8.6 C
Kuressaare
Pühapäev, 24. oktoober 2021

Jõulud puudutavad hingekeeli

Rene Reinsoo kutsus ka arstiharidusega endise sotsiaalministri ja terviseameti peadirektori ametist lahkunud praeguse Kuressaare haigla nõukogu liikme ning vallavolikogu esimehe Tiiu Aro kogudusega kohtuma. Tiiu arvas, et miks mitte, võivad ju hallipäised prouad oma kogemusi jagada ja Saaremaa saab tugevamaks. Soovisime talle selleks väge ja Jumala õnnistust!
Saime teada, et Tiiu Aro, oh üllatust, on Kärla kunagise köstri, organisti, koorijuhi ja õpetaja Toomas Sõmmeri (1859-1931) tütre Marie (1891) järeltulija. Juured siin kandis kenasti maas. Sõmmerite esiisad on sündinud Sõmera külas Soomusel 1800-ndate alguses.
Järelpõlve on kohapeal päris palju ja musikaalsus on nende üks annetest. Tiiu oli kaasa võtnud vana perekonnafoto (plaadile tehtud). Selliseid pole eriti säilinud. Sain küla ajalukku väärt materjali. Selgus veel, et minu ja Tiiu vanavanaisad on esimese Saaremaa pasunakoori (1881. a Peeter Südda loodud) ülesvõttel.
Pastoraadis kringliga maiustamise kõrval jätkus jutuajamine koguduse ja naiskoori liikmetega ning kõik muud tähtsad teemad tulid käsitlemisele. Huvitav arutelu esivanematest ja nende märkimisväärsetest jälgedest ning praosti amet said mõneti selgemaks. Rõõmsameelsus ja optimism, olla kursis, mis meil elamiseks vaja, see on, mida vajame.
Anti Toplaane vaimulikutöö ja pere kõrvale mahub kenasti ära linnakodaniku komisjoni esimehe amet ja vallavolikogus tuleb samuti kaasa mõelda. Küllap sport ja iga päev Piibli lugemine ning loetu üle mõtisklemine ja palves olemine hoiavad vaimu värske ja meele rõõmsa ning rahulolematus upub sohu.
Õp Rene rääkis koguduse rõõmudest – koostöö lasteaia, kooliga, kiriku töötegijatega, vallaga, naiskoori olemasolu – ja murest samuti, et kirik on küll keset küla, aga kirikukellade kutset kuulevad vähesed. Kellad helisevad küll väga armsasti. Evangeeliumi kuulutatakse igal pühapäeval ja palvetatakse meie kõigi eest.
Piibel juhib Jumalat usaldama
2019. aasta loosung on “Hoidu kurjast ja tee head, otsi rahu ja nõua seda taga!” /Ps. 34,15/. Kas see on kerge ülesanne? Ei sugugi, aga Jumala abiga on kõik võimalik.
Mõtlesin juubeliaastal, et mis võiks olla minu kingitus Eestimaale? Äkki see, et loen vähemalt sajal päeval raamatut “Vaimulikud loosungid” ja Eesti Kiriku kalendris selleks päevaks ette nähtud piibli kirjakohti ning mõtlen ja püüan aru saada, mida pühakiri mulle räägib. See on saanud harjumuseks ja 279 päeva sai tänaseks täis.
Teen märkmeid, milline on ilm ja kuidas päev kulgeb. Mõtlen, olen iseendaga oma 15 minutit kindlasti. Põnevaid üllatusi tuli kuhjaga. Võõrad mõisted said arvutist otsides seletuse. Olen ju ka varem Piiblit palju lugenud, aga ju siis ikka pinnapealselt. Piibel juhib inimest nii, et ta julgeb usaldada Jumalat ja selgemaks saab usukindlus, mis avab maailma erinevad tahud. Õp.14,33: “Mõistliku südames hingab tarkus, aga alpide sees pole seda tunda.” On ju kenad sõnad!
Kirikus õpetaja jutluse tähelepanelik kuulamine on igas mõttes hariv ja õnnistav. Ikka suudab meie kallis õpetaja Rene Reinsoo jutlustada nii, et pead ka kodustele sõnumi edasi viima, sest ei raatsi lasta midagi kallist kaotsi minna. Ka nalja saab. Lasteaed juba käis kirikus jõulude tulekut tervitamas ja kooli jõuluteenistus on reedel, see on traditsioon.
Praosti jutlusest kuulsime, et oli hiljuti ristinud lapse täpselt tema sünnipäeval, ilus sünnipäevakink. Jääb meelde kogu pikaks eluks. Aga mainis ka pussitamist Kuressaares. Surma sai mees samuti oma sünnipäeval. Issand on aja ja igaviku Jumal. Inimese elu on vaid silmapilk.
Kes pärib igavese elu ja surm on vaid vaheetapp? “Aga sinu surnud ärkavad ellu, sinu laibad tõusevad üles. Ärgake ja hõisake, põrmus lamajad! Sest sinu kaste on valguse kaste ja maa paiskab välja kadunud.” /Js.26, 19/. Pühakiri lohutab.
Jõulud tulevad ja paljudes kohtades, ka Saaremaa kirikutes toimuvad hingekeeli puudutavad kontserdid ja küünalde süütamised. Kirikuõpetajatel on tööd rohkesti. Õnnistagu neid suur Jumal! Kui pühapäeval õpetajat hoolega kuulata ja sageli piiblit lugeda, saad tohutu elutarkuse omanikuks ja üllatud, kui ilusas eesti keeles sulle asju seletatakse.
Jõululaulude sõnad poevad hinge
Teise advendi püha kirikus kaunistasid koguduse naiskoori Kargell laulud koorijuht Ülle Vallaste juhatusel. Jõululaulude sõnad on sügavalt hinge pugevad: “Vanaisa viiul seinal, jõuluviisid sees, kui sa oskad kuulata, siis saad need endale.” Või: “Koduakna küünlatuled valgustavad ööd, ingel kõrgel tornitipus jõulukella lööb.”
Vihikus, millest uusi laule õppisime, on üle 50 imeilusa jõululaulu. Leidsin mitmeid, kus sõnade kirjutaja tundmatu, aga ka 500 aasta taguse, autor Martin Luther ise ning luuletajad, muusikud siitsamast Eestimaalt. Ilus viis kestab ega sure. Kargellil on seoses advendiga seljataga laulmine Kärla pargis ja klubis, et küünalde süütamine kodukandis ikka uhkem saaks, ning osalemine Kihelkonna üheksandal talvelaulupeol. Anti Toplaan küsis, kas koor ka laulupeole on minemas, kuidas te siis veel kirikutes laulda jõuate?
Aga meie dirigent on kindel, et laulame ka laulupeo eliitkooris ja saame hakkama. Rõõmustame jõululauludega koos õpetaja Rene Reinsooga eakate kodu elanikke Kuressaares ja laulame jõulud kodudesse Kärla kirikus. Koori read on täienenud, see on eriti armas.
Ka vana aasta ärasaatmine käib ikka lauluga ning Pille-Rite Rei musitseerimist on samuti loota.
Oli kena jõulueelne pühapäev ja kohtumine praosti ning Tiiu Aroga oli väga tore!

Kaunist Issanda tulemise aega! Häid jõule!

guest
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare
12,899JälgijatMeeldib

Viimased uudised