12.8 C
Kuressaare
Teisipäev, 28. september 2021
spot_img

Tasutud valimisreklaam: Regionaalministri tühi portfell

Teema on olnud päevakorral pikalt ning tunnistagem, et häid vastuseid on siin vähe. Portfellita ministri ametikoht on ju loodud millegi konkreetse ärategemiseks, aga kui rääkida haldussüsteemi korrastamisest, siis tahaks oravatelt küsida, kas nüüd on siis midagi valmis?

Minister Jaan Õunapuu valitsemise ajal suudeti regionaalministrile välja võidelda reaalne haldusala koos pisikese aparaadiga. Samuti töötati siis välja regionaalarengu suunamise seadus, mis lõpuks koalitsioonipartnerite vastuseisu tõttu kinnitamata jäi. Rääkimata pikalt arutatud haldusreformi teostamisest, kus igal erakonnal on oma arvamus. Neli aastat tagasi asus uus minister taaskord välja töötama “uut plaani”.

Uus algus on vajalik

Tegelikkuses on omavalitsuste rahakott võrreldes kohustustega õhem kui viimase kümnendi algusaastail – selles mõttes oleme mitu aastat kukkunud. Praegust seisu tuleb ikka ausalt nimetada tagasi-, mitte edasiminekuks.

Oluline on ka pädeva ja jõulise regionaalministri olemasolu, sest vastasel juhul ei suuda see institutsioon tõepoolest siseministri abi rollist väljuda ja regionaalpoliitika ajamine piirdub vaid katsetega. Eesti ajaloost on näiteid, kus seda ametit pidas rallisõitja, kes suutis küll Eestile mitu tiiru peale teha, kuid tulemuseks oli vaid rataste alt kruusateedel üleskeerutatud tolm.

Regionaalteemade arutamiseks korraldasid sotsiaaldemokraadid hiljuti Haapsalus arengufoorumi “Kogu Eesti peab elama”. Foorumil toimus lisaks haridusvõrgu ja äärealade elukorralduse aruteludele ka debatt Eesti regionaalministri rolli üle ühiskonnas ja tema kaasarääkimisvõimest valitsuses.

Palju kisa – vähe villa

Eesti esimese regionaalministri Eiki Nestori sõnul on meil koostatavad strateegiad sidustamata ja valdavalt neid ka ei järgita: nimelt ei astu eelarvepoliitika ühte jalga riiklike arengukavadega. On selge, et kõige tulemuslikum on regionaalpoliitika siis, kui rahanduspoliitika seda toetab. Praeguse mudeli puhul on aga nii, et kui regionaalminister ei kuulu peaministri ja rahandusministriga ühte erakonda, siis on ka tema tööpõld suhteliselt piiratud.

Lahenduseks saab olla vaid regionaalministri positsiooni tugevdamine valitsuses. Sel juhul peab valitsus otsuste langetamisel kohustuslikult arvestama nende regionaalpoliitilise mõjuga. Kahjuks pole selleni jõudmine praeguste valitsusparteide mentaliteedi juures reaalne.

Sotsiaaldemokraadid on koondamas oma ridadesse suurimat kohalike omavalitsuste juhtimiskogemusega meeskonda, kelle eestvedamisel on Eestis võimalik läbi viia riigireform. Reformi tulemusel antakse vastutus ja ka sinna juurde kuuluvad vahendid maakonnatasandile, millest saab omavalitsuslik juhtimistasand.

Regionaalministril tuleb töö ise üles leida

Arengufoorumi lõpus toimunud diskussiooni käigus jõudsime ühisele seisukohale, et Eestile on regionaalpoliitiliselt kõige olulisem omavalitsuste iseseisvuse suurendamine, maakonna tasandi institutsioonide tugevdamine ja piirkondliku mõõtme tõhustamine riigijuhtimises.

Sotsiaaldemokraadid soovivad ellu viia riigireformi, mille sisuks on muuta tänane maakond sisuliseks omavalitsuslikuks võimutasandiks. Sinna tuleb koondada valdade ja linnade piire ületavad funktsioonid, mille täitmine paljudel omavalitsustel praegu üle jõu käib, ning inimestest põhjendamatult kaugele jäänud riigi avalike teenuste osutamine.

Kava käivitudes jääks maakondliku tasandi ülesandeks tõenäoliselt ühistranspordi, arstiabi, gümnaasiumihariduse, maakondliku arendustegevuse ja jäätmemajanduse korraldamine. Kuni reformi teostumiseni tuleks regionaalministril taastada omavalitsuste tulubaas 2008. aasta tasemel ning tagada, et kohalike teede korrashoiuks ette nähtud summad kataksid optimaalse vajaduse.

Mingil juhul ei ole regionaalministri institutsioon ennast ammendanud, kuid minister peab suutma ameti välja kanda ning ennast valitsuses kehtestama. Regionaalministri portfellil on sisu küll, kui osatakse selle sisuga midagi peale hakata. Kuna tegemata töid ja lahendamata probleeme on küllaga, on ka uues valitsuses alustaval ministril tööpõldu piisavalt. Oleks ainult tahet teha ja asjaosalisi otsustamisprotsessidesse kaasata!

Eelmine artikkelKirikupühad
Järgmine artikkelUUS! Liiklusavarii Kaarmisel
guest
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare
12,899JälgijatMeeldib

Viimased uudised