-1.5 C
Kuressaare
Neljapäev, 2. detsember 2021

Muhu roosa on üle kõige

Ta õpilasteks, kes traditsioone edasi viivad, olid juba Muhu põhikoolis Tiiu Tuust ja Piret Lember (Oidekivi). Nagu Tiiu ütleb, on Muhu käsitööseltsis Oad ja Eed 22 liiget ja jõulude eel seati Hellamaa külakeskuses peolaua taga uusi plaane. On tegijaid, vanemaid ja nooremaid, nii kodudes kui seltsis. Laatadel on menu ja seal käiakse müümas tikandeid jm. Särtsakas nooremate tantsurühm Tokkroes viis tantse Hispaaniasse ja võlus sealseid oma rahvariietega.
Piretil vahel järjekorras kuusteist roositud pättide tellijat
Piret Lember on iseõppija, keda juhendas tikkimise õppimist alles pensionieas alustanud Pireti emaõde Asta Jakobson. Piret tikkis omaette paar aastat, siis käis Muhu käsitööseltsis Eevi Kõvamehe tarkustest osa saamas.
Töö kiidab tegijat. Jutud noore naise tegemistest levisid ja hakati tikkimistöid tellima. Kolme poja ema Piret töötab FIE-na ja ta tööd on Muhu käsitööseltsi poes müügil.
Ta leiab, et suvel ostavad sealt Muhu näputööd paljud välismaalased ja et vene rahvusest kliendid on sellest suures vaimustuses.
Piretil, keda tegijad peavad parimaks Muhu roositud pättide meistriks, on kahju, et töö pärast ta endale midagi tikkida ei saa. Ta on hoolega kogunud tikkimislõngu ja noore naise unistustes on tekk, mille ta kunagi kindlasti roosib nüüdisaegses mustris, millega on enam tegelnud. Pireti unistustes on võimaluste saabudes ka oma töötuba.
Ta on maanaiste päevade raames käinud pättide tallutamist näitamas. Esimesed kahed pätipakud sai Piret vanaemalt ja ta on senini tänulik, et Meida Kamp Viirakülast annetas talle palju kirstupõhjast leitud pätipakupaare. Tallanahka on saadud seltsi abiga Jõgevalt.
Käsitöö on elamisviis, lisaks palju hobisid
Nõnda leiab tikkija, kellele pole pähegi tulnud, et ta peaks mingi lisaeriala õppima. Pireti sõnul saab ta kodus mugavas keskkonnas oma aega vabalt sättida ja käsitööga leiba teenida. Naisele meeldib Tokkroesis tantsida ja kodusaarelt on ta jõudnud nõnda ka maailma nuusutada. Alles hiljuti oleks see kogemus unistusena tundunud. Piret laulab, on mänginud akordioni ja kannelt. Tantsinud on ta juba lapsena. Tants lihtsalt on hinges, nagu erksad Muhu värvidki.
Piret: “Hispaanias olime me oma rahvariietega ikka tähelepanu all. Uhke oli muhulane olla ja rahvariideid kanda.
Mulle meeldivad ikka ergud värvid, ikka et üks roosa ja teine punane, ka hästi palju maasikaid peab mustris olema. Roositud pätte tahetakse palju, just traditsioonilisi, ikka ätses päti nina otsas ja külje peal maasikad ja rukkililled. Siniseid pisikesi lilli on seal alati. Need värvid ongi hinge järgi, Muhu roosa ikka üle kõige. Tellija soovil olen pätte tikkinud ka pastelsetes toonides. Muhu roosa jääb erksaks ka siis, kui oled pättidega palju käinud. Kui on aga mingi mage värv, jääb see lõpuks täitsa tuhmiks.
Kui mehekodu kandis Mustjalas mul mingi töö näpuvahel on, kiidetakse ikka Muhu naiste virkust. Mu ema ei tiki, isaemast Sinaida Oidekivist on mälestuseks üks roositud tekk. Ta oli rohkem õmbleja.
Nüüd, mil tikkimiskogemusi enam, näiteks džempri puhul, ei joonista ma enam kogu kompositsiooni, sest värvid ja lillornamendid tulevad nagu iseenesest. Ma kohe tahan tikkida.”

Eelmine artikkelSTÜ võib sulgeda Narvas avatud poe
Järgmine artikkelTsitaat
guest
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare
12,899JälgijatMeeldib

Viimased uudised