6 C
Kuressaare
Laupäev, 16. oktoober 2021

Looduslik ja muud valikud

Keerukohti on veelgi, näiteks kui keskkonnas on pärast muutust ellujäämiseks olulisem mitte külmus või palavus, vaid hoopis liikumiskiirus, jääb vana kohastumus alles ja segab uurijate jaoks jälgi. Nõnda tuleb möönda, et kogu oma nulli-ühelises lihtsuses on ellujäämiskohastumuste jälitamine päris keeruline. Ning see ei ole veel midagi. Kui evolutsionäärid leiutasid järglaste saamise, muutus null kuni üks null kuni paljuks. Kes jääb ellu, on muidugi tubli, aga evolutsiooni teevad olendid, kes saavad järglasi.
Kohastumine kohastumisele
Sugulise paljunemisega (see, kui paljunemiseks on vaja erinevaid sugusid, näiteks isas- ja emassugu) leiti loodusliku valiku seaduspäras auk. Selgus, et alati ei pea paljude järglaste saamiseks ellujäämistšempion olema, piisab, kui heita sellisega ühte. Nii leiutasid ühteheitmishuvilised sugulise valiku, mis töötab umbes nii, et omadused, mis peaksid ellujäämise tagama, äratavad suguiha.
Mäletame, et erinevates ja muutlikes keskkondades on ellujäämisomadused erinevad ja muutuvad. Kah mäletame, et kohastumine on alati väikese hilinemisega, miska kohastumine kohastumisele on kahe järjestikuse hilinemisega. Niisiis igaks juhuks: kindlasti leiab vastassugu veetlevate omaduste seas selliseid, mida enam ammu või uues elukohas mitte iialgi pole ellujäämiseks vaja läinud. Inimestel on suured lihased, pikk kasv, rasvarepositooriumid siin-seal ja nii edasi.
Kohastumine kohastumisele kohastumisele
Kui veetlevaks muutunud omaduste kandjad olid tähele pannud, et neid pannakse tähele, kohastusid nad omakorda ning leiutasid millegi, mida võib ehk nimetada veetlemispingutuseks. See mõjub umbes nii, et kui oma teatud omaduse eest hoolitseda ja seda nähtavamale seada, hakkab ühteheitmishuvilisi kogunema ning nende seast saab siis ise kõige sobilikuma(d) valida.
Siin on juba vaja õiendada, et need tegevused ei ole teadlikud ega manipulatiivsed, vaid instinktiivsed. Tung enda eest sel moel hoolitseda on olemas nendel, kelle esivanemail juhtus see tung olema ja kes sellest tulenevalt olid edukad paljunejad. Näiteiks on oma karvade limpsimine, jõusaalis käimine ning nõnda edasi.
Veel pikema loksu üle võrreldes keskkonnamuutustega ei tule üldse imestada. Mõnede omadustega juhtus, et selle kasutajad ühendasid end looduslikust valikust lahti, ilma et see muutuks kahjulikuks: omadus polnud ellujäämisele enam sisulise mõjuga üheski suunas, küll aga sugulisele valikule. Evolutsioonis nimetatakse seda seksika poja sündroomiks: tunnuse kandjaga on mõistlik ühte heita, sest tema järglastel on tunnus, mille kandjaga on mõistlik ühte heita, sest tema järglastel on seesamune tunnus… ja nii edasi kuni lõpmatuseni.
Kui ei läinud nii, võis tung enda eest hoolitseda muutuda lihtsalt arusaamatuks. Kui see ei sega ellujäämist, siis pole sellest midagi, kui mõned isendid tegelevad mingite arusaamatute asjadega. Võib juhtuda, et ebatavaliste hobidega inimesed, kes just ei suple seksis, teevad just seda.
Enese tähtsate või muude momentide eest hoolitsemine võib muuhulgas kasvada petmiseks. Kui vastassugu kõõritab aina ühte kindlat omadust, võibki sigimisedu võti olla neile midagi kõõritamiseks pakkuda. Nõnda saab oma lihaselisust või rasvasisaldust riietega näiliselt suuremaks teha.
Talupoja-ajast mäletame naiste imperatiivi minna heinale tuhandete ülestikku seelikutega, et oma ümbermõõtu suuremana näidata, aristokraadi ajast lämmatavaid korsette vastupidise efekti jaoks, oma ajast teame igasuguseid tarindeid rindade ja õlgade kuju näiliseks muutmiseks. Loomad leiutasid selle muidugi enne. Üks kinnistunud petekas leidub ühel ämblikuliigil, kus isased on harjunud emastele viima enne paaritumist kärbse asemel kivikese, noh ja emased ei ole pettust veel tähele pannud.
Kohastumine kohastumisele kohastumisele kohastumisele
Loodus võtab vahel kätte ja hakkab ootamatult uuesti valima. Veetlev tunnus, mis osutub nii ellujäämise kui sigimise asjus tarbetuks, ei anna õnge läinule sama palju järglasi kui sama veetlev tunnus, mis osutub tarbliseks. Selle küsimuse lahendamiseks leiutati pirtsakus. See on omadus mitte eriti õnge minna. Nood, kes lasid end pikemalt ja põhjalikumalt veenda, jättes sedasi vähem võimekad isendid ukse taha, said järglased tõeliste tšempionidega ehk said järglasi rohkem. Inimilmastki tuleb tuttav ette raskesti kättesaadava mängimine.

Kohastumine kohastumisele kohastumisele kohastumisele kohastumisele

guest
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare
12,899JälgijatMeeldib

Viimased uudised