9.4 C
Kuressaare
Neljapäev, 23. september 2021
spot_img

Iga president on omal kohal

Arvan, et Eestil on presidentidega seni vedanud. Iga mees või naine on olnud õiges kohas ja täitnud seda rolli ajal, mis just temale sobivaim oli. Loomulikult seadis Lennart Meri kohe lati väga kõrgele.

Lennart oli juba kirjanikuna visioonimees ja tema sügavus ning kõrge mõttelend üheskoos sobisid presidendile just tema presidentuuri ajal väga hästi. Lennart sai presidendiks ajal, kui kõigepealt valis presidenti rahvas ja vaatamata sellele, et rahva eelistus langes Arnold Rüütlile. Kuna aga ka Rüütel valdavat enamust rahva häältest ei saanud, tegi lõpliku valiku riigikogu ja otsustas Lennarti kasuks.

Arnold Rüütel pidi ootama, aga sai järgmisena oma väljateenitud ameti ja ametiraha, olles rahvalik ja maalähedane president. Oma hallipäise vanaisaliku olemusega meeldis Rüütel paljudele.

Peale Rüütlit sai presidendiks Toomas Hendrik Ilves. Sarnaselt Merile oli temalgi eelnev välispoliitiline kogemus. Kuna Eesti oli just liitumas Euroopa Liidu ja NATO-ga siis Lennarti pandud seeme sai Toomas Hendrik Ilvese poolt hästi kastetud ja väetatud.
Järgmise presidendi valimisega oli veidi keerulisem. Viis aastat tagasi oli kandidaate nagu seeni peale vihma, iga erakond käis välja vähemalt ühe. Ei riigikogus ega valijameeste kogus ükski neist valitud ei saanud.

Mina ja Jaanus Tamkivi olime valijamehed Kuressaare linnast. Meil olid natuke erinevad seisukohad presidendikandidaatide osas. Mina olin arvamusel, et ükski toona valijakogusse esitatud kandidaatidest ei ole väga hea. Tamkivi toetas Siim Kallast, mis oli ka loomulik, sest tema oli ju ennekõike Reformierakonna kandidaat. Ausalt öelda nendest poliitilistest kandidaatidest oligi Kallas tugevaim ja parim. Käis isegi Saaremaal valijameestega kohtumas ja vestlemas.

Valimiskogu viljatu töö

Valijameeste kogu siiski presidenti valida ei suutnud ja pall veeres taas riigikokku. Siis läks juba aruteluks uute kandidaatide osas. Kuigi minu valijamehe töö oli tehtud, hing rahu ei andnud. Nii pakkusin kohe toonasele riigikogu esimehele Eiki Nestorile välja ühe uue nime – Tarmo Soomere.

Juba siis pidin oma valikut ka selgitama, paraku temast presidenti ei saanud. Minu arvates oleks Tarmo Soomere Lennarti mastaapi president, aga hoopis teistsugune ja just selline, millist meil praegu vaja oleks.

Mitte üksnes ei kaaluks, vaid soovitaks

Et Soomere on akadeemik ja Teaduste Akadeemia president, annab talle oma kaalu. President vajab aga rohkem sügavust kui kaalu. Ja seda on Tarmo Soomerel omajagu.
Temas saavad kokku füüsik ja lüürik, täppisteadlane ja inimhinge sügavusse kiikaja. Paljudele on ehk üllatuseks, et Soomere on omal ajal toimetanud kristlikku ajalehte ja olnud aktiivne koguduse liige.

Tema silmadest vaatab praegugi vastu poisilik uudishimu. Maailma kõiksuse imepärasus ei jäta teda külmaks. Soomere tunnetab seda imepärasust kogu oma värvigammas. Ta teab ja rõhutab, et inimene oskab loodust seletada palju paremini kui iseennast. Soomerel on anne keerukaid asju lihtsalt ja mõistetavalt lahti seletada.

Praegune aeg, mil peame seisma silmitsi kliimamuutuste ja digitaalse reaalsuse pealetungiga, vajab riik just sellist presidenti. Seepärast ma teda nüüd, neli aastat hiljem, mitte üksnes ei pakuks välja ega kaaluks, vaid soovitaks.

10 KOMMENTAARID

guest
10 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare
Anonüümne
Anonüümne
1 month ago

Ah et Ilves ja Kaljulaid on olnud head. Ilves läks ajalukku maksumaksja raha omastamisega, Kaljulaid viiendiku rahva vihkamisega.
Soomere on paljuski hea kandidaat, aga eile tuli välja tema rahvavastane seisukoht, et homodele peaks andma abieluõigused.

analüütik
analüütik
1 month ago

Soomere on selgrootu euroliberaalide ees koogutaja kes tuli välja ideega, et Eestisse võiks tuua miljon pagulast. Ei kõlba Soomere Eesti riigi presidendiks nagu ei kõlvanud ka need Ilves ja Kaljulaid.

Vahur
Vahur
1 month ago

Ei saa ka mina aru, et mis asi on presidendil enda nina toppida sinna, kes abielluda võib ja kes mitte. See ei ole presidendi ülesanne ja veel vähem otsustada.

Nõustun Anonüümsega, et esmalt sümpaatsena paistev Soomere tõmbas sellise lööklausega minu silmis küll endale kriipsu peale. Kummaline on ka veel see, et mees ise hoiab nüüd meediast eemale, justkui aru saades, et oli midagi valesti öelnud. Või siis lihtsalt jätab oma parimate mõtete elluviimiseks selle aja, kui ta ka valitud saama peaks.

123
123
1 month ago

paneks kohe lukasenka või putini meie rahvast juhtima, vaata kui hea, 99% toetus 😀 ekretöllid võiks vähem kireda soomes ja rohkem muneda.

Vahur
Vahur
1 month ago

On, mis ta on. Isegi kui Soomere saab valitud, siis vähemasti hullemaks asi minna ei saa. Niipea kui see 𝒃𝒖𝒓𝒂𝒕𝒊𝒊𝒏𝒂 oma nina ja muud ollused kokku pakib ja Eesti pildist kaob, siis oleme juba võitnud. Võib-olla ma söön oma sõnu aga kahtlen selles.

Hullemat rahvalõhestajat on raske ette kujutada, siis peaks juba kedagi koduustel terroriseerimas käima, see oleks hullem.

lugeja
lugeja
1 month ago

Vähemalt saaks praegusest lahti. Soomere jättis hea ja targa mulje, aga president ei peaks rääkima mida võiks keegi ütelda ja kes peaks omavahel abielluma. Asi ongi selles, et võiks olla veidi rohkem lepitaja ja apoliitilisem. Ma usaldan teda, aga samas ei tea kui tasakaalukaks ta suudab jääda. Loodetavasti lähevad ajapikku minema ka need buratiina sõbrannad. Seoses selle sillahüsteeriaga, enne tegeleks praamide kitsaskohtadega mis eriti esile praeguses olukorras tulid, kus on lubatud tasuta piletid, keegi ei topi kuskile külasse sadu miljoneid, see täituvus pole nii suur ka. Valitsus enda initsiatiivil sellega ei tegele.

Lisaks võiks Meie Maa toimetus ka sellise muudatuse ellu viia, et nimele klikkides näeks sama IP aadressi ajalugu (või koguni selle ära bännida), siis ei saaks see libavahur enam ennast iga kord uue nimega petta, hakkaks võib-olla häbi. Kaua see risustamine veel kestab? On vist hapu elu küll, sellise tegelase puhul võiksid tohtrid sunniviisiliselt kuplialuse kontrollida.

LibaVahurile (lugeja)
LibaVahurile (lugeja)
1 month ago
Vasta  lugeja

Tohoh, nüüd oled oma hullumeelsuses juba niikaugele jõudnud, et oled iseendast kirjutama hakanud. Huvitav, et sa pole oma üllitisele veel sadat plussi pannud.

lugeja
lugeja
1 month ago

Kommentaar oli kirjutatud ikkagi esmajärjekorras Soomerest. Mille järgi sa otsustad, et see peaks libavahur olema, ma ei ole kordagi teiste nimesid varastanud? Mis on need argumendid, segast peksta võib igaüks?Stiil ei ole sarnane, vastupidi – väljendan et ei ole rahul, sest paistab et toimetust see üldse ei huvita. Kui teised sellest netiperverdist kirjutavad siis ok?

Lugejale
Lugejale
1 month ago
Vasta  lugeja

Ega see loll näebki igal pool ainult oma Vahurit, ju peksab pihe ka ta peale

LibaVahurile (lugejale)
LibaVahurile (lugejale)
1 month ago
Vasta  Lugejale

LibaVahur võib ju
kirjutada ka teiste nimede all nagu lugeja ja Lugejale, ega see tema debiilsust veel vähenda. Muidugi võib iga kommenteerija kirjutada ükskõik millise väljamõeldud nime all, peaasion, et ta ei kirjuta konkreetselt kellegi reaalselt eksisteeriva teise inimese nime all. Aga see selleks, hämmastav on hoopis see, et seda haiget inimest lastakse siin kommenteerida. Selle LibaVahuri kommentaarid on niivõrd magedad ja äratuntavad, et siin ei ole kahtlustki kes neid sopalugusid siin vorbib. Aga nagu öeldakse: “Igal lollil oma lõbu”

12,899JälgijatMeeldib

Viimased uudised