8.6 C
Kuressaare
Pühapäev, 24. oktoober 2021

Ostsid pileti välismaa kontserdile või spordivõistlusele?

Seetõttu otsitakse ning ostetakse pileteid üha enam internetist, kus korraldajate ja ametlike edasimüüjate kõrval pakuvad pääsmeid ka erinevad platvormid ning nii-öelda järelturu müüjad.
Koroonaviiruse tõttu muutuvad plaanid kergesti, mistõttu võib juhtuda, et pileti ostnud inimesed otsivad võimalusi neid edasi müüa. Kui tarbija soetab pileti otse ürituse korraldajalt või ametlikult vahendajalt, on pileti ehtsus garanteeritud. Piletite soetamine järelturult või teiselt füüsiliselt isikult võib aga kaasa tuua mitmeid probleeme, millega esialgu arvestadagi ei oska. Kuidas vältida hilisemaid probleeme ja möödarääkimisi, see on küsimus.
Tarbijakaitseõigused ja nimeline pääse
Tarbijakaitsereeglid ei kehti näiteks siis, kui tegemist on kahe eraisiku vahelise tehinguga. Võimalike vaidluste ja probleemide korral ei saa sel juhul tarbijakaitseasutustelt abi küsida. Kasutades piletite ostuks vahendusplatvorme, tuleb kindlasti läbi lugeda müügikeskkonna üldtingimused. Teatud juhtudel pakub platvorm, millel tehingu teostad, ka eraisikute vaheliste tehingute korral täiendavat kaitset, näiteks kantakse piletiraha algselt deposiitarvele ning kui ostjal on pilet käes, saab ka müüja raha kätte. Mõned pileteid vahendavad ettevõtted, näiteks Suurbritannias registreeritud Ticketmaster (Ticketmaster UK Limited) on piletite järelturu müügi turvalisemaks muutmiseks loonud eraldi programmi. Antud kaupleja Fan-to-Fan piletite müügisüsteemiga toimub piletite edasimüük ehk teise ringi turg turvaliselt sama kaupleja platvormil, kellelt esialgne pilte osteti.
Järelturult piletite soetamine ei ole ebaseaduslik, kuid kindlasti on oluline kontrollida, kas pilet on personaliseeritud ehk konkreetse isiku nimele väljastatud. Paljud rahvusvahelised festivalid ja suured spordiüritused on järelturu ning vahendajate vältimiseks loonud süsteemi, kus pileti soetamisel ning hiljem ka festivali- või üritusealale sisse saamiseks on vaja tõendada, et pilet on just konkreetse külastaja nimele soetatud.
Sageli on vajalik selleks esitada isikut tõendav dokument. Kui nimi piletil ja dokumendil ei klapi, võivad korraldajad ürituse külastaja ukse taha jätta. Seega tasub alati enne pileti soetamist kontrollida ürituse korraldaja veebileheküljelt ega piletid ei ole personaliseeritud. Tasub meeles pidada, et nimelisi pileteid ei saa ka ise järelturul müüa.
Originaal või võltsing
Mitmel juhul on tarbijatel mureks, et veebileheküljel kuvatud pileti hinnale lisanduvad täiendavad tasud. Sellisteks tasudeks on näiteks teenustasu (service charge), broneerimistasu (reservation fee) ja turvalise pileti edastamise tasu (secure ticket delivery). Sealjuures ei ole sageli ostuprotsessi käigus tasude suurust määratletud, need on välja toodud väikeses kirjas ning vähemärgatavalt ja ostuprotsessi kõige viimases staadiumis. Mitmed piletite järelturuplatvormid, näiteks Hollandis registreeritud Ticketswap on piiranud piletite liigkasuvõtlikult müümist selliselt, et pileti edasimüüja saab pileti ostuhinnale lisada maksimaalselt 20%. Ostuhinnast odavamalt müümine ei ole reguleeritud.
Garantiid pileti ehtsuseks ei ole, ent kahtluse korral uuri enne maksmist edasimüüjalt pileti seerianumbri kohta ning kontakteeru selle kehtivuse kontrollimiseks pileti väljastanud ettevõtte või ürituse korraldajaga. Võltsitud pileti korral ei ole kontserdi ära jäämisel ning piletite tagasi ostmisel võimalik sul tagasimakset taotleda. Võltspiletitele viitab ka see, kui mõnes portaalis müüakse pileteid juba enne ametlikku piletimüügi algust. Pole võimalik, et enne korraldaja teavitatud müügialguse kuupäeva ja kellaega on piletid edasimüüjate käsutuses.

Müüja taust ja hangeldajad

guest
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare
12,899JälgijatMeeldib

Viimased uudised