9.4 C
Kuressaare
Neljapäev, 23. september 2021
spot_img

Lugeja küsib, jurist vastab

Lugeja küsib: tegutsen ettevõtjana ehk olen osaühingu juhatuse liige ning samas oma ettevõtte ainus töötaja. Sain tööinspektsioonilt teavituse, et pean esitama enda töökeskkonna riskianalüüsi tööelu infosüsteemi ehk TEIS-i. Kas see on uus nõue, mis eesmärgil ja kellele see vajalik on?

Vastab tööinspektsiooni peadirektori asetäitja Meeli Miidla-Vanatalu: juhatuse liige, kes teeb ühtlasi oma ettevõttes tööd, peab oma töökeskkonnaga töötervishoiu ja tööohutuse seaduse (TTOS) mõistes tegelema juba alates 1. juulist 2003. aastast, kui selline seadusemuudatus juhatuse liikmete töö osas jõustus.
Lisaks jõustus käesoleva aasta 1. märtsist seaduses säte, mis kohustab tööandjat töökeskkonna riskianalüüsi esitama töökeskkonna andmekogusse või edastama tööinspektsioonile.

Pärast 1. märtsi koostatud riskianalüüsidega tuli seda teha riskianalüüsi lõpetamisel ning varem tehtud kehtiva riskianalüüsiga hiljemalt 1. septembriks.
Juhatuse liige, kes teeb oma ettevõttes ainuisikuliselt tööd on korraga mitmes rollis ehk äriõiguslikult on ta juhatuse liige, kuid tööõiguslikult korraga ise nii tööandja kui töötaja.
Seaduse eesmärk lähtub ka põhimõttest, et kõikide tööd tegevate isikute ohutus ja tervise kaitse tuleb ühises töökeskkonnas tagada.
N-ö ühemeheettevõttes on töökeskkonna riskide hindamine vajalik nii töötava juhatuse liikme enda, kuid vahel ka temaga koos tegutsevate töötajate või teenuseosutajate tervise ja ohutuse tagamiseks.

Juhatuse liikmed võivad teha oma ettevõttes väga erinevat tööd, sh olla korraga korstnapühkija, pottsepp, kokk ja kondiiter.
Need on kõik tööd, mille tegemisel mõjutavad inimese tervist erinevad töökeskkonna ohutegurid. Kui oma töö riske hästi tunda, saab nende mõju ennetada ja/või maandada ehk ennetada nii ajutist kui püsivat tervise kahjustumist.

Kui aga peaks siiski juhtuma, et just töö tõttu on inimesel kujunenud juba haigus ehk kutsehaigus, siis selleks, et määrata õige diagnoos ja ka ravi või rehabilitatsiooniteenus, on töötervishoiuarstil oluline teada, mis on inimest tema tööelus mõjutanud.

Siin ongi abiks töökeskkonna riskianalüüsi tulemused. TEIS-i üles laaditud töökeskkonna riskianalüüse säilitatakse riigi poolt ehk töökeskkonna andmekogus ning tööandjal lasub kohustus tagada, et infosüsteemis oleks kehtiv töökeskkonna riskianalüüs.
Teavituskirja saavad tööandjad, kellel oli 27.07.2021. a seisuga töötamise registrisse kantud vähemalt üks töötaja. Pikemalt sel teemal ka tööinspektsiooni kodulehel. Lisainfot riskianalüüsi kohta loe Tööelu portaalist.

6 KOMMENTAARID

guest
6 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare
Vahur
Vahur
1 month ago

Paistab, et noorest hakkajast “ettevõtjal” pole aimugi, millises bürokraatlikus aga samas suures ja uhkes e-riigis ta tegutseb. Talle kurvastuseks võingi öelda, et Eesti Vabariigis tuleb ettevõtjana paljusid asju teha lihtsalt seepärast, et neid tuleb teha.

Vähe sellest, et sul on vaja riskianalüüsi, on sul vaja ka täita hunnik ohutusjuhendeid ja määrata end kvalifikatseerituks. Isegi kui teed lihtlabast arvutitööd.

Jõudu!

Jeeriko pasun
Jeeriko pasun
1 month ago
Vasta  Vahur

Mis sa pasapasun siin jälle tuututad?

Pärak Obama
Pärak Obama
1 month ago

Kogusid end eilsest saati? Jube jama ju, et üle ühe miinuse panna ei saa, eks? Ja enesele ei saa ühte plussi ka panna. Täitsa pael või mis? Imestan, et sa juba üles poond pole ennast. Kuidas sa nüüd netti risustad? Oota vaid kui meiemaa.ee sellise muutuse sisse viib, kus ainult reg. kasutajad kommenteerida saavad, mis sa siis veel enam teed. Hale!

LibaVahurile
LibaVahurile
1 month ago

Sa vaene, haigest vaimust vaevatud inimeseloom, saa ometi ükskord juba aru, et sa peaksid statsionaarsel ravil viibima, mitte aga siin lollusi kribima. Sinu jaoks on see tõesti katastroof kui Meie Maa peaks rakendama süsteemi kus ainult reg. kasutajad kommenteerida saavad. Sa oleksid omadega kohe hullaris tagasi sest miks sa muidu Saarte Hääles ei kommenteeri. Ka plusse paned sa endale ise, nagu teistele miinuseidki. Ole hea mees ja lase tohtritel oma kuplialune korralikult korda teha.

Ülle Üllas
Ülle Üllas
1 month ago
Vasta  Vahur

Oh LibaVahur, vaeseke, on lühike su aruke!
Su jutul pole mingit sima,
ses puudub sisu, puudub iva.

Vahur
Vahur
1 month ago

LibaVahur küsib, Volli vastab.

12,899JälgijatMeeldib

Viimased uudised