-5.1 C
Kuressaare
Kolmapäev, 8. detsember 2021

Puuetega Inimeste Koja jõululaadal köitis noorte heategevus

Terve klassitäis jõulupäkapikke
Kuressaare gümnaasiumi 11.a õpilased olid laadal kaasa löömas terve klassiga, juba teist aastat. Koja laatki toimus teist aastat. Klassis on kolmkümmend neli õpilast ja kõik olid väljas, mitmel pool eri kohtades. Osa noori liikus linnas ringi ja jagas reklaami, et inimesed teaksid laadale tulla.
Noored müüvad mitme erineva organisatsiooni tooteid. Maren Lindmäe letis on Kogula hooldekodu elanike valmistatud tooted – savikeraamika ja jõulukaardid. Maren: “Need on ilusad ja omapärased.” Aivi Kuusk kauples vitraažiga, maalitud klaaspurkide ja -pudelitega, mis on pärit Randvere tööõppekeskuse ja linna päevakeskuse käsitöötegijatelt. Tegevusega oli hõivatud ka Kerti Ruttu.
Hästi armas ja liigutav on näha noormehi kaasa löömas, üks neist, Taavi Seppel, ütles laadal osalemise kohta: “Meeldib väga.”
Loosiõnne pakkusid Mari Pajussaar, Kermo Raja, Marko Mereäär: “Pakume kõikvõimalikke kingitusi, põhiliselt annetusi. Koda ise võttis annetajatelt vastu ja meie siin müüme.” Neil noortel oli väga romantiline müügikoht – puukuur, mis andis varju, oli ebaharilik ja lahe.
Terve nädala küpsetasid noored laada jaoks suuri piparkooke, mille müügist saadud tulu lubati annetada puuetega lastele ja noortele.
Väga liigutav, et kooliõpilaste valik heategevuses osalemisel langes just puuetega laste ja noorte toetamisele. Tõeliselt headtegev klass.
Kes ja millega veel laadal kauples
Laada sissekäigu juures oli esimese positsiooni hõivanud Peeter Kuum oma kaubaga. Peeter ja Veronika elavad Astes ja neil on seal oma töökoda. Tehakse erinevaid suveniire ja tarbeesemeid, nii kadakast kui muust materjalist. Väljapanekute loetelu võib alustada näiteks pannilabidate ja muude köögitarvikutega ning lõpetada kadakapuust kaunilt raamitud peeglitega.
Seejärel laud, kus Doris Peucker pakkus oma ema tehtud jõulukaunistusi ja koduaia õunu ning oma luuleraamatut. Doris on ise koja liige, teab ja tunneb puuetega inimeste hingeelu ja vaateid elule paremini kui tavakodanik: “Mina ise käsitööd ei tee, olen rohkem kirjainimene, kultuuriinimene. Aga kümmekond koja inimest teevad pidevalt käsitööd – punuvad korve ja teevad muud vajalikku. Mulle tundub, et puuetega inimesed on toimekamadki kui terved, võib-olla seepärast, et neil on elutahet rohkem. Nemad oskavad näha elu veidi enam positiivsest küljest. Igapäevamured on nii tühine asi nende jaoks.” Doris soovis inimestele häid jõule, häid mõtteid ja et armastust oleks hästi palju.
Sirje Kier, Randvere tööõppekeskuse naiste käsitööõpetaja, pakkus oma töötajate valmistatud käsitöid – suures valikus ilu- ja diivanipatju, kardinaid, linikuid, paberist tehtud kinkekotte”¦ Palju oli Jüri Heinlaidi kadakapuust tehtud asju, mille headus on juba ammu tuntud. Sirje oli oma telki müügiks võtnud ka Kallemäe koolilaste tehtud tooted: postamendid, nukuvoodid, lõikelauad, puidust köögitarvikud, kausid jne. Sirje hindas kõrgelt õpilaste tööde kvaliteeti.
August Laes ütles, et tema hakkas käsitööd tegema kohe, kui põllumehed nurka löödi. Tegevuse leidmise vajadust suurendas leseks jäämine, sest aeg läheb tegutsedes kiiremini ja kasulikumalt.
Maret Suik, lapimoor, nagu ta ennast nimetas, oli väljas lambavillast tehtud esemete ning lapitehnikas valmistatud tekkide ja muuga. Maret ostjate vähesuse üle ei kurtnud. “Minul on igal asjal ostja olnud, olen oma ametiga rahul. Mulle meeldib käsitöö.”
Laadakülaline Laine Riisaar: “Väga tore üritus, kahju ainult, et linnast veidi eemal, rahvast on selle tõttu vähem. Sel aastal on laat palju laialdasem, enam on müüjaid ja enam on ka tooteid. Inimesed teevad väga palju ilusat ja erinevat tööd. Väga tublid.” Laine oli ka üks õnnelikest loteriivõitjatest – talle naeratas loosiõnn ning ta sai peaauhinna, milleks oli punutud ümbrisega dolomiidist seinakell. Kell seinal tiksumas ja laata ning tegijat meenutamas.
Puuetega Inimeste Koja ansambel Viu Marju Saare juhatusel laulis laadasaginas ilusaid jõululaule. “Majas on jõulupühad, terve pere siin koos, ja me laulame laule ikka lõbusas hoos.” Saatis Avo Levisto ühemehebänd.
Marju Saar on Puuetega Inimeste Koja projektijuht ja laada üks korraldajatest. Marju: “Müümas on üksikisikud ja kollektiivid, suurematest Puuetega Inimeste Koja tegevustuba, Randvere tööõppekeskus ja kauplus, Pimedate Ühingu punujad, Kogula hooldekodu tegevustuba, Kuressaare päevakeskuse ja sotsiaalmaja käsitöötegijad, Kallemäe kooli õpilased jt.
Pakume laadalistele ka sooja teed ja suppi, on õnneloos. Loterii korraldaja on Kuressaare gümnaasiumi 11.a klass. Nad on meil suured vabatahtlikud, eelmisel nädalal küpsetasid terve nädala piparkooke, üle viiesaja. Nad ise müüvad neid ning selle raha tahavad annetada puuetega lastele ja noortele.
Kohe-kohe tulevad esinema Vanalinna kooli Tiiu Haaviku tantsijad-võimlejad ja Malle Veske laululapsed.
Õhtul on puuetega inimeste jõulupidu, lõõtsa mängib Ain Hannus. Kuna inimesed jäid eelmisel aastal laadaga väga rahule, tahame selle traditsiooniks muuta. Kindlasti tahan ütelda seda, et Puuetega Inimeste Koda on küll korraldaja, kuid kõige suurem vabatahtlik abistaja on Tiiu Randma, Randvere tööõppekeskuse projektijuht, aga siin on ta vabatahtlikuna. Temale väga suur tänu! Ka Lions-klubi esindaja Avo Levisto on vabatahtlik ja teeb siin muusikat, ja muidugi koolilapsed. Kõigile suur-suur tänu!”
Tiiu Randma tõstab esile koos tegemist: “Kui ei oleks tugevaid toetajaid kõrval, kui ei oleks meeskonda, ei teeks midagi ära. Meil on tiimitöö – kultuuripool on Marju õlul, muud organisatsioonilised asjad on minu korraldada. On häid sponsoreid, kes aitavad.
Puuetega inimesed on suure hingega inimesed, ka suhtumine muudesse asjadesse on teistsugune. Nendega koos tööd teha on suur rõõm. See töö on ka tulemusi andnud, on pannud paljusid inimesi teistmoodi mõtlema. Suur rõõm oli lugeda koolinoorte endi kommentaare eelmise aasta laadaelamuste kohta. Ja juba selle aasta novembris hakkasid nad küsima, kuidas tänavuse laadaga on. See töö ei ole tühja läinud. Kui oleme koos, siis oleme tugevad. Asi toimib.”
Rahulolu oli vastastikune, kõiki osapooli hõlmav – nii korraldajaid, käsitöötegijaid-müüjaid kui laadakülalisi.

guest
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare
12,899JälgijatMeeldib

Viimased uudised