12.1 C
Kuressaare
Kolmapäev, 20. oktoober 2021

Naljakas Panso ehk Peatükk huumorit

Päris äsja on kirjastusmärgi Tammeraamat all sarjas “Jutuvestja” ilmunud uus trükk Voldemar Panso teosest “Naljakas inimene”. Esmakordselt võis lugeja seda näha sügise poole aastal 1965 Loomingu Raamatukogu 41.-42. numbrina. Pansole meeldis žanripiire nihutada. Ta ei pakkunud ei esseed ega valikut vesteist. “Naljakas inimene” on lüüriline päevik proosas ilma kuupäevaliste märkusteta. Marginaalia väljaspool raamatuid. Kahekordselt tsentreeritud punktiir, üheks korruseks Kassari, teiseks kujuteldav Panso ise.
Panso kirjutas seda punktiiri ajal, mis polnud talle kerge. Ta oli teinud väga pöördelisi lavastusi, kuid “Inimese ja jumala” (1962) eest ta Lenini preemiat ei saanud, ehkki nii olid asjatundjad juba otsustanud. 1964 kaitses ta kandidaadikraadi monograafiaga “Töö ja talent näitleja loomingus” (raamatuna 1965 ja uuesti 1995). Nüüdse klassifikatsiooni järgi oleks see PhD, ent Panso raamat ületab praegusi nõudmisi märksa kõrgemalt. Oma teatrit tal polnud; määrus Eesti NSV Riikliku Noorsooteatri asutamise kohta tuli välja alles 11. augustil 1965. “Noorsooteater” oli Nõukogude Liidus umbes nagu “kultuurimaja”, selle puudumist peeti ebasoovitavaks. Maja tähenduses “teatri oma kodu” too määrus aga ei kinkinud, mis tähendas kunsti loomist tuule peal – aga Voldemar Panso tahtis teha just suurt kunsti.
Kõigest sellest ei ole “Naljakas inimeses” ridagi. Võiks peaaegu öelda, et Panso kirjutas oma raamatu tüütust ja kurnavast argipäevast põgenemiseks, aga see oleks eksitav, sest tal kordub seal mõistepaar, mille juurde ta tuleb tagasi ka mujal. Ka oma viimases läkituses lavakunstikateedri perele kateedri 20. aastapäeval. See on kirjutatud 9 päeva enne surma, 27. detsembril 1977 (Panso ei surnud jalapealt, ta oli raskesti haige kogu viimase aasta ning sedasama korduvalt juba varemgi). Too mõistepaar on “ikka ja igavesti”. Ta võis neid sõnu kuulda August Sangalt, kes kasutab samu sõnu luuletuses “Laul surmast ja igavesest elust” (1956). Neidsamu sõnu mitte, kuid samu mõisteid sõnade taga tundis Voldemar Panso Gustav Suitsu luuletusest “Kerkokell” (1912).
Nende sõnade seest võiks otsida võtit pansoliku huumori avamiseks. Seletades mõistet “huumor” tööliste ja talupoegade kombel, saaksime üheks vastuseks, et ta on olemise mõistmine selle lõbusast küljest, õigemini jõudmine niisuguse mõistmiseni. Dogmaatik ei tunnista naljatamist ja igaüks, kes tunnistab mõistet “püha”, mõistab dogmaatika põhjendatust. Huumor on loomu poolest antidogmaatiline ja seega inimest vabastav. Ta algab ka näiteks surnuaial, kus, kui sa pole sirmi kaasa võtnud ja hakkab korralikult sadama, saad sa märjaks, kuid mõtled lohutuseks, kuidas põllule oligi väga vihma vaja.
Juba Eduard Vilde aegadest ajab eestlane taga nalja, mis paneb vatsa vabisema. Tuglasel on “Väikeses Illimaris” pikk kirjeldus sellest, kuidas Illimar Hirmu Juhani juures heeringa saba sööb ja mõlemad juues – üks viina, teine kaevuvett – naisevõtmist arutavad. Nagu teada, käib ka see ikka ja igavesti. Illimar on Panso Jõngermannist märksa noorem, järelikult veel kogenematu. Kes loeb vastavaid kohti, ega nende vats vabisema küll hakka. Naljakad on need kohad ikkagi ning nimelt ka ühes põhimõttelises punktis. Nii Tuglas kui ka Panso kujutavad seda, kuidas väike poiss – aga laps peab oskama naeratada võimalikult kohe – hakkab naljast aru saama alles pikkamööda.
Pansolik huumor on tempereeritud, mitte naer laginal. Seal puudub see pilgatav vägivald, mis alalõpmata kordub ajalehes Postimees Urmas Nemvaltsi mürakaru-koomiksis. Naer ei löö silma siniseks, ka mitte ülemeelikuna. Panso huumor hoiab ennast vaos. Kas see tähendab, et tema huumoril on piduri funktsioon? Ei. Panso huumor ei ole pidurdav, see on sidurdav.
Kuigi inimene ei ole auto, vajame meiegi siduri funktsiooni. Ilma lendab käigukast laiali ja kui kardaan kodus käib, on tulemuseks säärane hakkliha, mida ei taha keegi.
PS. Kassarile sisserännanute olemisest seal kirjutab Jaan Kross oma mälestustes värskes Loomingus (nr 6, lk 893-898).
Peeter Olesk
Tähtveres 21. juunil 2007

guest
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare
12,899JälgijatMeeldib

Viimased uudised