2 C
Kuressaare
Pühapäev, 24. oktoober 2021

Tehnikakõrgharidus Kuressaarest

Majandust tuleb üritada hoida tasakaalus. Ajutine ühe või teise tegevusala ülekaal mõjub ka kõrgharidusele – popiks muutuvad kindlad erialad ja noortes kujuneb arusaam, et selles valdkonnas omandatud haridus annab võimaluse edukalt konkureerida tööjõuturul ning teha kõrgelennulist karjääri. Reeglina on tulemuseks spetsialistide ületootmine. Tehnikaharidusega töötuid aga praktiliselt pole ja selle ala spetsialistidest on puudus kõigis tööstusvaldkondades.
Inimesed on oma sünnipärastelt omadustelt erinevad – on kunstnikutüüpi, kellele meeldivad rohkem humanitaarained, ja mõtlejatüüpi, kelle pärusmaa on põhiliselt reaalained. Eelkõige tuleb jõuda selgusele, milline tüüp Sinus on ülekaalus (kui eelnevad 12 õpinguaastat sellele juba vastust ei ole andnud), ja siis valida vastav suund.
Inimese võimeid peetakse edukuse põhiliseks aluseks. Kutseõppes on oluline teadvustada, millised üld- ja erivõimed antud kutse õppimist soodustavad. Sarnase valdkonnaga tegelemine arendab ka vastavaid võimeid. Teisisõnu – õppimine peab olema huvitav! Ei ole mõtet raisata pikki aastaid enese sundimisele, õppides aineid, mis kunagi külge ei jää. Kõrgkoolide kodulehtedel on piisavalt teavet selle kohta, milliseid aineid mingil erialal õpetatakse. See teave tuleb lasta läbi isikliku prisma – Mida pakutakse? Kas see huvitab sind? Ja kas sellest on kasu ka edaspidises töös?
Maapiirkond ja väikelinnad vajavad üha rohkem tehnikaharidusega noori. Suurlinnades on selle omandamiseks piisavalt võimalusi, kuid pärast õpinguid kodukohta tagasipöördujaid on vähe. Kõrghariduse omandamise aeg langeb kokku pereloomise parima perioodiga, kooli kõrvalt asutakse tihti tööle, nii jäävadki noored spetsialistid peale lõpetamist enamasti Tallinna ja Tartusse. Läheb veel aega, kuni kool päris koju kätte tuleb, aga mitmes maakonnakeskuses on juba praegu head võimalused kõrghariduse omandamiseks.
Vähetähtis pole ka majanduslik pool ning õppimise tingimused. Paljud õppurid ja ka lõpetanud tunnistavad – suurkoolide konveiermeetod süvenenud õppimiseks lihtsalt kõigile ei sobi. Miski ei kahjusta hariduse omandamise kvaliteeti ka väikelinnades. Ridamisi tuleb juurde videoloenguid, areneb e-õpe, interneti piiramatud võimalused õppematerjalide hankimisel üha vähendavad sõltuvust õppija asukohast. Näiteks tänaseks on tehnikateaduste magistri kraadini jõudnud kolm noormeest, kes alustasid oma kõrgkooliõpinguid Kuressaares.
Tehnikaalast kõrgharidust kodumaakonnas ja kodumaakonna heaks saab omandada Tallinna Tehnikaülikooli Kuressaare Kolledžis. Elektroonika õppekava on mõeldud neile, kel tehnilist taipu ja soov oma tulevane elu siduda keerukaid elektroonilisi süsteeme haldava ettevõtte või kiiresti areneva elektroonikatööstusega. Õppeaeg on 3,5 aastat ja tasuta õppekohad komplekteeritakse gümnaasiumi või kutseõppeasutuse lõputunnistuse hinnete järgi. Õppida on võimalik ka töö kõrvalt ja etapiviisiliselt.

guest
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare
12,899JälgijatMeeldib

Viimased uudised