8.2 C
Kuressaare
Teisipäev, 19. oktoober 2021

Vähikatk on liikunud 22 kilomeetrit

Saaremaa keskkonnateenistuse jahinduse ja kalanduse peaspetsialisti Jaan Ärmuse sõnul ei ole vähikatk Põduste jõest kaugemale levinud. “Meil selle kohta andmed puuduvad,” ütles Ärmus väite kohta, nagu oleks vähikatk hakanud laienema väljapoole Põduste jõge.
“Ette jääb kolm tõket. Ootame, kuni ta esimese tõkkeni jõuab, siis vaatame, mis edasi saab,” lausus Ärmus. Esimene tõke on ette pandud Kiratsi sohu, teine Masasse ja kolmas Reosse. Nendes kohtades on pool truupi suletud ja vesi peab hakkama tõketest üle voolama. Tõkked sulgevad pääsu vee-elustikule edasiliikumiseks.
Edasilevik vähe tõenäoline
Keskkonnainspektsiooni Saaremaa büroo juhtivinspektori Heino Vipi sõnul ei ole paanikaks põhjust, sest olukord on kontrolli all. “Nägime seda ette, et vähikatk võib jõuda Laugi peakraavi,” ütles Vipp.
Kuigi Põduste jõe Laugi peakraav läheb üle Masa peakraaviks ja on sealtkaudu ühenduses Saaremaa ühe vähirikkama – Lõve jõega, suudavad Vipi arvates kolm tõket vähikatku edasist levikut ära hoida. Kui esimesest kahest tõkkest õnnestub katkul mingil kombel edasi pääseda, siis kolmandast enam ei tohiks, sest sealt ei lähe isegi vesi läbi.
Põduste jõe üks ots suundub Leisi jõkke, kus on samuti suur vähkide populatsioon. Leisi jõkke ei tohiks vähikatk Vipi hinnangul Põduste jõest kuidagi jõuda, sest vahepeal on maaparanduskraavide tõttu üle kilomeetri kuiva ala.
Järgmisel nädalal teisipäevast neljapäevani tehakse kontrollpüüdmist, et veenduda, kas vähikatk on esimesest tõkkest edasi läinud.
Trahv 18 000 krooni
Surnud vähke on leitud ka Karujärvest. Heino Vipp sai sellekohase teate teisipäeval. Tõenäoliselt surid vähid koorumisel, kuid täpselt selgub nende surma põhjus pärast kontrollpüüki tehtud analüüse. Karujärvel olukorda vaatamas käinud Vipp leidis eest kaks akvalangidega venelast, kes püüdsid järvest vähke.
Kokku olid nad veekogust püüdnud 12-15 vähki. Nüüd tuleb neil tublisti rahakotti kergendada, sest vähipüügi eest ilma loata ja keeluajal näeb seadus ette kuni 18 000 krooni suuruse rahatrahvi. Lisaks tuleb iga vähi pealt maksta 150 krooni keskkonnale tekitatud kahju eest.
Vähipüüdmise ja surnud vähkide leidmise kohta oodatakse teateid keskkonnainspektsiooni valvetelefonil 1313. Rikkujate tabamiseks teeb keskkonnainspektsioon koostööd politsei ja piirivalvega. “Kes parajasti lähemal viibib, see kohale läheb,” viitas Vipp.
Keeluajal vähipüüdjaid ootab tõenäoliselt ees maksimaalne rahatrahv. “Mingit hinnaalandust me siin tegema ei hakka. Tegemist on meie ühise varaga ja peame seda kaitsma kõigi jõududega,” täheldas Vipp Saaremaa vähkide kohta. Lähiajal pannakse Kuivastu sadamasse üles Saare maakonnas vähipüüki keelavad teated.
Keskkonnaminister Jaanus Tamkivi keelas oma määrusega Saaremaal selleks aastaks vähipüügi täielikult eesmärgiga takistada vähikatku levikut Põduste jõest kogu maakonna veekogudesse. Ühe versiooni järgi jõudis vähikatk Põduste jõkke Soomest püütud kaladega.
“Praegu ei ole sellist asja küll tuvastatud,” ütles prokurör Svetlana Maripuu vähikatku leviku uurimiseks alustatud väärteomenetluse kohta.
“Kuna Saaremaal ei ole vähikatku olnud, on see kindlasti kusagilt sisse toodud. Kust ja kuidas, seda peab näitama menetlus,” märkis Heino Vipp.

guest
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare
12,899JälgijatMeeldib

Viimased uudised