8.5 C
Kuressaare
Teisipäev, 26. oktoober 2021

Muhumaa ja külaelu vallavanem Tiit Peedu silme läbi

Muhus on 52 küla, mõni neist on problemaatiline – elanikke vähe või väga vähe. Muhus on ka küla, kus vaid kaks inimest. Neile viiakse posti kaks korda aastas ning valimistestki ei saa nad osa võtta. See on Kessu. Loodetavasti väikesaarte seaduse rakendamisega olukord muutub. Hea seegi, et sellest aastast on mees valla palgal saare järelevaatajana. Siiani tuli elada sotsiaaltoetustest.
Tiit Peedu: “Meie probleem on Muhu karjäär. Koguva ja Igaküla inimesed on tublid, nad seisavad oma elukvaliteedi ja õiguste eest, oma elukeskkonna eest. Ükskõik, kuidas see küsimus laheneb, näitab see, et kodanikud on ühtsed, neil on oma seisukoht ja nad võitlevad selle eest. Müts maha muhulaste ees!”
Teine mureküsimus on, et kõik sadamad on erastatud. Ja kala on vähe. Ei saa nii paljugi kala, et suudaks paati pidada, rääkimata sadama korrastamisest ja perekonna toitmisest. “Tänase päevaga on seis selline, et Muhus kui merelises vallas pole ühtegi sadamat. Peame paluma, kas mõni erasadam lubab meid merele või mitte. Tõsi, meil on mõne sadamaga kokkulepe teha kahepeale sihtasutus. Pean vajalikuks, et Muhus oleks vähemalt kaks arvestuslikku sadamat – üks saare põhja-, teine lõunaosas,” tõdes Tiit Peedu.
Vallavanem kiitis Muhu naisi, kes on paras jagu kanged, nemad on suutnud traditsioone säilitada ja neid jätkata. Aga kaluritel lõi riik jalad alt ära.
Kui rääkida küladest, siis on valla eelarves eraldi raha külade arenguks, spordi edendamiseks ja külaturismi arendamiseks. Külaarengu raha antakse külakokkutulekute korraldamiseks, külaplatside rajamiseks ja korrastamiseks, üldkasutatavate asjade soetamiseks ja muuks. Enamasti korraldavad Muhus neid külavanemad, keda on 47. Külavanematele hüvitatakse kulutused kuludokumentide alusel. Ei mingit probleemi. Kord-kaks aastas tullakse kokku ja arutatakse koos läbi, mida ja kus vaja midagi teha. Aga küla oma panus peab ka olema.
Külaseltse on Muhus suhteliselt vähe. Enam on eakate klubisid. Kiitvalt saab märkida käsitööseltsi Oad ja Eed ning Nõmmküla-Kallaste-Pallasmaa külaseltsi. Seltsid saavad teha projekte, kuid ka nende kaasfinantseeringuteks eraldab vald raha. Samuti toetatakse külakeskuste ülalpidamist. Helga Pallas seltsi juhina ja Indrek Võeras külavanemana teevad head koostööd. Järgmine plaan ongi Nõmmküla vana bensiinijaama likvideerimine ja külaplatsiks kujundamine, sellega on juba algust tehtud. Külad elavad oma elu väga hästi, vald ei pea administreerima.
Tiit Peedu on kindel, et Hellamaa külakeskusest saab ilus asi. Külaskäinute meelest juba ongi ilus. Koolimajas on harjutud käima, see on nagu kõigi oma. Selles on raamatukogu, kangasteljed, plaanitakse kohe alustada filmide näitamisega. Vallavanem ütles, et kui vahemaad on pikad, tuleb võimalikul palju asju kodu lähedale tuua ja luua.
Vald panustab ka külaturismi arendamisse, seda näitab hiljuti avatud turismiinfopunkt.
Muhumaa on suhteliselt väike, arendajad ja elanikud hoiavad arengu tasakaalus. See on mõlemale osapoolele hea, hoiab virge ja tegevuses. Arendajate tegevus ei lase tekkida uinuvaid külasid, teiselt poolt hoiab elanikkond pidurid töökorras, kui arendajad liiga hoogu peaksid sattuma. Seega suudab arendaja kogukonna survel hoida ja säilitada oma maa ilme, sellest aga võidavad kõik.
“Kuna Muhu on ümbritsetud merega, peame suutma siin kõik ise ära teha ja teemegi. Muhumaal võib ehitada maja kuni sisustuseni välja. Muhu on monoliitne ja kokkuhoidev, nii et saame hakkama. Ma ei jaga seda seisukohta, et maaelu hakkab välja surema,” võttis vallavanem Tiit Peedu teema kokku.

guest
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare
12,899JälgijatMeeldib

Viimased uudised