-5.6 C
Kuressaare
Kolmapäev, 8. detsember 2021

Et väärtustada isetegemise oskusi

“Tänapäeva kommertslikus maailmas on väga oluline, et väärtustaksime ja hoiaksime oma isetegemise oskusi, olgu selleks käsitöö, kokakunst, meisterdamine või mis iganes,” ütlesid laadapäeva eestvedajad, valla kultuuri- ja hariduskomisjoni liikmed Ulvi Põld ja Pille Jõgi.
Muidugi oli oma kaubaga kohal valla üks tuntumaid käsitöömeistreid, kauaaegne puuesemete valmistaja Osvald Toop Leedri külast. Temalt võib aastaringselt saada igas majapidamises vajalikke punutud korve, puukoostasid, lõikelaudu, saunavihtu, luudi jne.
Jaanika Vakker valmistab jõulukuuseseelikuid ja neid ei panda mitte kuusele selga, vaid jõulukuuse alla. Sinna peale on hea kingitusi panna ja kui kuusel hakkavad okkad langema, jäävad need kõik seeliku sisse pidama. Veel on Jaanikal müügiks pakkuda rohkesti nägusaid linikuid ja tellimise peale teeb ta lapitekke. Ta on küll käinud lapiteki valmistamise kursustel, kuid põhiliselt ikka õpetab töö ise. “Kui sul on kange tahtmine teha, siis tuleb ka hästi välja,” kinnitas Jaanika.
Pille Jõgi teeb ise siidsalle, aga tütar Laura-Maria valmistas jõuluks dekoratiivpäkapikke ja tegi jõulukaarte. “Meie tänane üritus on esimest korda,” ütles Pille. “Loodame, et jõulumeeleolu saavad siit endale kõik müüjad ja ostjad, aga laada võiks ka jaanipäeva paiku korraldada – siis on ostjaid kindlasti rohkem.”
Päkapikumütsidega noored müüjad Marie-Elis Kuivjõgi ja Liis Sepp kauplesid Pilguse mõisa toodetega (lambavillast nuustikud ja speltaküpsised), samuti olid müügil Meiri Hoogandi valmistatud ehted, Linda Berensi kootud villased sokid, Helina Tilga villast kaisuloomad ning veel kilekoti hoidjad, linast linikud jne. Küllap siit saadakse ärikogemused kogu eluks.
Sõmera hooldekodu päevakeskuse müügilett oli väga rikkalik ja kirju. Kaltsuvaibad olid juba kõik ära ostetud, kuid rohkesti oli saadaval veel heegeldatud pajalappe, lapitehnikas pajakindaid, päkapikke, padjakatteid, tikitud saunakomplekte, jõulukaunistusi jne.
“Näitame, mida meie hoolealused teha oskavad ning saadud raha eest saab materjale juurde muretseda,” selgitasid müüjad.
Igatahes Sõmeral tehakse ilusaid asju.
Kaja Muruvee Karalast pakkus pühadeks pilkupüüdvaid kingitusi – loodusvaateid kodukandi kaunist ümbrusest, mis kenasti raamitud. Peab olema head silma, et sellist hetke tabada. “Turistidele meeldib meie kandi loodus,” rõõmustas Kaja, “nad ostavad neid pilte meelsasti.”
Käsitööd peab tegema mõnuga
Kärla põhikooli käsitööõpetaja Paul Tohv on toonud tänasele käsitöölaadale hulgaliselt keerulisi puunikerdusi – kalamees, potikaane nupud jms. Siin on emotsioon pluss praktiline vajadus käsikäes. “Paremad asjad on juba otsas,” ütles Paul, “aga näiteks kadakast ehteid teen viimasel ajal ainult tellimuse peale, sest kool võtab suurema osa ajast ära.
Mõnele poisile kohe meeldib käsitööd teha, aga teine hiilib vaikselt kõrvale,” rääkis õpetaja, “kuid on ka kuldsete kätega poisse, kes tahavad ka pärast tunde veel käsitööd teha. Neil võib olla muudes ainetes raskusi, kuid käsitöö pakub rõõmu ja rahuldust. Neist saavadki tulevased ehitajad ja paadimeistrid, paraku ei ole käsitöömeister eriti hinnatud elukutse. Kui teed käsitööd mõnuga, tuleb kõik hästi välja ja siis on su toodangule ka ostjaid.”
Laadapäeva kõige suurema üllatuse valmistasid siiski Kotlandi küla mehe Tarmo Tamme täispuidust õuemööbliesemed – toolid ja lauad. Neid omanäolisi tooteid, mida tutvustas tütar Kätriin, võib vabalt pidada “isa higiseks ja poja põliseks”. Meister on teinud selliseid tugevaid ja toredaid asju juba mitu aastat, tõsi, esialgu küll rohkem oma lõbuks, kuid neid on võimalik soovi korral ka tellida.
Laadaliste rivi lõpus pakkus Pirru talu tütarlaps Kadi müügiks pargitud lambanahku. Küll olid need soojad ja pehmed!
Jääb vaid loota, et hea algus ei jää viimaseks ning edaspidi oleks ka rohkem söögipoolist, no jõuluks näiteks kas või soolasiiga.

Eelmine artikkelTeadus ukse vahel
Järgmine artikkelMihkel Maripuu salakaubandusest
guest
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare
12,899JälgijatMeeldib

Viimased uudised