17.8 C
Kuressaare
Reede, 12. august 2022

Kunagine lapsvaras ei saanud vanglast välja

Pärnu maakohus mõistis Sinimetsa (21) tänavu märtsis narkokuriteo, varguste ja vahi alt põgenemise eest süüdi ja saatis Murru vanglasse. Lisandus veel Saaremaa kohtu poolt 2006. aasta röövimise ja varguste eest määratud karistuse osa 1,5 aastat, mille kandmisest ta oli enne tähtaega tingimisi vabastatud.
Esimest korda saadeti Sinimets aastaks noortevanglasse 2000. aasta kevadel, mil poiss oli 13-aastane. Nahaalsete varguste (murdis sisse ka kirikusse) pärast kurikuulsaks saanud poisi üle peeti kohut ka juba 1999. aasta sügisel, kuid siis kohaldati mõjutusvahendina Puiatu erikooli saatmist. Veel enne, kui otsus jõustus ja jõuti vormistada paberid erikooli saatmiseks, läks noormees uuesti vargile.
Sellesse aega jääb ka juhus, kus kasuisa köitis poisi lehmaketiga Kärla vallas asuvas suvilas posti külge kinni, kuid poiss sai lahti ja põgenes Kuressaarde.
Nüüd kohtule ennetähtaegseks vabastamiseks vanglast antud iseloomustusest nähtus, et noormees tegeleb vanglas spordiga, pole veel jõudnud osa võtta sotsiaalprogrammidest, aga tahaks küll.
“Kinnipeetav külastab vangla raamatukogu. Vahetevahel käib kinnipeetav kirikus. Praeguse vangistuse ajal ei ole kinnipeetav õppetöös osalenud. Kinnipeetav on vanglas tööd teinud. Läbi ajalehtede, -kirjade ja televisiooni hoiab kinnipeetav ennast kursis vabaduses toimuvaga. Vanglas olles meeldib kinnipeetavale raamatuid lugeda. Samuti on kinnipeetav vanglas viibides omakäeliselt püüdnud võõrkeeli õppida,” teatas Murru vangla Harju maakohtule.
Neli korda on meest vanglas karistatud distsiplinaarkorras. Vangla teatas veel, et otsest ohtu teiste isikute elule [R. S.-st] ei ole. “Narkootiliste ainetega tegelemisel ohustab rahva tervist, materiaalse vajaduse rahuldamiseks võib kasutada mingil määral vägivalda,” nentis vangla.
Veel lisas vangla iseloomustuses, et “ohu ilmnemine on tõenäolisem, kui isik liigub ringi kriminaalse taustaga isikutega”, “materiaalsete raskuste tekkimise korral on oht tõenäolisem”, “ohtu vähendavateks teguriteks on sõpruskonna õige valik, kindla sissetuleku olemasolu ning lähedaste abi ja toetus”.
Prokurör ja kriminaalhooldaja R. S.-i tingimisi enne tähtaega vabastamisega ei nõustunud. “Arvestades R. S.-i iseloomuomadusi, tutvusringkoda ja varasemat allumatust käitumiskontrollinõuetele, vajaks R. S. kindlasti pidevat toetust ja järelevalvet elektroonilise valve nõuete järgimisel, mida perekond ei ole antud hetkel suuteline tagama,” leidis kriminaalhooldaja.
R. S. oleks vabanedes asunud elama Saaremaale ema juurde, kuid kriminaalhooldusametniku hinnangul poleks mees suuteline järgima elektroonilise järelevalvega kaasnevaid kohustusi ja piiranguid. Üheks probleemiks oleks saanud elektroonilise jalavõru paigaldamise eelduseks olevate tehniliste tingimuste puudumine ehk halb mobiililevi R. S.-i ema elukohas Lääne-Saaremaal.
Harju maakohus leidis, et karistuse eesmärgid on Sinimetsa puhul täitmata ja ta ei sobi käitumiskontrollile.
R. S.-i üle mõisteti tänavu veebruaris tagaselja kohut ka BIG panga võlanõudes. Mees laenas BIGilt 2006. aasta maikuus 30 000 krooni, kuid tagasi seda maksma ei hakanud. Kohtupäevaks kogunes võlasummaks koos viiviste ja intressiga ligi 60 000 krooni, mille Kuressaare kohtunik mehelt BIGi kasuks välja mõistis.

guest
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare
12,899JälgijatMeeldib

Viimased uudised