6.5 C
Kuressaare
Laupäev, 16. oktoober 2021

Saare maakonnale katuserahaks miljon eurot

Kõige suurem summa ehk 400 000 eurot nähakse Saaremaal ette kohalike teede mustkatte alla viimiseks.
Saaremaa vallavanema Madis Kallase sõnul on sisuliselt tegu regionaaltoetustega ja on igati tervitatav, et valitsuse ja riigikogu tasandil üksnes ei räägita regionaalpoliitikast, vaid erinevaid olulisi projekte toetatakse ka reaalsete sammudega.
“Oluline, et sarnased regionaaltoetused läheksid võimalikult laiale sihtgrupile, nagu seda on kindlasti ka näiteks Saaremaa valla teed või Kuressaare haigla kopteriplats. Siinkohal on tegu väga oluliste toetustega Saaremaa inimeste hüvanguks,” ütles Kallas. Millal ja milliseid kohalikke teid on plaanis hakata mustkatte alla viima, praegu öelda ei saa, kuna tegemist on siiski alles riigieelarve eelnõuga.
200 000 eurot katuseraha on riigieelarve eelnõu kohaselt mõeldud Kuressaare haigla kopteriplatsi rajamiseks, millest on räägitud oma paarkümmend aastat. Haigla eelmise juhi Viktor Sarapuu sõnul oli kopteriplatsi teema üleval 2002. aastal, kui temast sai haigla juht.
“Vahelduva eduga liikus asi sinnamaani, et kui ma lahkusin, jõudis linn seisukohale, et kopteriplats võib tulla. Mul liikusid peas mõtted ka haiglapoolse rahastamise võimalusest,” meenutas Sarapuu.
Kopter on seni maandunud haigla lähedal asuva hooldekodu Saaremaa Valss taha. “Kuna talvel oli seal palju lund ja vihmaga porine, läheks tarvis platsi, kuhu saaks kindlalt maanduda,” ütles Sarapuu.
Ilm mõjutab patsiendi vedu
Haigla praeguse juhi Märt Kõlli sõnul haigla oma raha kopteriplatsi jaoks ei arvesta. “Detailplaneering on kehtestatud. Kui finantseerimine on kindel, tuleb hakata esimese sammuna projekteerima ja ehitushanget korraldama. Kopteriplatsi oleks väga tarvis, sest sügisest alates hakkab ilmastik mõjutama ka patsiendi vedu kopterini,” märkis Kõlli. Keskmiselt läheb tema sõnul kopterit haigla lendudeks vaja 50 korda aastas ehk vähemalt kaks korda kuus.
Veel on plaanis riigieelarvest eraldada 100 000 eurot Valjala välitreeningkeskuse väljaehitamiseks, mis tuleb põhikooli juures asuvale Nooruse kinnistule. “Terviseraja algusesse tahame paigaldada välitrenažöörid ja et seal oleks võimalik ka lastel harjutusi teha,” ütles Valjala osavallakogu juht Kaido Kaasik. “Vaatame, mis veel teha annab. Maa on meil olemas. Sinna tuleb planeering peale teha ja hanked läbi viia. Loodame, et vald ka toetab meid. Võibolla annab ka skatepargi juurde miskit teha,” lisas ta.
Ruhnu vallale on õpetajate kodu ostuks ja renoveerimiseks kavas eraldada 100 000 eurot. Ruhnu vallavolikogu esimehe Heiki Kuke sõnul võimaldaks see summa Riigi Kinnisvara AS-ilt ära osta ja täielikult renoveerida endise piirivalvekordoni ülema hoone, mida vald on juba aastaid endale soovinud.
“See oleks meile suureks abiks, sest Ruhnus on elamispindadega probleeme, seda eriti suvel. Valla soov on, et õpetajad elaksid saarel aastaringselt, mitte ei peaks kevadel kohvrid pakkima ja välja kolima. Korralik õpetajate maja sellise olukorra välistaks,” ütles Kukk.
Liiva taristu on arengule alla jäänud
100 000 eurot saab plaani kohaselt riigieelarvest Muhu Liiva keskuse väljaehitamiseks. Muhu vallavanema Raido Liitmäe sõnul aitab võimalik riigipoolne toetus ellu viia eelmisel aastal kehtestatud Liiva küla keskuse detailplaneeringus kavandatu: ehitatakse välja keskplats atraktiivse puhkealana, turuhoone ning ettevõtlusala.
Vallavanem nentis, et praegu on Liiva keskuseala taristu pisut jalgu jäänud Liiva keskuse viimaste aastate tormilisele arengule ning seal on kavas välja ehitada vee- ning kanalisatsioonitrassid, teisaldada ja asendada uues kohas vana alajaam, rajada uued elektriühendused, uuendada juurdepääsuteed koos tänavavalgustusega, rajada tuletõrje veevõtukoht ning püstitada turuhoone koos majandushoonega.
“Projekteerimine on edukalt tehtud ning juba käib riigihange Liiva keskuse esimese etapi ehitustööde teostaja leidmiseks. Ala väljaehitamiseks oleme saanud toetust nii EAS-ilt kui turuhoone ehitamiseks ka LEADER-meetmest, kuid suurem osa töödest on plaanitud teha Muhu valla eelarvelistest vahenditest. Praeguse ajakava kohaselt on ala uuendatud 2019. aasta oktoobriks,” selgitas Liitmäe.
Kuna Muhu vallal on käsil kolm väga mahukat ehitustööd – uute üürikorterite ehitamine, Liiva keskuseala ehitustööd ning lasteaia neljanda rühma ehitustööd -, on vald nimetatud investeeringute katteks plaaninud võtta ka investeerimislaenu.
Vältida niiskuse sissetungimist
EELK Püha Jakobi kogudusele eraldatakse riigieelarve eelnõu järgi samuti 100 000 eurot, seda hoonete korrastamiseks. Püha Jakobi koguduse juhatuse esimees Tiit Rettau kinnitas, et taoline rahasüst oleks koguduse jaoks hindamatuks abiks.
“Kiriku juures on alati midagi teha, aga kõige tähtsam on praegu vältida niiskuse sissetungimist. Pakilisemate töödena on plaanis kiriku torni ja edelanurga müüritise pragude täitmine, lääneviilu katmine pliiplekiga ja põhjakülje tugipiitade katmine valtsplekiga. Koguduse suurim unistus on muidugi see, et kiriku kunagi soojaks saaks,” ütles Rettau.

Püha Jakobi kogudus on toetust saanud ka PRIA-lt, sellega on kavas ära vahetada tõllakuuri katus ja viia köök vastavusse tänapäeva nõuetega.

guest
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare
12,899JälgijatMeeldib

Viimased uudised