11 C
Kuressaare
Neljapäev, 28. oktoober 2021

Riik peab looma põllumehele soodsa keskkonna

Eesti Põllumeeste Keskliit (EPK) tänab riigikontrolli põllumajanduse konkurentsivõime auditi läbiviimise eest, on nõus enamikuga seal esitatust ning loodab, et põllumajanduse konkurentsivõime saavutamine leiab tulevikus meie ühiskonnas kõlapinda laiemaks diskussiooniks.
Tegevpõllumeestele on juba ammugi selge, et efektiivselt suudavad toota suuremad ettevõtted ja talud. Valdav enamus riigikontrolli auditis märgitud 30% tootjatest, kes 2013. aastal on loodetavalt konkurentsivõimelised, on meie keskliitu kuuluvate maakonnaorganisatsioonide liikmed. Nende ettevõtete konkurentsivõimelisus on saavutatud tubli töö ja Euroopa Liidu toetuste abiga. Riigikontrolli konkurentsivõimelisuse prognoos võib osutuda aga veelgi väiksemaks, kui piiratakse nende potentsiaalsete konkurentsivõimeliste ettevõtete ligipääsu investeeringutoetustele.
Maaelu Arengukavas (MAK) sisalduvad maaelu mitmekesistamise vahendid tuleb eelkõige suunata nende maaettevõtjate toetamiseks, kellel puudub võimalus oma talu või ettevõtte suurendamiseks ning kes seetõttu peavad ümber orienteeruma teistele tegevusaladele, mitte kasutada seda raha aga näiteks mõisahoonete renoveerimiseks.
Konkurentsivõime tugevdamiseks põllumajanduses peab riik looma põllumajandustootmist soosiva majanduskeskkonna ning lahendama meie liidu poolt juba ammu tõstatatud probleemid, millest tähtsamad on MAK-i meetmete Eesti-poolne kaasfinantseerimine maksimaalsel EL poolt lubatud määral, saagikindlustussüsteemi ellukutsumine ja eridiislikütuse aktsiisipoliitika muutmine, mis põhineks kõikide teiste ühenduse liikmesriikide tavadel, kus põllumajanduses kasutatavat kütust maksustatakse Euroopa Liidus lubatud minimaalmääras või kompenseeritakse see põllumeestele.
Nende meetmete rakendamine aitaks vähendada investeeringuvajakut põllumajanduses, mis riigikontrolli hinnangul on 9 miljardit krooni, ja leevendada tõsiasja, et põllumajandustoetused uutes ühenduse liikmesriikides on kuni kümme korda väiksemad kui vanades riikides ning need ei võrdsustu mitte kunagi.
Eesti Põllumeeste Liit (endise nimega Eestimaa Põllumajandustootjate Keskliit) tahab olla riigile tõhus partner riigikontrolli tõstatatud probleemide lahendamisel. Eesti Põllumeeste Liidus on üle tuhande liikme, kes toodavad 70% kodumaisest toidust.
Eesti Põllumeeste Liit

guest
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare
12,899JälgijatMeeldib

Viimased uudised