5 C
Kuressaare
Esmaspäev, 18. oktoober 2021

Sohvast, luurajatest ja Moldovast

 Sestap oli paras üllatus, kui praegusel probleemideküllasel ajal otsustas proua president mitu nädalat hiljem teha enda väidetavast diskrimineerimisest numbri, pidas 12-minutilise kõne ja surus peale ka pooletunnise arutelu. Tulemuseks mõistagi uued lubadused naiste edutamisest, ei enamat.
Aprillikuu ise algas tanki- ja lennukite müra saatel, sest Venemaa korraldas suured sõjaväemanöövrid Ukraina naabruses, mis pidid USA president Bidenile andma enne esmakohtumist Putiniga märku, et Venemaalt selles kandis järelandmisi pole loota. 17. aprillil sai see musklite mäng ootamatu lisa, kui Tšehhis 2014. aastal toimunud laskemoonlao plahvatuse uurijad tulid järeldusele, et kuriteopaika olid vahetult külastanud mehed, keda üldsus tunneb “Petrovi ja Baširovina”. Seda seotult Novitšoki mürgitusjuhtumiga Salisburys Inglismaal.
Jälgede segamine
Vene propagandamasin segab alati jälgi, ent paljudel oli võimalus näha kolm aastat tagasi samade meeste intervjuud Margarita Simonjanile, Venemaa välispropagandakanali RT juhile. Siis pajatasid mehed oma huvist väikelinnade vastu ja nüüd ilmnes, et samad mehed olid seitse aastat varem külastanud ka Tšehhi väikelinna enne võimsat plahvatust. Moskvast väideti, et see pole kuidagi seotud sõjaga Ukrainas, ent 26. aprillil tegi Venemaa välisministeerium esimese ründava avalduse, teatades Berliinile viidates, et Tšehhil, Bulgaarial (selle kodanik oli lao omanik) ja Ukrainal “kui potentsiaalsel ostjal” tuleb selgitada, miks nad omasid seadusega keelustatud maamiine. Ehk siis see, mida seni eitati – seotus sõjaga Ukrainas, lobiseti muid asju selgitades välja. Lisaks veel sedagi, et Vene luure ei kasuta keeruliste operatsioonide läbiviimiseks mitte kunagi algajaid. Pigem juba proovituid, mida kinnitab samuti mäng Petrovi ja Baširovi passidega 2018. aastal ja neli aastat varem, julgeolekupolkovniku tütre pulmafotod jmt.
Rünnak NATO riigi vastu
Selge see, et Petrovi-Baširovi lugu heietatakse veel kaua ja jätkub ka diplomaatide vastastikkune väljasaatmine. Tasub teada, et meil on põhjust Tšehhiga solidaarne olla küll ja küll – 15. veebruaril 1991 loodud Visegradi grupp ehk Poola, Tšehhi ja Slovakkia, Ungari liit, mis on võrreldav Balti Nõukogu ja Assambleega, oli esimene rahvusvaheline institutsioon, mis toetas Balti riikide iseseisvumist pärast Nõukogude armee rünnakuid Vilniuses ja Riias.
Täna tuleb tõdeda, et Lääne-Euroopa riigid pole tõtanud Tšehhit toetama ja ühe põhjusena on nimetatud Tšehhi presidendi vahepealset segast avaldust. Ent ega me täie suuga rääkimisega ei hiilga. Nädal tagasi tuletasin meelde Eston Kohveri röövimist septembris 2014 pärast seda, kui USA president Obama Tallinna väisas. Meie toonane poolhääli rääkimine tulenes sellest, et kapo lootis suure sündmuse varjus oma väikse operatsiooni vaikselt ära teha, ent ilmnes, et seda just oodati ja meid püüti lõksu. Sestap oli raske numbrit teha, ent igal juhul oli see rünnak NATO riigi vastu ja samalaadne operatsioon nagu tšetšeeni tapmine Berliinis või Novitšoki kasutamine Salisburys.
Vene “instruktorite” abi
Probleem on aga selles, et Venemaa sõjaväemanöövrite ja luurajate väljasaatmiste varju on jäänud märksa tõsisemad Venemaa ettevõtmised. Eeskätt Kesk-Aafrika Vabariigis, kus 300-meheline Vene “instruktorite” salk aitas võimule president Touadera, mis järgnevalt vormistati ÜRO Julgeolekunõukogu resolutsiooniga. Sama sündis ka Liibüas, mille uued juhid olid 15.-16. aprillil Moskvas ja alles pärast seda kohtusid Lääne juhtidega.
Ärevad sündmused toimusid ka Ukraina naabruses Moldovas, mis sai mullu Euroopa meelse naispresidendi Maia Sandu, ent parlamendis on ülekaalus Moskva-meelsed ja neid kamandab spiiker Zinaida Greceani. Maia sai konstitutsioonikohtult õiguse parlament laiali saata, ent Zinaida kaebas tema peale Euroopa Nõukogusse. Sisuline vaagimine Strasbourgis jäi pooleli, sest 23. aprillil tagandas Moldova parlamendi enamus kolm konstitutsioonikohtu (KK) liiget, valis uue kohtuniku ja võttis talt ka ametivande. See kõik oli seaduste vastane ehk toimus riigipööre ja president oli tunde mängust väljas.

Õnneks reageerisid kohapealsed USA ja EL-i saadikud, president pääses teleekraanile ja esmaspäeval võeti kõik kontrolli alla: Sandu pooldajad piirasid sisse KK ja uus kohtunik astus ise tagasi. USA riigidepartemang tegi poliitmänguritele hoiatuse teisipäeval ja päev hiljem määrati valimised 11. juulile. Selge see, et neiks valmistutakse ka Moskvas.

guest
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare
12,899JälgijatMeeldib

Viimased uudised