1.7 C
Kuressaare
Pühapäev, 24. oktoober 2021

Väikerahva võimalustest suures poliitikas

Ilmselt on lugejad nõus, et nii saarlased kui ka mägilased – linnadest eemal ja lahus elades – on paras konservatiivide kamp.
Kord omaks võetud põhimõtetest loobutakse visalt, nurkaaetult võidakse muutuda eriti vägivaldseks, ent kogukonna või kogu oma rahva nimel ollakse valmis tegema ka asju, mis n-ö päris tsivilisatsioonis ei tule kõne allagi.
Näide Makedooniast
Balkani poolsaare keskel asub Makedoonia, mis teist aastat on nõus enda nimetama Põhja-Makedooniaks. Miks? Sest seda nõudis Kreeka, kelle selja taga olid Venemaa ja Euroopa suurriigid. 28 aastat olid makedoonlased selle vastu ja tuginesid teadmisele, et 1991. aastal Euroopa suurriikide põhiseaduskohtute esimeestest moodustatud nn Badinteri komisjon tunnistas Makedoonia kõigist puna-Jugoslaavia osadest Sloveenia kõrval teiseks n-ö Euroopa-kõlblikuks riigiks.
Tänaseks on kõik ülejäänud Balkani riigid kes otsapidi Euroopa Liidus, kes isegi NATOs, ent Makedoonia jätkuvalt karistuspingil. Prantslaste-inglaste eestvedamisel alanud Balkani eliidi “õpetamise” mõtteks oli Venemaa kosumise ootamine, ent nüüd on kohal ka Hiina ja segadus arvatust veel suurem. Nii suureks aetud mängus oli selge, et varem või hiljem Balkani liidrid murduvad ja hakkavad tegema seda, mida neilt nõutakse või, kui võimalus, siis seda, mida kõige tugevam nõuab.

Nagu öeldud, olid makedoonlased ühel hetkel nõus riigi nimega, kuid nüüd tuli juba täiesti sensatsiooniline teade – 26. juunil peeti pealinnas Skopjes teine LGTB kogukonna uhkuse paraad (esimene oli riiginime muutmise aegu 2019. aastal kuni 100 osalejaga) ning seda riigi presidendi ja tema proua osalusel. Peaminister aga tervitas ettevõtmist Facebookis. On’s kusagil veel selle tähistamine kohe nii kõrgel tasemel alanud?

guest
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare
12,899JälgijatMeeldib

Viimased uudised