9.7 C
Kuressaare
Kolmapäev, 27. oktoober 2021

Saaremaa vabadusvõitlejad Tallinnas

Nii moodustati delegatsioon, eesotsas ühingu esimehe Augustin Poopuuga, kokku kuueliikmeline. Võib ainult imetleda esimehe tugevat tahtejõudu, kellel alles hiljaaegu seljataga mitu rasket operatsiooni, aga leidis endas jõudu see reis kaasa teha.
Meie mikrobuss tegi siledal asfaldil nobedat sõitu ja peagi oli meil Saaremaa ja Muhumaa seljataga. Mandri-Eestis võttis meid aga vastu terav põleva turbaraba suitsulõhn ja tuli sulgeda bussiaknad. Oli võimalus oma silmaga näha, kuidas helikopter suure veekotiga kustutustööl tegutses.
Kella 11 paiku olimegi juba Tallinna suurlinlikus tõtlevas melus. Rahvusraamatukogus, kus sündmuse tähistamine aset leidis, pakuti meile suppi ja kohvi-kooki.
Suures saalis pakuti vaatamiseks filmi Narva pataljoni ajaloost. Sõnavõtjaid oli mitmeid. Pikema kõnega esines Eesti Vabadusvõitlejate Liidu esimees Gunnar Laev. Tema tegi oma sõnavõtus kaks tähelepanuväärset ettepanekut: esiteks, et rajataks memoriaal nende 200 eesti ohvitseri mälestuseks, kes 1941. aastal venelaste poolt Siberisse viidi ja seal hukkunuid, ning et rajataks mälestusmärk neile vapratele eesti sõduritele, tänu kellele 1924. aasta
1. detsembril nurjati kommunistlik riigipööre. Sõna võtsid ka kaks Ülemaailmse Vabadusvõitlejate Liidu esindajat Torontost ja Austraaliast.
Kohal oli Tallinna politsei orkester, kelle esituses kõlasid hoogsad marsilood. Tartu vabadusvõitlejail oli oma liikmeist meeskoor ja mehed, hoolimata oma kõrgest east, esitasid mitu isamaalist laulu.
Pärast ametliku osa lõppemist kutsuti osalised teise ruumi, kus pakuti suupisteid ja keelekastet. Seal said mehed omavahel vestelda ja meenutada neid ränkraskeid aegu, mis on tulnud üle elada. Nüüdseks on aga jõutud juba sellisesse aega, kus ühe sõnavõtja käest saime teada, et praegu väheneb meie hulk igal aastal 10 % võrra. Ja samas ei ole midagi parata.
Lembit Mölder

guest
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare
12,899JälgijatMeeldib

Viimased uudised