-0 C
Kuressaare
Laupäev, 27. november 2021

Teised lehed

Postimees
Kontrolli kadumine Läti, Soome ja Rootsi piiril on käegakatsutav muutus, mitte abstraktsed arutelud Euroopa Liidu teemal. See peaks kindlasti tegema kodanikele arusaadavaks Euroopa Liidu kasulikkuse. Eesti kodanike suurenev jõukus ja tihenevad reisid tähendavad ka, et Schengeni alaga ühinemine pole lihtsalt eliidi projekt, sellest võidavad paljud.
Muidugi ei tähenda piiride kadumine veel seda, et Eestist Euroopasse reisida on väga lihtne. Puudub korralik raudteeühendus ja ka maanteed ei tekita kuni Saksamaani erilist sõidulusti. Kuid kindlasti on näiteks Riiga sõitmise kavandamine varasemast hõlpsam.
Veelgi sümboolsem on piirikontrolli kadumine soomlastega. Veel 1990ndate aastate keskel nõuti Eesti kodanikelt Soomes viisat, nüüd on tänu Euroopa Liidule soomlaste umbusk kadunud.
Schengeni viisarežiimiga ühinemine tähendab muidugi usaldust: Lääne-Euroopa näeb Ida-Euroopa suutlikkust oma piire hallata ja teatada neile kurikaeltest ja vastupidi, näiteks mõni vana Schengeni riik ei annaks viisat inimesele, kes pole Eestis teretulnud. Kindlasti jälgivad nn vana Euroopa riigid tähelepanelikult ka seda, kuidas Eesti ja teised Venemaaga piirnevad riigid tulevad toime Vene piiri kontrollimisega.
Äripäev
Tänaseks oleme lahti saanud väikse, aga väeti riigi staatusest. Isegi Venemaa silmis. Oleme muutunud tavaliseks, keskmiselt jõukaks Euroopa riigiks, abivajajast abistajaks. Oli esimene aasta, kus kõigil tööd teha soovivatel inimestel oli tööd ja sissetulekud kasvasid.
Pronksöö. Ansipi valitsuse proovikivi. Tulemus oli õige – pronksmees on teisaldatud, viis, kuidas seda tehti – liialt nurklik. Teisalt saime pildi ühiskonna hetkeseisust. Ja Ansipi “aktsiad”” kodanike silmis tõusid kõrgusele, kuhu veel ühegi teise Eesti peaministri omad pole küündinud.
Trendid muutuvad. Meie edulugu tegi pöörde – kiire areng stabiliseerub. Kahekohaliste kasvunumbrite asemel kirjutame mitu kvartalit järjest ühekohalisi. Inflatsioon on kümne aasta kiireim – novembris 9,1%. Eriti kärmelt on tõusnud toiduainete ja kütuse hinnad. Näitaja trügib kahekohaliseks, nagu Äripäev ennustas, ja nüüd möönab ka rahandusminister Ivari Padar.
Tuleva aasta riigieelarves valitsus sellega paraku ei arvestanud, mistõttu on põhjust riigi käekäigu pärast muretseda.
Trendide muutumine äratas üles D-kolli – eriti mures krooni tervise pärast olid välisanalüütikud. Devalveerimisjutud tõid aga ainult selgust – krooni tervis on hea, muretsema ei pea.
21. detsember 2007″

guest
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare
12,899JälgijatMeeldib

Viimased uudised