7.8 C
Kuressaare
Pühapäev, 17. oktoober 2021

Noored ajavad teile kärbseid pähe

Esimeseks ohvriks valisime Raegalerii näituse “Tekstiil ja maal Soomest”, autoriteks Pirkko Latvateikari-Valkama ja ta tütar Henriikka Valkama-Salmi. Näitus koosneb vaipadest ja erinevates tehnikates tehtud maalidest: on pastelli, õlivärvi, temperat, akvarelli”¦ Kuid ega see, millega asi tehtud on, mängi pooltki nii suurt rolli kui pilt ise. Esiteks peaks ütlema, et kogu näitus on hästi soe. Soojad värvid, soojad vaibad, suvine loodus ja tubased inimesed. Loodusest oli palju just lilli, iiriseid mitu korda. Võib-olla see, et oma koduhooviski suviti iirised õitsevad tõi samuti killukese soojust. Kaks pilti, mis kogu ülespanekule naeratava ilme annavad, on vanaema lapselapsega ja suurt sületäit lilli toov noormees. Siiruses on võlu.
Veidi võõrastama panid just ukse kõrval olevad usuteemalised pastelljoonitused, selle teemaga on lihtsalt palju raskem mingit sidet tunda. Ilmselt tuleb see meie, eestlaste paganlikust loomusest või kuidas iganes seda nimetada. Usk kajastub teistelgi piltidel: mõtlikud pilgud ja rahulik meel on inimeste puhul läbivad jooned. Samas on joonistatud ka akti, nii et üldmulje ei kaldunud äärmusesse.
Hea koosmõju on esimeses ruumis ühel punastes toonides vaibal ja selle kõrval oleval oosiga naise pildil. Lihtsalt üks killuke ruumis, mis omavahel väga hästi kokku mängib. Vaipades on kõigis midagi tuttavlikku, nagu soomlaste loomingus pea alati. Tõenäoliselt mängib rahvaste sugulus siin siiski mingisugust rolli. Julged värvid ja mustrite mäng muudavad need ruumis küll veidi domineerivaks, kuid samas on need ka väga ahvatlevad: põrand tundub äkki üle mõistuse külmana”¦
Korrutades nagu papagoi, ütleme veel kord, et soe näitus oli. Hea ja soe, nagu paar lambavillast käpikuid detsembris. Minge julgelt!
Triin Kand,
Minni Saapar

Eelmine artikkelLaulupeost
Järgmine artikkelNoored näitustest
guest
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare
12,899JälgijatMeeldib

Viimased uudised