik pudrud ja kapsad segamini? Vaata korra oma esimest kommentaari uuesti. Sa ju räägid WHOst. Nüüd juba UK ja Saksamaa teadusnõukodadest. WHO lööklausega panid ju pange või ei ole nii?

Kuskil ei ole kirjutatud, et laste vaktsineerimist ei 𝐒𝐎𝐎𝐃𝐔𝐒𝐓𝐀𝐓𝐀. Seda ei kirjuta ei WHO, ei teadusnõukojad, ei keegi. Pigem räägitakse vaktsiinide piisava effektiivsuse kahtluse alla panemisest ja sellest, et laste peale pole mõtet energiat raisata, kui on suur protsent vanu ja haigeid siiani vaktsineerimata. Tee nüüd vahet tõlgendamisel ja tõlkimisel. 🙂

Ets
Ets
1 month ago
Vasta  Vahur

Kuskohas ma väidan, et laste vaktsineerimine kahjustab last? Noh kui juba tähenärimiseks läks. Üheski saadetud lingis pole seda ka väidetud, kuna seda, mis see lapsega teha võib, lihtsalt veel täpselt ei teata.

Vahur
Vahur
1 month ago
Vasta  Ets

Aga mida teeb covidi läbi põdemine lapsega? Üldjuhul mitte midagi erilist (nagu ka vaktsiin) aga kui on see üks haruldane juhtum (nagu ka vaktsiinikahjustus), siis mida arvata?

Emma kummaga on riskid aga ükski teadusakadeemia, WHO või mõni muu asutus ei ütle seda, mida ütlesid sina hommikul esimeses kommentaaris. See ei ole minupoolne tähe närimine vaid reaalsus, kuidas sa infot “andmete puudumise” osas “mittesoovitavaks” väänad, tõlgendad, moonutad vms.

Fakt on juba see, et praeguses ajastus elades piisab lausest ühe sõna muutmisega, et moonutada kogu tekst. Ja seda sina tegid. Nüüd üritad justkui käsi puhtaks pesta. Sinu õhtune ja hommikune kommentaar ei lähe ju üldse kokku. Loe neid korra. Ise ei saa aru, et info, mida edastad on täiesti erinev?

Mõistan inimeste muresid oma ja laste tervise osas. Aga ei maksa unustada, miks seda vaktsiini üldse neelata vaja on. Kui ei oleks kurjajuurt, siis poleks ka vaktsiini. Vaktsiinivastased jauravad oma vaktsiinikahjustuste üle aga väikeses Eestis on ka juba neid juhte, kus covid väikelaste terviseid tõsiselt kahjustab. Tasub ka kõrvalisi artikleid uudistada.

Ets
Ets
1 month ago
Vasta  Vahur

Tõlgendamise küsimus, Vahur. Kalvi Kõva väidab, et 12-aastaste ja vanemate võimalikult laiaulatuslik vaktsineerimine on võtmetähtsusega küsimus; WHO ütleb, et ei ole nii tähtis. Paneks sulle siia hea meelega ka hiljutise USA CDC tuhapäheraputamise dokumendi aga ei hakka ühe dialoogiga kogu lehte üle koormama.

Vahur
Vahur
1 month ago
Vasta  Ets

Ah, et nüüd juba ütleb WHO seda, et 𝐞𝐢 𝐨𝐥𝐞 𝐍𝐈𝐈 𝐭ä𝐡𝐭𝐢𝐬? :)) Ma sain aru, et ta ei 𝐒𝐎𝐎𝐕𝐈𝐓𝐀𝐍𝐔𝐃.

Kumb siis on? Või sa ei suuda ise ka kahel asjal vahet teha? :))

Ära koorma jah, pigem ära koorma ennast selliste asjadega kui ei suuda õiget infot välja lugeda. See on tõesti liig.

Paukgaasi aparaat annab kütust tasuta
Paukgaasi aparaat annab kütust tasuta
1 month ago
Vasta  Ets

Vaktsineerimine on vabatahtlik.
Europarlament otsustas :”
7.3.1 tagama, et kodanikke teavitatakse sellest, et vaktsineerimine ei ole kohustuslik ja et keegi ei ole poliitilise, sotsiaalse või muu surve all vaktsineerimiseks, kui nad seda ei soovi;
7.3.2 tagama, et kedagi ei diskrimineerita vaktsineerimata jätmise, võimalike terviseriskide või vaktsineerimata jätmise tõttu;
7.3.3 võtma varakult tõhusaid meetmeid, et võidelda valeinfo, desinformatsiooni ja kõhkluste vastu seoses Covid-19 vaktsiinidega

vanamees
vanamees
1 month ago

jätke lapsed rahule oma mürkidega !!!

Etsile
Etsile
1 month ago

Maga kaineks end!

Ets
Ets
1 month ago
Vasta  Etsile

Labaste remarkide asemel võiksid pigem lugeda Iisraeli uudiseid.

Viljar
Viljar
1 month ago
Vasta  Ets

Mis siin labast oli? Sa ei suuda ühte artiklitki ära lugeda, ilma et mingit vandenõuteooria kokku keevitaksid. Vahur toppis su suu ka mune täis, mitte midagi pole kosta selle peale. On ikka pind tagumikus ja siis soovitab veel oma uudiseid lugeda.

David
David
1 month ago

See on selles mõttes huvitav teema, et tegu pole päris vaktsineerimisega, mis peaks andma inimesele immuunsuse mingi haiguse vastu.
Kes viitsib, vaatab ise terviseameti lehelt järgi, kui palju on praegu haigestunutest “vaktsineeritud”.
Praegune “vaktsiin” on eelkõige sümptomaatilise Covid-19 vastu.
Lastel teatavasti ei esine, või esineb äärmiselt kergel kujul Covid-19 sümptomeid.
Siit ka küsimus, miks neid vaktsineerida?
Praegu on igal inimesel, kes kardab ise haigust saada, võimalus ennast vaktsineerida ja kaitsta oma tervist sümptomite vastu.

miks?
miks?
1 month ago
Vasta  David

Miks lapsi vaktsineerida? Eks ikka seepärast, et nood oma vanavanematele seda edasi andma ei lähe. See ei loe, et vanaema on vaktsineeritud. Kui on laps ja vanaema vaktsineeritud, siis on kordi vähem võimalusi nakkuse levikuks, sest ka laps ei kanna seda edasi. Kui aga laps on vaktsineerimata ja kannab suhteliselt asümptomaatselt haigust edasi, siis on nüüd tõesti fifty sixty, kas mamma saab haiguse või suudab see vaktsiin teda kaitsta.

David
David
1 month ago
Vasta  miks?

Ise ka oma jutust aru saad?

miks?
miks?
1 month ago
Vasta  David

Mis seal aru saada? Kused püksi on märg, kused enamiku potti ja tilgad jätad püksi on ikka natukene märg aga juba vähem. Kused nii, et ühtegi tilka püksi ei jää, on juba palju parem. Ikka ei mõika? Vaxxiga ju sama lugu. 2st kumbki pole vaxxitud, nakatumine suur, 1 kahest on vaxxitud, nakkus juba väiksem, kaks kahest on vaxxitud, nakkusoht veelgi väiksem…

miksile
miksile
1 month ago
Vasta  miks?

Egas deivid saa isegi oma jutust aru.

Kadi
Kadi
1 month ago
Vasta  miks?

Miks mind ravile.

Paukgaasi aparaat annab kütust tasuta
Paukgaasi aparaat annab kütust tasuta
1 month ago

7.3.1 ensure that citizens are informed that the vaccination is not mandatory and that no one is under political, social or other pressure to be vaccinated if they do not wish to do so;
7.3.2 ensure that no one is discriminated against for not having been vaccinated, due to possible health risks or not wanting to be vaccinated;
7.3.3 take early effective measures to counter misinformation, disinformation and hesitancy regarding Covid-19 vaccines;

Paukgaasi aparaat annab kütust tasuta
Paukgaasi aparaat annab kütust tasuta
1 month ago

Europarlamendi otsusega ;”
7.3.1 tagama, et kodanikke teavitatakse sellest, et vaktsineerimine ei ole kohustuslik ja et keegi ei ole poliitilise, sotsiaalse või muu surve all vaktsineerimiseks, kui nad seda ei soovi;
7.3.2 tagama, et kedagi ei diskrimineerita vaktsineerimata jätmise, võimalike terviseriskide või vaktsineerimata jätmise tõttu;
7.3.3 võtma varakult tõhusaid meetmeid, et võidelda valeinfo, desinformatsiooni ja kõhkluste vastu seoses Covid-19 vaktsiinidega;

Paukgaasi aparaat annab kütust tasuta
Paukgaasi aparaat annab kütust tasuta
1 month ago

Europarlamendi otsustas :”
7.3.1 tagama, et kodanikke teavitatakse sellest, et vaktsineerimine ei ole kohustuslik ja et keegi ei ole poliitilise, sotsiaalse või muu surve all vaktsineerimiseks, kui nad seda ei soovi;
7.3.2 tagama, et kedagi ei diskrimineerita vaktsineerimata jätmise, võimalike terviseriskide või vaktsineerimata jätmise tõttu;
7.3.3 võtma varakult tõhusaid meetmeid, et võidelda valeinfo, desinformatsiooni ja kõhkluste vastu seoses Covid-19 vaktsiinidega;

Paukgaasi aparaat annab kütust tasuta
Paukgaasi aparaat annab kütust tasuta
1 month ago

Europarlament otsustas :”
7.3.1 tagama, et kodanikke teavitatakse sellest, et vaktsineerimine ei ole kohustuslik ja et keegi ei ole poliitilise, sotsiaalse või muu surve all vaktsineerimiseks, kui nad seda ei soovi;
7.3.2 tagama, et kedagi ei diskrimineerita vaktsineerimata jätmise, võimalike terviseriskide või vaktsineerimata jätmise tõttu;
7.3.3 võtma varakult tõhusaid meetmeid, et võidelda valeinfo, desinformatsiooni ja kõhkluste vastu seoses Covid-19 vaktsiinidega;

12,899JälgijatMeeldib

Viimased uudised