-1.5 C
Kuressaare
Neljapäev, 2. detsember 2021

Perekond on kõige tähtsam

Miks meie, eestimaalased, oma eluga sageli rahul ei ole? Ülemaailmne elukvaliteedi indeks paigutab meid 111 riigi hulgas 68. kohale, kuigi oleme sisemajanduse koguprodukti ehk rikkuse poolest ühe inimese kohta 39. kohal. Rikkuse ja õnnetunde positsioonide vahe on tervelt 29 punkti. Majanduskasv on olnud ju viimase seitsmeteistkümne aasta jooksul tohutu ja palgad ning elutingimused paranenud. Miks me siis ei ole rahul oma eluga?
Kas ei ole põhjus mitte selles, et soovides kiiresti üles ehitada oma riiki, oleme samal ajal unustanud ära iseenda? Kihutame end armutult tagant ja mõistame endalegi märkamatult hukka jalgujääjaid. Tahame olla kõiges ja kõigist parimad ning eksimatud. Kipume mõõtma edu majanduslike näitajatega: auto ja maja suuruse, mitte aga laste arvu, perega koosveedetud aja või investeeringutega oma tervisesse. Mulle näib, et soov kiirelt jõukaks riigiks areneda ja samal ajal leida aega iseenda ning oma pere tarvis, on üsna teineteisele vastukäivad soovid.
Eestis on abielude lahutumus poolteist korda kõrgem kui Euroopas. Kas tõesti eksivad meil nii paljud elukaaslase valikul? Usun, et mitte. Me teame, et edu saavutamiseks peame pühendama oma tööle aega ja energiat ning pidevalt arenema. Samal ajal unustame, et ka pere ei püsi koos iseenesest, ka siia peab investeerima nii aega kui energiat. Selle asemel aga lihtsalt loodame, et meie lähedased meid lõpmatult mõistavad ja meile meie hoolimatuse andestavad. Tavaliselt nad seda teevadki, aga kõigi ja kõige jaoks on kuskil piirid ja lahutuste arv näitab ilmekalt, kui sageli me neid piire ületame. Olgu siinjuures ära märgitud, et just perekonna olemasolu on üks olulisi objektiivseid kriteeriume, millega inimesed lõppkokkuvõttes hindavad oma elukvaliteeti.
Johann Wolfgang von Goethe on öelnud: “Otsige iseendas ja te leiate kõik.” Usun, et siin on ka võti, kuidas me võiksime ennast õnnelikumalt tunda. Alustada tuleb oma väärtushinnangute ja mõttemaailma muutmisest. Ikka üksikult üldisele. Igaühel on alati aega selle jaoks, mida ta oluliseks peab. Küsimus on valikutes.
Kui mitte muidu, siis jõulude ajal on viimane aeg järele mõelda, kas kõik, mis me teeme ja mille nimel või kelle arvelt me seda teeme, on seda väärt?
Usun, et meil on põhjust rohkem rahul olla sellega, mis meil juba olemas on. Olla õnnelik siin ja praegu on äratundmise kunst.
Soovin, kallid eestimaalased, teile rõõmsat jõuluaega oma lähedaste seltsis ja uuel aastal palju väärtuslikku aega iseenda ja oma pere jaoks. Terve perekond on kõige tähtsam!

guest
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare
12,899JälgijatMeeldib

Viimased uudised