8.9 C
Kuressaare
Kolmapäev, 27. oktoober 2021

Sajarublased varvaste vahel

Igal vorstil on aga kaks otsa. Kui pühapäeva hommikul kirikusse minejad peavad imetlema supelsakste paljaid tagumikke, tekib paratamatult küsimus – kustmaalt saavad turistide saarele tood rahapakid olulisemaks kui kohalike miljööväärtuslik elukeskkond ja kodu?
Vanasse elektrijaama kõrtsi kavandavad ärimehed ütlevad ausalt välja, et 60 kohaliku elaniku arvamus neile korda ei lähe. Tuleb meelde Oru Pearu, kes nähvas teretamisele vastu: “Mis su, sitika, tere koa maksab?”
Milleks otsida kompromissi ja arvestada vaikse elurajooni elanike arvamusega, kui võib kõik kinni maksta? Juba “Tõe ja õiguse” Kassiaru Jaska tatsas kõrtsis, sajarublased paljaste varvaste vahel. Samas jääb küsimus, kas sedasorti ärimehed aitavad Kuressaare linna turistide jaoks atraktiivsemaks muuta või hoopis peletavad väikelinna rahu ja vaikust otsima tulnud suvitajaid?
Mujalt maailmast leiab nii- ja naapidiseid näiteid. Elanike arvu poolest Kuressaare linnaga võrreldava Nauru saare rahvas vahetas oma fosforiidist koosneva saare rahaks. Tekkinud kuumaastik meelitab nüüd turistide asemel vaid vene mafioososid, kes saavad endale odavalt saare kodakondsuse osta. Vastupidiseks näiteks olla siinsamas lähedal asuv Ahvenamaa, kus kohalike õigusi ja traditsioonilist eluolu kaitstakse väga rangete seadustega ning inimesed on õnnelikud ja turism õitseb.
Küsimus on palju laiem, kui ainult ühe järjekordse kõrtsi rajamises vaiksesse elu- ja puhkerajooni. Küsimus on suhtumises – kas kõike saab rahaks vahetada ning kui vastus on jah, siis kui suure summa eest võib kiriku aia taga paljast tagumikku näidata?
P. Tiits

guest
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare
12,899JälgijatMeeldib

Viimased uudised