8.9 C
Kuressaare
Kolmapäev, 27. oktoober 2021

Leedri küla IV kokkutulek algas laadaga

Nii oligi väljas näputöid ja meeste puutööd, maasikaid ja mett, suveniire ning siidimaalitehnikas kaunistatud pluuse ja rätikuid, samuti muidki silmailu ja söögiisu tõstmiseks mõeldud tooteid. Erilist tähelepanu aga äratasid tõelised kunstiteosed, Piirsalude peres valmistatud viltimistehnikas ehted ja kaunistatud kinkekotid. “See oligi minu ettepanek teha kokkutulekul ka külalaat, kus võib müüa ükskõik mida,” selgitab perenaine Külli. Paraku hakkab käsitöö ära ununema ja näiteks kudumeid pole üldse näha, kuid eks tänane ettevõtmine peakski just noori innustama loovalt mõtlema ja tegutsema, et oma kätega midagi ilusat ja kasulikku teha. Igatahes midagi kasulikku oli seekordki väljas. Hästi lõhnasid Simbu talu värsked kasevihad, heinaajaks oli pakkuda vikatilüsi, oli linnumaju.
Ning muidugi oli kohal küla kõige staažikam käsitöömeister Osvald-Valdur Toop Kõrtsi talust oma eritehnikas valmistatud korvidega, olid luuad ja muidki tarbeesemeid, mida igas majapidamises vajatakse. “No ma olen vist tõesti üsna elu aeg puutööd teinud,” kinnitab Osvald-Valdur Toop ka ise. “Eks ikka isa Aleksander õpetas.” Poisi esimesteks töödeks oligi vokipulkade ja rehapiide valmistamine. Siis hakati tegema klotsidest mänguautosid. Need olid mõne meelest nii kallid, et veel täiskasvanunagi toodi vahel kapinurgast välja ja prooviti, kuidas sõidavad. Korvide, vikatilüte, kirvevarte jm järele oli tollal väga suur nõudlus. Lastel on praegu muud tegemist palju, aga siiski aitab lapselaps Sander vahel vanaisal korve kokku panna. Muidugi, alguses on raske, kuid eks harjutamine teeb meistriks. Vahel tehakse koos ka suveniire (puulusikad, -labidad jm). Kuid ega Osvald-Valdur Toop ainult kodus käsitööd teha nokitse – ta tantsib ka Lümanda kultuurimaja eakate tantsurühmas Mõnusad ja esinemistest pole seni puudust olnud.
Leedri külalaadal pakuti müügiks ka elusloomi – kassipoegi ja merinotsusid ning eriti nutikalt tegutses veel see pere, kes oma kaupadest lahtisaamiseks korraldas loterii. Piletid läksid paremini kui soojad saiad, iga pilet võitis ning peagi oli müügilaud tühi.
Rahvas tuli kokku Saaru väljale
Pärast väikest vihmasabinat tuli päikegi jälle pilve tagant välja ning rahvast hakkas mitmelt poolt Saaru väljale jaanituleplatsile kokku voorima. Palju neid täpselt kohal käis, ei teagi, sest pärastpoole ühed läksid ja teised tulid, kuid külavanem Maret Künnapi arvates oli neid mitusada kindlasti. Heisati lipp, avasõna külavanemalt, meenutati meie hulgast lahkunuid. Tervitussõnad maavalitsuse esindajalt Leo Filippovilt, kes mainis, et Leedri on õnnelik küla, kus on viljakad maad ja sünnib palju lapsi, mis tähendab, et küla peab elama. “Küla on nagu üks pärl, mis hakkab järjest rohkem särama.”
Kodu-uurija Enno Raasuke teatas kohalolijatele, et ta on uurinud Kihelkonna kiriku kuni 200 aasta taguseid materjale. Kes tunneb asja vastu huvi, võtku temaga ühendust. Telki olid üles riputatud infolehed, kus oli lühike ülevaade iga talu elanike ja nende tegemiste kohta. Selgub, et külas on 26 talu, paar tükki on nendest esialgu tühjad. Loomi on külas üsna vähe, kuid lamba määgimist ja hobuse hirnumist siiski veel kuuleb. Tööjõuline elanikkond on leidnud tööd ja teenistust nii kohapeal kui ka kaugel raja taga.
Leedri, see on esimene
Aga Saaru väljal jagati juba laululehti ja külakoor alustas üheskoos vana küla ringmängulaulu:
Pälli poolt oli kuulda kisa,
Sealt tuli välja lauluisa.
Tuli aga laulujoru aides,
Paprilehte pius hoides.
Kirjutas seal küla nime,
Leedri see on esimene.
Leenu koht on eemalt ilus,
Paksu vahtrametsa vilus.
Leenul on ka väike Ellu,
Sest saab poistel taskukellu…
Mõnusalt ja koduselt keerutasid külamurul tantsurühma Mõnusad paarid. Tehti ühispilti ja seejärel moodustati võistkonnad viktoriiniküsimustele vastamiseks. Urve Vakkeri koostatud küsimuste teemad olid koduküla, koduvald ja Saaremaa. Võitis Orbu talu võistkond
Vahepeal poeti küll vihma eest telki ja autodesse peitu, kuid Leisi Liisude lustakad tantsud ning Valli Hindi naljanumbrid koos agitbrigaadiga meelitasid varsti jälle välja. Vaimustatud oli rahvas ka Pärsama taidlejate “Horoskoobi programmist”. Toimusid sportlikud võistlused ja mängud.
Jaanitule süütamiseks tõi tule kohale vallavanem Toivo Vaik. Tantsuansambli muusika järgi keerutati poole ööni. Kokkutulekust osavõtjad avaldavad tänu külavanemale ja külaseltsile ürituse hea organiseerimise eest.

guest
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare
12,899JälgijatMeeldib

Viimased uudised